1. Chiny zablokowały Kanał Sueski, 12% światowego handlu zamrożone! Chiny NATO 13:0!!! Europa bez ropy?!; 2. Bezprecedensowy program w TVP2 – Szabes i czytanie Tory, czyli godzinka czytania po żydowsku dla gojów!; 3. NCzas.com: Genialny biznes na maseczkach. Politycy zarobili krocie na prowizjach; 4. dziennik.pl: Krzysztof Krawczyk po szczepionce Pfizera z ciężkim covidem w szpitalu!

Chiny zablokowały Kanał Sueski, 12% światowego handlu zamrożone!

 

1. Chiny zablokowały Kanał Sueski, 12% światowego handlu zamrożone! – Chiny NATO 13:0!!! Europa bez ropy?!

wnp.pl: Kanał Sueski zablokowany przez ogromny kontenerowiec. Ceny ropy rosną

Ogromny kontenerowiec podczas przeprawy przez Kanał Sueski obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie, powodując zablokowanie całego ruchu na jednej z najważniejszych morskich dróg handlowych.

Do incydentu doszło we wtorek rano. Kontenerowiec MV Ever Given, który pod panamską flagą płynął do Rotterdamu, osiadł na mieliźnie około 6 kilometrów na północ od południowego ujścia kanału w pobliżu miasta Suez, obszaru kanału o jednym pasie.

Statek został zbudowany w 2018 r., waży 200 tys. ton, ma 400 m długości oraz 59 m szerokości i jest tym samym jedną z największych pływających jednostek towarowych na świecie. Jest w stanie przewieźć 20 tys. kontenerów na raz.

Bernhard Schulte Shipmanagement(BSM), firma, która obsługuje od strony technicznej Ever Given, przekazała, że nikomu z załogi nic się nie stało.

Z kolei firma żeglugowa Evergreen Marine Corp. z siedzibą na Tajwanie ujawniła AP, że kontenerowiec został zepchnięty przez silny wiatr po tym jak wpłynął do Kanału Sueskiego z Morza Czerwonego. Egipscy prognostycy twierdzą, że we wtorek na tym obszarze wiał bardzo silny wiatr oraz wystąpiła burza piaskowa osiągająca w porywach 50 km/h.

Oprogramowanie do śledzenia trajektorii statków Refinitiv Eikon pokazało, że statkowi na ratunek przypłynęło siedem holowników. Anonimowy urzędnik egipski przekazał AP, że operacja odholowania statku może zająć dwa dni.

Blokada kontenerowca znacznie spowolniła ruch pięciu innych tankowców transportujących gaz ziemnych – poinformowała firma Kpler, zajmująca się analizą danych. „Z pięciu statków, trzy płyną do Azji a dwa do Europy. Jeśli blokada będzie trwała do końca tego tygodnia, opóźni to dostawy gazu ziemnego od 15 tankowców” – wyjaśniła analityk Kpler Rebecca Chia.

Po informacjach o zablokowaniu Kanału Sueskiego ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA 24 marca rano rosną o ponad 1 proc. Inwestorzy niepokoją się o globalne dostawy ropy.

Czytaj więcej: Ropa zyskuje po zablokowaniu Kanału Sueskiego

Kanał Sueski otwarto w 1869 r. i jest to kluczowa trasa, przez którą transportuje się ropę, gaz ziemny oraz inne towary pomiędzy Azją a Europą. Szacuje się, że ok. 10 proc. światowego handlu przepływa właśnie tą trasą. W 2015 r. władze egipskie zakończyły renowację kanału, który rozbudowano tak, by mogły nim swobodnie płynąć największe statki świata. Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie przed wpłynięciem na nową część trasy.

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/egipt-kanal-sueski-zablokowany-przez-ogromny-kontenerowiec,458103.html

Telepolis: Dostawy z Chin się spóźnią. Kontenerowiec zablokował Kanał Sueski

Kontenerowiec zablokował jedną z najważniejszych dróg transportowych na planecie – Kanał Sueski. Jeśli czekasz na przesyłkę z Azji albo towar z chińskiej fabryki dla swojej firmy, szykuj się na opóźnienia i straty.

