WNP.pl: Enea wybuduje z Mitsubishi Hitachi blok na zgazowany węgiel w Bogdance?

Enea wybuduje z Mitsubishi Hitachi blok na zgazowany węgiel w Bogdance?

Tomasz Elżbieciak: 11-01-2020 18:21

Enea oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, który może zająć się projektem budowy elektrowni na zgazowany węgiel.

  • Działalność gospodarcza wspólnego przedsiębiorcy może obejmować rozwój, konstrukcje i eksploatację elektrowni w Polsce opartej na technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla (ang. Integrated Coal Gasification Combined Cycle technology) – podała UOKiK.
  • O budowie takiego obiektu mówi się od kilku lat. Miałby on powstać pobliżu kopalni węgla kamiennego Bogdanka, która należy do grupy Enea.
  • Nieco ponad rok temu Krzysztof Tchórzewski, ówczesny minister energii, informował, że budowa elektrowni napędzanej gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, która będzie zlokalizowana niedaleko kopalni Bogdanka, powinna się rozpocząć w roku 2020.

– Chcemy wybudować przy kopalni Bogdanka elektrownię 500 MW, (…) która będzie największa na świecie pod względem sposobu jej napędzania, która będzie zasilana (…) gazem pochodzącym ze zgazowania węgla. To jest bardzo nowoczesna technologia – mówił Tchórzewski, podkreślając taka elektrownia, tylko o mocy 200 MW pracuje już w Japonii.

– My chcemy uruchomić pilotaż. Pilotaż, dlatego, że z punktu widzenia ekonomicznego, taka elektrownia w tej chwili jest bardzo trudna do oceny czy ona będzie rentowna czy nie – stwierdził minister.

Przypomnijmy również, że w lutym 2019 r. memorandum o współpracy w obszarze technologii „czystego węgla” podpisali przedstawiciele rządów Polski i Japonii. Oba kraje zamierzają jeszcze przez dekady korzystać z węgla, celem współpracy ma być rozwój metod, obniżających emisję CO2.

Dokument określa ramy międzyrządowej współpracy rządowej w zakresie rozwoju i promowania czystych technologii węglowych ze szczególnym uwzględnieniem gazyfikowania węgla. Japonia wytwarza obecnie z węgla ok. jednej czwartej energii elektrycznej, w całości importując ten surowiec.

Mitsubishi Hitachi Power Systems należy do grupy kapitałowej ostatecznie kontrolowanej przez Mitsubishi Heavy Industries. Grupa ta prowadzi działalność produkcyjną w obszarze przemysłu stoczniowego i morskiego, urządzeń energetycznych, urządzeń energii jądrowej, sprężarek, turbin, maszyn i stali.

W ostatnich latach MHPS był m.in. liderem konsorcjum, które wybudowało blok 1000 MW na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice. Obecnie firma ta stoi na czele konsorcjów, które budują bloki energetycznie w Elektrowni Turów (496 MW na węgiel brunatny) oraz Elektrociepłowni Żerań (497 MW na gaz ziemny).

Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Grupa – jak sama podkreśla – zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę 2,5 mln klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju).  Grupa zatrudnia w całej Polsce ok. 16,1 tys. pracowników i należą niej dwie ważne elektrownie systemowe (Kozienice i Połaniec), a także Lubelski Węgiel Bogdanka.

Działalność grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Łącznie Enea posiada w swoich zakładach 6,2 GW zainstalowanej mocy elektrycznej, a także trzy pola wydobywcze w LW Bogdance i 122,4 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami.

źródło: WNP.pl

Podziel się!