Wielki Zielony Mur
Każdy z nas na pewno słyszał o Wielkim Murze Chińskim, który w latach swojej świetności rozciągał się na kolosalne 2400 kilometrów. Do dzisiaj jest to najdłuższa budowla wzniesiona przez człowieka. Jednak mało kto wie, że obecnie w Afryce powstaje Wielki Zielony Mur oddzielający ponad 3 razy większy obszar. Rozciągający się w poprzek kontynentu pas drzew ma zmniejszyć odczuwalność zmian klimatycznych i poprawić jakość życia milionów ludzi.
Wielki Zielony Mur ma oddzielać Saharę od Sahelu, czyli obszaru wzdłuż południowej granicy największej niepolarnej pustyni na świecie. Pas drzew ma przebiegać przez 11 państw: Senegal, Mauretanię, Mali, Burkinę Faso, Niger, Nigerię, Czad, Sudan, Etiopię, Erytreę i Dżibuti.
Pomysł na takie przedsięwzięcie pojawił się po raz pierwszy w 1954 roku, kiedy to angielski biolog Richard St. Barbe Baker zaproponował „zielony front” o długości 50 kilometrów, mający zatrzymać rozprzestrzeniającą się pustynię. Do inicjatywy powrócono w 2002 roku i trzy lata później opracowano projekt „pasa zieleni” ciągnącego się od Senegalu aż do Dżibuti.
Mur ma mieć łącznie około 8000 kilometrów długości, czyli więcej niż odległość z Madrytu do Moskwy i z powrotem oraz średnio 15 kilometrów szerokości. Pole powierzchni ma wynosić plus minus 12 000 000 hektarów, co oznacza, że pas drzew będzie miał większą powierzchnię niż cała Bułgaria