NTV: Wierzenia Słowian i Indoariów – Rafał Jakubowski (Archiwum 08 09 2020)

Wierzenia Słowian i Indoariów – Rafał Jakubowski

Polecałem już gorąco i napisałem w superlatywach o książce Diany i Rafała Jakubowskich „Wierzenia Słowian i Indoariów – Rekonstrukcja utraconych tradycji” na blogu RudaWeb, czyli u Macieja Bogdanowicza. Pisałem tam, że ta analityczna praca spadła mi jak z nieba podczas pisania Księgi Tanów, przesłana przez autorów na mój adres domowy. Sięgałem do niej i służyła mi pomocą przy pisaniu Wielkich Tanów Jesieni, przy „Pogrzebie” Strzały  i Łuku, przy Tanach Jelenich, a teraz posłuży jeszcze raz przy opisie Małych Tanów związanych z przejściem ducha i duszy w Zaświaty oraz jego odnowieniem (czy też ściślej „od-nawieniem”). 

Polecam tę lekturę gorąco każdemu kto chce rozszerzyć swoje horyzonty wierzeniowe, rodzimowiercze, poza rekonstrukcjonizm sięgający X wieku oparty na kronikarskich zapiskach mnichów uchrześcijaniających Polskę i Ruś, czy też podbijających ogniem i mieczem Połabie i Łużyce (XII wiek). Ta książka nawiązuje do słowiańskiej tradycji starożytnej, czasów Wspólnoty Słowiano-Indo-Aryjskiej, a więc końca Epoki Łowców i początku Epoki Rolników (około 5000 lat p.n.e., a z pewnością 3500 p.n.e.). Ale to nie wszystko.

 

Obejmuje też swoim zasięgiem porównawczym Europę, Małą Azję i Azję Środkowo-Zachodnią, aż po subkontynent Indii i zahacza o Tocharów, którzy wszak znani jako Yuezhi, byli założycielami pierwszej, na wpół legendarnej dynastii Czajny-Kutaju. Byli też oni skoligaceni z późniejszymi władcami Chin wywodzącymi się z Xiongnu. Poprzez ujęcie tego wątku w dziele Jakubowskich uwidacznia się nie tylko przenikanie tradycji Królestwa Północy (Indo-Arió czy Słowiano-Indo-Ariów) do tradycji i religii Persji i Indii, ale także do filozofii i religii Chin. To są oczywistą zalety tej pracy, która cechuje się z dawna wyczekiwaną i wreszcie otwarcie zrealizowana naukową odwagą, swego rodzaju wizjonerstwem, acz ujętym w twarde karby narzędzi naukowych.Napisałem świadomie dzieło, chociaż książka ta nie jest opasłym tomiszczem, ale żeby powstałą trzeba było gigantycznej pracy.

Dziękuję Autorom za tę pracę – to jest kamień milowy w sposobie widzenia więzi między Słowianami a Indoariami oraz bliskimi im duchowo ludami Wielkiego Stepu, czy podnóży Himalajów. Jest ta książka, operująca na płaszczyźnie nauki i praktyki religijno-filozoficznej, a nie pozbawionych realnego oparcia w faktach spekulacji, na pewno dla nas miłośników Słowiańszczyzny Starożytnej owym kamieniem milowym. Czy będzie swoistym przełomem w widzeniu tych spraw przez akademickich antropologów kultury i religioznawców, to pokaże czas. Moim zdaniem powinna, pod warunkiem, że zostanie potraktowana należycie przez środowisko naukowe. Posłuchajcie co mówi o tym wspólnym, niejako rodzinnym dziele jego współautor.

Cieszę się, że wywiad z Rafałem Jakubowskim pojawił się właśnie w NTV, u Janusza Zagórskiego. Serdeczne pozdrowienia i gratulacje dla Autorów książki i dla Janusza.

Opóźnienie z jakim ten wywiad ukazuje się u mnie pokazuje jak bardzo staliśmy się zależni od Google i jego Youtuba, czyli od obcych korporacji. Nawet obecność NTV na FB tego nie zrównoważyła, wywiad do mnie nie dotarł. To musi się zmienić, czas porzucić te platformy ostatecznie. Ja zrobiłem to pięć lat temu opuszczając WordPress, ale nie porzucając przekierowania. Przekierowanie zamknąłem ostatecznie dwa lata temu, co spowodowało spadek liczby czytelników i subskrypcji, ale ten spadek powoli się odbudowuje. Znów idziemy w górę, a kto chce znać prawdę nigdy nie zostanie od tego źródła odcięty przez żadną formę cenzury – polskiej czy obcej.

Dzięki Bestgo.pl  Pawła Ruszczyńskiego mamy też bieżącą rejestrację postów i bieżące zrzuty zwartości – nic więc nigdy nie zginie, ani nie zostanie zamknięte.

https://www.youtube.com/watch?v=mRjWI7ReNRM

 

Podziel się!