Interia.pl: Wielki Zielony Mur – 8000 kilometrów drzew w poprzek Afryki

Wielki Zielony Mur

Każdy z nas na pewno słyszał o Wielkim Murze Chińskim, który w latach swojej świetności rozciągał się na kolosalne 2400 kilometrów. Do dzisiaj jest to najdłuższa budowla wzniesiona przez człowieka. Jednak mało kto wie, że obecnie w Afryce powstaje Wielki Zielony Mur oddzielający ponad 3 razy większy obszar. Rozciągający się w poprzek kontynentu pas drzew ma zmniejszyć odczuwalność zmian klimatycznych i poprawić jakość życia milionów ludzi.

 

Wielki Zielony Mur ma oddzielać Saharę od Sahelu, czyli obszaru wzdłuż południowej granicy największej niepolarnej pustyni na świecie. Pas drzew ma przebiegać przez 11 państw: Senegal, Mauretanię, Mali, Burkinę Faso, Niger, Nigerię, Czad, Sudan, Etiopię, Erytreę i Dżibuti.

Pomysł na takie przedsięwzięcie pojawił się po raz pierwszy w 1954 roku, kiedy to angielski biolog Richard St. Barbe Baker zaproponował „zielony front” o długości 50 kilometrów, mający zatrzymać rozprzestrzeniającą się pustynię. Do inicjatywy powrócono w 2002 roku i trzy lata później opracowano projekt „pasa zieleni” ciągnącego się od Senegalu aż do Dżibuti.

Mur ma mieć łącznie około 8000 kilometrów długości, czyli więcej niż odległość z Madrytu do Moskwy i z powrotem oraz średnio 15 kilometrów szerokości. Pole powierzchni ma wynosić plus minus 12 000 000 hektarów, co oznacza, że pas drzew będzie miał większą powierzchnię niż cała Bułgaria

Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-wielki-zielony-mur-8000-kilometrow-drzew-w-poprzek-afryki,nId,4489254#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Przyroda i otagowany jako . Dodaj odnośnik do ulubionych.