Większość środy minęła na próbach uwolnienia ogromnego kontenerowca, który osiadł na mieliźnie i stoi w poprzek kanału. Pechowy kontenerowiec to Ever Given, należący do firmy Evergreen z Tajwanu. Kontenerowiec ma prawie 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i może przewieźć na raz jakieś 20 tysięcy kontenerów.

Gdy przytrafił mu się ten wypadek, był właśnie w podróży z Chin do Rotterdamu. Płynął kanałem na północ. Zaskoczyła go burza piaskowa, która znacząco ograniczyła widoczność. Nie pomógł silny wiatr, osiągający prędkość 40 węzłów (74 km/h). Kontenerowiec stracił sterowność i stanął pod kątem w kanale, którego szerokość to około 300 metrów… i to w takim miejscu, że nie da się go ominąć nawet „starym” kanałem (tak, Kanał Sueski ma obecnie dwie nitki na części długości).

Na razie nie wiemy, kiedy statek uda się uwolnić z potrzasku. W chwili pisania artykułu wiemy już, że akcja ratownicza się nie powiodła. Początkowo mówiło się, że już w czwartek statki popłyną dalej, ale już wiemy, że nie ma na to szans. Co więcej, są podejrzenia, że kontenerowiec został uszkodzony i nie będzie w stanie kontynuować podróży. Kolejna próba ruszenia go z miejsca została zaplanowana na czwartkowy poranek, gdy poziom wody się podniesie.

Sprawa jest poważna. Kanał o długości 163 kilometrów to droga, którą podąża 12% globalnego handlu. W tym są nie tylko nasze prywatne paczki z AliExpress, ale też dostawy pozwalające utrzymywać setki tysięcy firm. Kanałem Sueskim płyną też baryłki z ropą, których cena i bez tego bardzo się ostatnio waha. Wypadek Ever Given unieruchomił około 150 innych kontenerowców, w tym wiozących ropę i środki chemiczne.

Na pocieszenie dodam, że załodze nic się nie stało i żadne niebezpieczne towary nie dostały się do wody.

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/dostawy-z-chin-sie-spoznia-kontenerowiec-zablokowal-kanal-sueski

2. Bezprecedensowy program w TVP2 – Szabes i czytanie Tory, czyli godzinka czytania po żydowsku dla gojów!

Emisja Szabes i czytanie Tory miała miejsce:

2021-03-24 12:10 Szabes i czytanie Tory Logo TVP2 HD

Opis (streszczenie): Co to jest święto święto szabatu, szabasu, szabesu (wszystkie formy prawidłowe) i na pamiątkę czego jest ono ustanowione? W judaizmie to Sobota, a w chrześcijaństwie Niedziela. Dlaczego liczymy inaczej?

Czas trwania: 49min. / Polska / 2021 / relacja

Wykop: Szabes i czytanie Tory- powiew nowości w TVP2

Nie żebym był jakoś uprzedzony, ale: zdejmować foliowe czapeczki, zakładać jarmułki!. Dziś odwiedziłem miejsce „monitorowanie zachowań TVP”. I tak patrzę… WTF Patrząc na rozkład jazdy, to koleś blisko godzinkę, w samo południe, nadawał w naszym przyszłym języku urzędowym tekst ze zwojów. 🙂

Wczesny system ostrzegania filosceptic
@MBalawelder
TERAZ na zywo tvp2 – szabes i czytanie tory 😉 nowi pisowscy obywatele i desant rodakow musza miec co ogladac. a Wielkanoc dla Polakow w Polin zamknieta #PILNE #morawiecki #koronawirus #jedziemy #obajtek #wtylewizji #zydzi #polska #inwazja #okupacja

3. NCzas.com: Genialny biznes na maseczkach. Politycy zarobili krocie na prowizjach

Transakcje zakupu chińskich maseczek ochronnych miały przynieść dwóm politykom z chadeckiej partii CSU, Georgowi Nuessleinowi i Alfredowi Sauterowi, oraz ich trzem partnerom łącznie 5-6 mln euro prowizji – wynika z ustaleń portali NDR i WDR oraz dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

„Prowizja w wysokości 5-6 milionów euro za sprzedaż maseczek odpowiada – w przybliżeniu – rocznemu dochodowi 100-120 pracowników w Bawarii” – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

„Za te pieniądze premier Bawarii Markus Soeder, którego pensja wynosi około 250 tys. euro rocznie, mógłby być opłacany przez 20 lat” – dodaje.

