Chiny -Polska, czyli Nowy Jedwabny Szlak szansą na niepodległość.

Chiny -Polska, czyli Nowy Jedwabny Szlak szansą

 

 

Autonom.pl: Chiny mają otworzyć rynek na polskie towary

Obroty w polsko-chińskich relacjach handlowych pobiły nowy rekord i osiągnęły poziom 40 miliardów dolarów. Wciąż widoczna jest jednak nierównowaga na korzyść Chińskiej Republiki Ludowej. Tamtejszy przywódca Xi Jinping zadeklarował jednak w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że wprowadzone zostaną ułatwienia dla polskich eksporterów.

Na początku lutego polska głowa państwa wzięła udział w szczycie odbywającym się w formacie 17+1, w ramach którego Państwo Środka współpracuje z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Według niedzielnych doniesień „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało Dudzie udział w tym szczycie. Sam prezydent miał jednak zadeklarować, że będzie w nim uczestniczył nawet bez pomocy resortu dyplomacji.

Zgrzyt był związany z faktem, że MSZ chciał obniżyć rangę polskiej delegacji. Niektóre państwa wydelegowały bowiem na te spotkanie jedynie ministrów. Polska dyplomacja kierowała się w tej sprawie rywalizacją Chin ze Stanami Zjednoczonymi na płaszczyźnie nowych technologii. Gazeta zwraca uwagę na fakt, że dalej trwają prace nad zmianami w polskim prawie, które mogą wyeliminować z naszego rynku chińskie Huawei.

Nie skończyło się zresztą na wspomnianym szczycie. W poniedziałek Duda odbył rozmowę telefoniczną z Xi. Polski prezydent zadeklarował, że współpraca z Chinami w ramach formatu 17+1 jest niezwykle ważna. Chiński przywódca ma natomiast dołożyć starania „w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej”. XI ma zresztą osobiście wspierać „uruchomienie szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców”.

W ubiegłym roku relacje handlowe między Warszawą a Pekinem osiągnęły rekordowy poziom 40 mld dolarów. Nasz kraj wciąż jednak importuje więcej towarów niż eksportuje. Chiny dostrzegają zresztą nierównowagę w handlu z całą Europą Środkowo-Wschodnią. Z tego powodu chiński przewodniczący ogłosił, że w ciągu najbliższych pięciu lat import środkowoeuropejskich produktów ma być wyższy aż o 170 mld dolarów.

Wśród tematów rozmowy nie zabrakło także pandemii koronawirusa. Według komunikatu Kancelarii Prezydenta, Polska ma być zainteresowana zakupem szczepionek produkowanych właśnie przez Państwo Środka. Kwestia ta ma być jednak „przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”. Po samej pandemii polski prezydent chciałby dodatkowo odwiedzić Chiny.

Na podstawie: Prezydent.pl, News.cgtn.com
Źródło: Autonom.pl

 

Chiny, Pekin 01.2020
z Chin, pierwszy lot LOTu na nowe lotnisko Pekin-Daxing.
nz lotnisko
fot. M.Czutko

wPolityce.pl: Xi Jinping: Jesteśmy gotowi dostarczyć Polsce szczepionki na Covid-19. Chiny przywiązują dużą wagę do relacji z Polską.

Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że Chiny przywiązują dużą wagę do relacji z Polską i są skłonne je zacieśniać, dostarczyć Polsce szczepionki na Covid-19 i wspierać import polskich towarów rolno-spożywczych – podała chińska agencja Xinhua.

Xi Jinping: Chiny są gotowe do współpracy z Polską

Xi podkreślił, że Polska jest ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej, a z Chinami łączy ją partnerstwo strategiczne – przekazała Xinhua w poniedziałek późnym wieczorem czasu pekińskiego.

Przywódca ChRL ocenił, że w obecnej sytuacji Chiny i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić pragmatyczną współpracę, a także wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania.

Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych

— dodał.

Propozycja dostarczenia chińskich szczepionek do Polski

Xi zaznaczył, że jego kraj jest skłonny wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa i wznawiać w uporządkowany sposób podróże dwustronne.

Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki na Covid-19 w granicach swoich możliwości i w zależności od zapotrzebowania ze strony polskiej

— powiedział.

Chiński przywódca podkreślił również, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską i Europą. Ocenił to jako oznakę współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE – podała Xinhua.

Przywódca ChRL oświadczył też, że Chiny będą promować zwiększenie importu wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych z Polski poprzez tworzenie mechanizmów współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowowschodnią. Ocenił, że zakończenie negocjacji w sprawie wszechstronnej umowy inwestycyjnej UE-Chiny przyczyni się do poszerzenia pola współpracy polsko-chińskiej.

Xi przypomniał również o niedawnym szczycie przywódców Chin i państw Europy Środkowowschodniej w formacie „17+1”, który odbył się w trybie wideokonferencji.

Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską, aby promować tę współpracę

— zadeklarował.

tkwl/PAP

źródło: https://wpolityce.pl/swiat/541468-xi-jinping-chiny-sa-gotowe-dostarczyc-polsce-szczepionki

Chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce nie było wiele, ale w ubiegłym roku sytuacja się zmieniła. Głównie za sprawą zaangażowania giganta branży w nieruchomości logistyczne, czyli głównie magazyny. (na zdj. prezydent Chin Xi Jinping)

BI: Rekord chińskich inwestycji w Polsce. Stajemy się centrum logistycznym Europy

Chiny są miejscem największych inwestycji zagranicznych na świecie i wyprzedziły w ubiegłym roku pod tym względem USA. Ale same też inwestują wielkie pieniądze za granicą. Europejskim rynkiem nieruchomości logistycznych zainteresował się gigant GLP. Większość przejętych aktywów to obiekty położone w Polsce.

  • W ubiegłym roku chińskie firmy zainwestowały w Polsce ponad miliard dolarów
  • Większość tej kwoty wyłożyła firma GLP, która zarządza funduszami, inwestującymi w rynek nieruchomości logistycznych
  • To Chiny są jednak miejscem, gdzie się inwestuje. W ubiegłym roku przebiły USA, zajmując pierwsze miejsce w rankingu państw z największymi zagranicznymi inwestycjami bezpośrednimi

Chińskie inwestycje Polskę jeszcze niedawno omijały. Ich poziom, licząc łącznie Chiny lądowe i Hongkong, do końca 2019 r. wyniósł 976 mln dol. Z tego w samym 2019 r. było to 338 mln dol. – podawał NBP w raporcie. Co już potwierdzało wzrost zainteresowania naszym rynkiem.

Nie było to jednak wciąż zainteresowanie znaczące. Dla porównania, w 2019 r. przyjęliśmy łącznie 10 mld dol. inwestycji bezpośrednich, z czego: 3,1 mld dol. z Niemiec, 2,8 mld dol. z Niderlandów, a 1 mld dol. z Korei Południowej. Ale po angażowanych kwotach można już powiedzieć, że firmy z Chin zaczęły Polskę zauważać.

Miliard dolarów prosto z Chin

Według szacunków Rhodium Group w 2020 r. chińskie inwestycje w Polsce miały wynieść miliard dolarów – wynika z cytowanego przez bankier.pl raportu. Dałoby to nam trzecie po Niemczech i Francji miejsce w Europie na liście wydatków zrealizowanych przez firmy z Państwa Środka w ubiegłym roku.

Rekordowy wynik udało się osiągnąć dzięki jednej wielkiej transakcji. Na europejski rynek, w tym głównie do Polski, weszła w marcu ubiegłego roku singapurska firma GLP, działająca w sektorze nieruchomości logistycznych, a konkretnie zarządzająca funduszami inwestującymi w takie przedsięwzięcia, głównie funduszami chińskimi. Wydała miliard euro na aktywa Grupy Goodman w Europie Środkowo-Wschodniej, kupując łącznie 2,4 mln m kw. obiektów logistycznych. Z tego analitycy Rhodium blisko 800 mln dol. przypisali Polsce. Na terenie naszego kraju znajduje się 48 z przejętych budynków przemysłowych i magazynowych.

GLP podaje na swoich stronach, że trzy zarządzane przez niego fundusze zainwestowały w Europie łącznie w latach 2017-2020 już 10 mld euro w magazyny o łącznej powierzchni 4,3 mln m kw. Z tego około miliona m kw. położonych jest w naszym kraju – wynika z artykułu w magazynie „Eurobuild”.

W Polsce GLP zrealizował już inwestycję Warsaw II Logistics Centre o powierzchni 32 tys. m kw. w podwarszawskich Wypędach. Plany na najbliższy rok obejmują rozbudowę Pomorskiego Centrum Logistycznego, położonego obok Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku, o piątą halę (39 tys. m kw. powierzchni najmu), a także rozpoczęcie nowych inwestycji w Lędzinach koło Tychów (docelowo 110 tys. m kw.) oraz podwrocławskich Magnicach (230 tys. m kw.).

GLP posiada w Polsce bank ziemi, który umożliwia jej podwojenie portfela nieruchomości poprzez realizację budynków o łącznej powierzchni około miliona metrów kwadratowych – podał „Eurobuild”.

Budynki GLP, realizowane w nowym standardzie, są o dwa metry większe niż typowe obiekty logistyczne. Zasilanie zapewniać mają panele słoneczne na dachach obiektów.

Firma z Singapuru, chińskie pieniądze

Firma GLP (wcześniej Global Logistic Properties) została założona w 2007 r. przez hongkońskiego przedsiębiorcę Ming Zhi Mei i nieżyjącego już Amerykanina Jeffreya Howarda Schwartza. Ma siedzibę w Singapurze.

W 2010 r. weszła na giełdę w Singapurze z największą w historii ofertą publiczną spośród firm sektora nieruchomości. W ciągu siedmiu lat najpierw zebrała 11 mld dol. w chińskich funduszach, potem stała się numerem dwa w USA, przejmując od Blackstone firmę IndCor, następnie przejęła europejskiego potentata sektora nieruchomości logistycznych Gazeley. Wartość funduszy zarządzanych przez GLP to wtedy już 43 mld dol.

więcej u źródła: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inwestycje-az-chin-w-polsce-pobily-rekord-stajemy-sie-centrum-logistycznym/5m580pb

 

Podziel się!