Putinowi nie podoba się obecna Wikipedia. Zapowiada utworzenie „bardziej wiarygodnej” encyklopedii

Putinowi nie podoba się obecna Wikipedia.

Wreszcie znalazło się coś co mnie z Władimirem Putinem łączy i z czym się w pełni zgadzam. Tak! Należy stworzyć własną, rosyjską Wikipedię! Przy okazji namawiam władze Polski aby też przede wszystkim stworzyły Wikipedię POLSKĄ. Ta obecna jest NIE POLSKA w swojej narracji, lecz jedynie polskojęzyczna. CB

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał we wtorek do stworzenia rosyjskiej wersji internetowej encyklopedii – podała agencja RIA Nowosti. Jak się wyraził, ma być „bardziej wiarygodna”.

 

Co się tyczy Wikipedii to lepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską Encyklopedią w formie elektronicznej” – powiedział Putin podczas posiedzenia na Kremlu Komitetu ds. Przyszłości Języka Rosyjskiego. Dodał, że „przynajmniej będzie to źródło wiarygodnych informacji podanych w dobrej, nowoczesnej formie„.

Obecne wydanie tej encyklopedii, publikowane stopniowo w latach 2007 – 2014, dostępne jest jedynie w formie papierowej.

Według oficjalnych dokumentów opublikowanych we wrześniu br. rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych 3 lat prawie 1,7 mld rubli (ok. 26,7 mln dolarów) na utworzenie internetowego źródła informacji, podobnego do Wikipedii.

Obecnie rosyjskojęzyczna Wikipedia (znana jako „Vikipedia”) ma ok. 1,5 mln haseł i jest powszechnie użytkowana.

W 2015 r. władze rosyjskie na krótko zablokowały dostęp do Wikipedii po tym jak ukazało się w niej hasło dotyczące narkotyków.

Według RIA Nowosti, apel rosyjskiego prezydenta był reakcją na wyrażone publicznie niezadowolenie rektora jednego z rosyjskich uniwersytetów, który ubolewał, że Wikipedią posługują się nawet sądy uzasadniając wydane wyroki.

Niedawno weszła w życie wywołująca kontrowersje ustawa przewidująca utworzenie rosyjskiego internetu (runetu), który będzie mógł być izolowany od zagranicznych serwerów i uniemożliwi użytkownikom dotarcie do zabronionych stron. 

źródło: https://niezalezna.pl/296086-putin-nie-chce-wikipedii-stworzy-wlasna

Podziel się!

    © Czesław Białczyński