Gismeteo: Najdłuższe zaćmienie Księżyca od pół tysiąclecia czeka Ziemian w dniu 19 listopada

Najdłuższe zaćmienie Księżyca od pół tysiąclecia czeka Ziemian w dniu 19 listopada

Częściowe zaćmienie Księżyca, które można zaobserwować z Ameryki, Europy Północnej, Azji Wschodniej i Australii, spodziewane jest w piątek 19 listopada. Jest to ostatnie zaćmienie Księżyca w 2021 r. i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od ponad 500 lat, informuje Newsweek.

 

Najdłuższe zaćmienie Księżyca od pół tysiąclecia czeka Ziemian w dniu 19 listopada

Faza częściowego zaćmienia potrwa 3 godziny 28 minut i 24 sekundy, całkowite zaćmienie 6 godzin i 1 minuta, jest to również najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od roku 1440 do roku 2699.

Księżyc zacznie zatapiać się w półcieniu Ziemi o 06:02 GMT, a największe zaćmienie nastąpi o 09:02 GMT, to znaczy za 1,7 dnia przed osiągnięciem przez Księżyc apogeum.

Całe wydarzenie potrwa około 6 godzin, ale obserwatorzy w różnych częściach świata będą mogli zobaczyć tylko jego fragmenty.

Częściowe zaćmienia Księżyca występują, gdy Ziemia przechodzi między Słońcem a Księżycem, ale nie są one wyrównane, tylko część widocznej powierzchni satelity pada w cień stworzony przez Ziemię. Obserwatorzy w większości krajów zobaczą, że nawet 97% powierzchni Księżyca pada w cień naszej planety.

Za dwa tygodnie po tym wydarzeniu nastąpi całkowite zaćmienie Słońca w dniu 4 grudnia. Wszystkie te zjawiska mają miejsce podczas jednego sezonu zaćmienia.

źródło: https://www.gismeteo.pl/news/wydarzenia/najdluzsze-zacmienie-ksiezyca-od-pol-tysiaclecia-czeka-ziemian-w-dniu-19-listopada/

Podziel się!