Beneficjenci pandemii zarobiliby dobrze, gdyby transakcje nie zostały ujawnione z powodu podejrzanego banku w Liechtensteinie i późniejszych dochodzeń prokuratury w Monachium” – wyjaśnia „SZ”.

„Wiadomo na razie, że spółka należąca do dzieci Sautera otrzymała 1,2 mln euro, a jego wieloletni kolega partyjny z CSU, Nuesslein, miał otrzymać również 1,2 mln euro (…). Trzy pozostałe osoby biorące udział w transakcjach dotyczących maseczek miały odnieść mniej więcej takie same korzyści. Zostało to potwierdzone ‚SZ’ przez kilka osób mających wgląd w dochodzenie i te transakcje. Jednak z powodu ingerencji banku i śledczych ostatecznie wypłacono tylko część z kwoty 5-6 milionów” – podaje dziennik.

„Trzej partnerzy obu polityków CSU to były menedżer firmy sektora przemysłowego, były członek zarządu CSU i prawnik. (Dwaj pierwsi) to starzy znajomi Sautera, który pielęgnuje takie kontakty. W sumie pięciu pośredników pomogło firmie z Hesji sprzedać chińskie maseczki kilku ministerstwom, w tym ministerstwu zdrowia Bawarii” – pisze „SZ”.

Według gazety Sauter dzwonił w zeszłym roku do bawarskiego resortu zdrowia z pytaniem, czy jest on zainteresowany maseczkami ochronnymi.

„Odpowiedź brzmiała: ‚Tak, prosimy o przesłanie umowy’. To było wtedy zadanie Sautera; w końcu jest nie tylko deputowanym, ale i prawnikiem” – pisze „SZ”.

Firma Pecom w Szwabii, która jest własnością dzieci Sautera i otrzymała 1,2 mln euro, „przekazała 470 tys. euro na rzecz fundacji charytatywnej w Guenzburgu, kiedy sprawa stała się politycznie gorąca; reszta ma trafić do skarbu państwa”.

„Nieco inaczej wygląda sytuacja Nuessleina, deputowanego do Bundestagu, który odszedł z CSU (ale podobnie jak Sauter zachował mandat). Otrzymał on 660 tys. euro za pośrednictwem spółki, której jest właścicielem. Druga transza w wysokości 540 tys. euro została zatrzymana przez bank w Liechtensteinie” – wyjaśnia gazeta.

To nie jedyna tzw. afera maseczkowa w rządzącej frakcji parlamentarnej chadeckich ugrupowań CDU/CSU w ostatnim czasie. Niedawno media ujawniły, że Nikolas Loebel, deputowany CDU do Bundestagu, w czasie pandemii koronawirusa pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał z tego tytułu prowizję w wysokości około 250 tys. euro.

Afery przekładają się na spadek popularności chadeków. Z najnowszego sondażu wynika, że o ile na początku lutego CDU/CSU miały poparcie rzędu 37 proc., to teraz jest to 28,5 proc.

Źródło: PAP

https://nczas.com/2021/03/24/genialny-biznes-na-maseczkach-politycy-zarobili-krocie-na-prowizjach/

4. Krzysztof Krawczyk po szczepionce Pfizera z ciężkim covidem w szpitalu

Krzysztof Krawczyk w szpitalu. „Podejmuję jeszcze jedną walkę o życie”
  
„Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę!” – napisał na Facebooku piosenkarz Krzysztof Krawczyk.

Nie wiem jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu. Milknę. Nie oczekujcie żadnych wiadomości ode mnie. I proszę nie nękajcie moich bliskich. Mogę tylko Was prosić o modlitwę! Nawet szczepienie Pfeizerem nie pomogło – czytamy we wpisie artysty.

źródło: https://kultura.dziennik.pl/news/artykuly/8127263,krzysztof-krawczyk-koronawirus-zakazenie-szpital.html

https://www.plotek.pl/plotek/7,154063,26912198,krzysztof-krawczyk-ma-koronawirusa-trafil-do-szpitala-nawet.html

Podziel się!

    © Czesław Białczyński