Radio Bielsko- Portrety na drzewach. To protest.

Radio Bielsko- Portrety na drzewach. To protest.

nadesłał Unicorn

 

Obrazy na drzewach. To protest

Mała wystawa portretów trumiennych drzew – tak mówi o obrazach zawieszonych na drzewach przy ulicy Prusa w Czechowicach-Dziedzicach ich autorka. Agata Ruman namalowała na tkaninach ludzkie twarze, które przymocowano do drzew skazanych na wycinkę.To kolejna wycinka drzew w naszym mieście, o której ludzie nie wiedzą. Dowiedzieliby się dopiero wtedy, gdy drzewa będą usuwane. W ten sposób członkowie grupy „Czechowiczanie dla przyrody” odpowiadają na pytanie dlaczego przy ulicy Prusa zawieszono obrazy. Wystawa ma zwrócić uwagę na problem znikających systematycznie w Czechowicach-Dziedzicach drzew. Tym razem wyciętych zostanie 47 w związku z planowaną przebudową drogi.

„Namalowałam twarze ponieważ chciałam, by przykuły uwagę. (…) Może kiedy drzewa spojrzą w stronę człowieka przynajmniej niektórych skłonią do refleksji” – opowiada Agata Ruman. Posłuchaj„To forma protestu przeciwko wycince drzew i zmniejszaniu terenów zielonych w naszej gminie” – dodaje Mikołaj Siemaszko.

Obrazy faktycznie przykuwają uwagę mieszkańców. Zatrzymywali się już w trakcie ich przymocowywania do drzew. „Boli mnie, że te drzewa są wycinane”, „usuwanie wszystkich drzew z tej ulicy to absurd” – mówiły czechowiczanki przyglądające się zawieszanym portretom. Posłuchaj

Grupa „Czechowiczanie dla przyrody” zbiera podpisy pod petycją do burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz starosty bielskiego. Prosi w niej m. in. o ponowną analizę tego czy każde z drzew objętych decyzją o wycince koniecznie musi zostać usunięte (link to petycji TUTAJ).

Z naszych informacji wynika, że taka analiza zostanie przeprowadzona po wejściu wykonawcy na teren planowanej inwestycji i wykonaniu pomiarów geodezyjnych. „W przypadku pojawienia się możliwości pozostawienia któregoś z drzew, wycinka ta zostanie ograniczona” – informuje nas zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej Rafał Kopeć.

„Drzewa na ul. Prusa rosną praktycznie w krawędzi jezdni stwarzając już obecnie niebezpieczeństwo dla użytkowników ruchu drogowego jak również znaczą degradację jezdni, chodników oraz urządzeń podziemnych.”  Tak dyr. Kopeć uzasadnia konieczność usunięcia drzew.

Powiatowy Zarząd Dróg w Bielsku-Białej informuje również, że w ramach przebudowy ulicy Prusa zostaną wykonane nasadzenia nowych drzew. Taka zapowiedź obrońców przyrody jednak nie uspokaja.
„Za 47 drzew planowane jest nasadzenie jedynie 26” – mówi Marek Szkowron. Posłuchaj
Zaznacza, że wycinka jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W planie znajduje się bowiem zapis mówiący o zachowaniu oraz uzupełnieniu istniejącego szpaleru drzew.

Posłuchaj audycji:

 

więcej u źródła: https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/obrazy-na-drzewach-to-protest/45149

 

Podziel się!