Histmag.org: Wykopaliska w Sutton Hoo. Jak doszło do jednego z najważniejszych odkryć w historii?

Wykopaliska w Sutton Hoo

Polecam ten artykuł CB

Replika hełmu odkrytego w Sutton Hoo (fot. Ziko-C, udostępniono na licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

 

Takie odkrycia należą w archeologii do absolutnej rzadkości. Zdobiony hełm, broń, złota biżuteria i monety – wszystko to odkryto w królewskim pochówku z VII wieku. Wykopaliska w Sutton Hoo doprowadziły do jednego z najważniejszych odkryć w historii archeologii. Same badania były na tyle ciekawe, że stały się podstawą filmu wyprodukowanego przez Netflix.

Sutton Hoo, gdzie odkryto królewski pochówek łodziowy, położone jest na terenie wschodniej Anglii, w pobliżu niewielkiej wioski Rendelsham. Na ślady niezwykłych grobów, identyfikowanych z anglosaską monarchią z VII wieku natrafiono w 1938 roku. Rok później przeprowadzono tam badania archeologiczne, które rozpoczęły wieloletnią historię wykopalisk, prowadzonych na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Anglii.
Wykopaliska w Sutton Hoo – kulisy badań

Archeologia bez wątpienia ma romantyczne, a być może nawet nieco awanturnicze korzenie. Głodni sławy odkrywcy, którzy dokonywali pierwszych dziejowych odkryć, prowadząc jeszcze niemetodologiczne wykopaliska, na trwałe wpisali się w powszechne wyobrażenie o pracy archeologów. Co ciekawe, pierwsze niezwiązane jeszcze z archeologią, eksploracje okolicznych kopców z Sutton Hoo sięgają początków XVII wieku i związane są z poszukiwaczami skarbów, którzy za zgodą króla prowadzili amatorskie prace. Ich jedynym celem było wydobycie cennych przedmiotów, wykonanych z metali szlachetnych. Kiedy natrafiano na skarb, przetapiano go, a wartość była dzielona między odkrywcę, a państwo.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Wykopaliska-w-Sutton-Hoo.-Jak-doszlo-do-jednego-z-najwazniejszych-odkryc-w-historii-21964/

 

 

Podziel się!