Ćwiczenia dla zdrowia – wersja dla osób poszukujących
Ruch jest konieczny dla pobudzenia krążenia energii w ciele. Ruch, to życie, bezruch, to śmierć. Szczególnie w chińskim sposobie widzenia świata, w chińskiej filozofii taoistycznej, wszystko jest ruchem. Rzeczy statyczne nie mają racji bytu. Podstawowe teorie, na których oparta jest chińska medycyna, to znaczy teoria Yin Yang i teoria Pięciu Przemian wywodzą się z pojęcia ruchu i zmiany. Jakość tego ruchu jest bardzo istotna w procesie zapobiegania chorobom i leczenia. Chińczycy rozwinęli niezwykle subtelne systemy ćwiczeń energetycznych, fizycznych i medytacyjnych. Dobry system ćwiczeń powinien zawierać wszystkie te trzy składniki i w sposób zrównoważony powinien rozwijać naszego Ducha, Energię i ciało fizyczne.
W kontekście chińskiej medycyny najczęściej wymienia się ćwiczenia Qigong (Chi Kung) i Tai Chi. (www.taichikung.pl)
Praktyka Qigong / Tai Chi Kung na obozie w Żegarach |
Po wypróbowaniu różnych wschodnich systemów ćwiczeń szczególnie polecam system Tai Chi Kung (w dialekcie kantońskim Tai Ki Kung), który jest pierwotnym połączeniem ćwiczeń Qigong i Tai Chi, utworzonym przed 800 laty przez twórcę Tai Chi, taoistycznego mistrza Chang San Fenga. Opis tych ćwiczeń można znależć na stronie www: www.TaiChiKung.pl.
Qigong, to świadoma i wymagająca dużego zaangażowania i subtelności praca z Qi. „Chi”, to to samo słowo, co „Qi”, tylko inaczej pisane. Czasami Qigong dzieli się na tak zwany twardy i miękki Qigong. Istnieje też podział na ćwiczenia Qigong zewnętrzne i wewnętrzne. Najczęściej twardy Qigong utożsamia się z zewnętrznym, a miękki z wewnętrznym.
Twardym, zewnętrznym Qigongiem mogą być każde, wymagające pewnego wysiłku ćwiczenia fizyczne, o ile zachowamy tyle uważności, żeby więcej z tych ćwiczeń korzystać niż tracić. Klasyczne przykłady ćwiczeń zewnętrznych, to systemy sztuk walki, takie jak Kung Fu (typu Shaolin i podobne), Karate, Tae Kwon Do i tym podobne.
Najbardziej znane miękkie i wewnętrzne ćwiczenia, to wspomniane już Qigong (miękki) i Tai Chi. Wiemy już, że Qigong, to praca z Energią. Tai Chi, to sztuka walki bazująca zarówno na Kung Fu, jak i na miękkich taoistycznych ćwiczeniach wewnętrznych. Ćwiczenia te pozwalają na doskonałą kultywację Qi przy pomocy łagodnych form ruchowych, oddechu i innych metod. Przy czym w stylach wewnętrznych najważniejszą jest kwestia subtelności ruchu Qi, którą osiąga się dzięki medytacji i uważności.
Można też uprawiać inne ćwiczenia fizyczne, ale zdecydowanie należy unikać sportu wyczynowego. Sport negatywnie oddziałuje zarówno na psychikę, jak i na nasze ciało. Istotą sportu jest rywalizacja z innymi lub co najmniej ze sobą samym, osiąganie sukcesów, zdobywanie medali i bicie rekordów. Pogoń za zwycięstwem powoduje ograniczenie umysłu, który nie zauważa rzeczywistości, na przykład szkodliwości pewnych ćwiczeń. Duże nasilenie tych ćwiczeń powoduje kontuzje, ogólne wyczerpanie organizmu i konieczność używania specyfików, które nie zawsze są korzystne dla organizmu.
więcej u źródła: http://tradycyjnamedycynachinska.pl/informacje_ogolne/praktyczne_rady_zdrowotne/praktyczne_rady_poszukiwanie/cwiczenia_dla_zdrowia/index,pl.html