Racjonalista.pl: Mariusz Agnosiewicz – PISA 2018: Polska wyprzedziła Finlandię w umiejętnościach matematycznych

PISA 2018: Polska wyprzedziła Finlandię w umiejętnościach matematycznych

Coś dla polskiej uzdolnionej młodzieży. Miało być na czas ferii – relaksowo – ale przesunęło się w czasie, w związku z natłokiem ważnych artykułów i wypowiedzi! CB

W ostatnim międzynarodowym badaniu PISA, polscy uczniowie po raz pierwszy wyprzedzili Finlandię w zdolnościach matematycznych. Podkreślam szczególnie ten fakt, jako że w naszych mediach od kilku lat trwa niezrównoważona moda na rzekomo cudowny fiński system edukacji. Testy matematyczne badania PISA są najbardziej istotne, jako że są one uznawane za jeden z istotnych wskaźników narodowej inteligencji (istnieje bardzo duża korelacja między badaniami nad narodowym IQ a wynikami PISA w matematyce)

 

Ogólne wyniki PISA we wszystkich kategoriach (matematyka, czytanie ze zrozumieniem, nauki przyrodnicze) plasują Polskę na miejscu 10 na świecie (przy rozłożeniu różnych części Chin na trzech różnych pozycjach) a 3 w Europie, za Estonią i Finlandią. Ciekawe jest, że te dwa dość bliskie sobie narody zajmują dwa pierwsze miejsca w Europie. Być może predyspozycje zdolnościowe mają więcej wspólnego z czynnikami narodowymi niżeli z aktualnym systemem edukacji. W każdym razie obecnie to Estonia szczyci się, że ma „najlepszy system edukacji w Europie”.

 

Niemcy plasują się na miejscu 20, Francja na 25, Rosja na 30

Mariusz Agnosiewicz

źródło: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40431

 

Podziel się!