Polacy Odessy – zniszczona pamięć… (Polacy nad Morzem Czarnym)

Polacy Odessy – zniszczona pamięć…

O tym, że w Odessie Polacy stanowili jedną z największych diaspor prawie nikt nie wie i nie wiele osób pamięta. Rzadko kiedy Odessa jest kojarzona z Polakami, którzy trzymali się razem, wspierali się i pielęgnowali tradycje, kulturę i swoją historie – mieszkając tysiące kilometrów od swojej Wielkiej Ojczyzny. Około pięciu tysięcy Polaków mieszkających w Odessie wzięło udział w Bitwie o Warszawę w latach 1919 – 1920. Wiele z nich zostało bohaterami tych czasów, wiele Polaków Odessy wyjechało do Polski i dalej za jej granice.

Polacy Odessy – zniszczona pamięć…

https://www.youtube.com/watch?v=Jv_9HhBoq44

 

Dlatego zwracamy się do wszystkich! Szukamy potomków Polaków, którzy kiedyś mieszkali w tym mieście! Rozsiani są po cały świecie, mieszkają w różnych krajach i być może wcale nie wiedzą, że związani są z Odessą. Szukamy wszystkich tych, kto posiada dokumenty i zdjęcia, zapisane wspomnienia swoich przodków, pamięta rodzinne historie, które możemy połączyć w całość by ocalić od zapomnienia pamięć o Polakach Odessy, których losy były ciekawe, pełne wydarzeń i nie mniej tragiczne. Film „Polacy Odessy – zniszczona pamięć” zdobył I miejsce w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu, dziękujemy, że został tak wysoko oceniony! Film opowiada o Potomkach Polaków miasta oraz o losach jedynie kilku osób, którzy tu mieszkali. To dopiero początek Polskiej historii w Odessie i to od nas wszystkich zależy, czy będzie kontynuowany. Mamy nadzieje, że historia, którą opowiadamy wzbudzi wspomnienia i pomoże w odnalezieniu Polaków – potomków mieszkańców Odessy polskiego pochodzenia. NKSP „Polska Nuta” z okazji Święta Niepodległości Polski zaprasza na premierę filmu „POLACY ODESSY – zniszczona pamięć…” Film opowiada o tragicznych wydarzeniach i bohaterskich czynach Polaków Odessy – o ich udziale w Bitwie Warszawskiej do prawie całkowitego zniszczenia Polonii miasta za czasów stalinowskich. Autorzy: Wiktor Pajgert i Sonia Pajgert.

 

POTOMKOWIE POLAKOW ODESSY – SZUKAMY WAS!!! Odeska Polonia – to niezwykłe zjawisko, interesujące, pełne tajemnic i samych pytań bez odpowiedzi. Odeska Polonia – to temat, który wymaga głębszych badań historycznych. Stowarzyszenie Polaków Odessy „Polska Nuta” zaprasza do kontaktu nksp.polska.nuta@gmail.com oraz dołączenia do grupy „Polski Klub Odessa”. https://www.facebook.com/groups/87356…

Podziel się!