Salon 24: Sowiniec – Akademicki marazm. (z komentarzem CB)

Salon 24: Sowiniec – Akademicki marazm.

 

Wciąż piszę i mówię o tym żenującym poziomie polskiej nauki, o żenujących pozycjach wyższych uczelni polskich w rankingach światowych. Ostatnio mówiłem o tym na Harmonii Kosmosu w Republice Ślężańskiej, ale także Jacek Bartosiak wzbudził falę śmiechu i oklasków podczas swojego wykładu na Uniwersytecie Warszawskim (31 maja 2019 – dostępny na YouTube), kiedy powiedział, że geostrategia to nauka ścisła, a nie jakieś ściemnianie, jak prawo, czy historia. 

Jakim cudem przy tym poziomie uniwersytetów i w ogóle wyższych uczelni w Polsce, można myśleć i mówić o jakiejś innowacyjnej gospodarce w naszym kraju? To zwykłe kpiny i polityczne ściemnianie!  CB

 

Salon 24: Sowiniec – Akademicki marazm.

Jako absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego powinienem ucieszyć się, że w jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych awansował on aż o 73 miejsca w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia i jest obecnie najlepiej ocenianą szkołą wyższą w Polsce.

Owszem, podany przez QS World University Rankings wynik może radować, ale jest to dopiero 338. miejsce, co raczej nie stanowi powodu do chluby, zwłaszcza że inne nasze uczelnie uplasowały się jeszcze niżej: Uniwersytet Warszawski zajął 349. lokatę, Politechnikę Warszawską sklasyfikowano na miejscach 521-530, a następne znalazły się w ostatniej dwusetce (ocenie poddano 1001 szkół wyższych na całym świecie). W czołówce nie było niespodzianek: ranking wygrał amerykański Instytut Technologii w Massachusetts przed Uniwersytetami z tego samego kraju: Harvarda i Stanforda.

Można oczywiście poddawać w wątpliwość obiektywność takich zestawień, chociaż są one sporządzane przez wyspecjalizowane ośrodki i uwzględniają reputację uczelni, opinie pracodawców zatrudniających jej absolwentów, stosunek liczby wykładowców do studentów, liczbę cytowani, a także pracowników z zagranicy i studentów obcokrajowców.
To bardzo ciekawe zjawisko: wielu polskich naukowców bez problemów znajduje pracę (nie muszę dodawać, że doskonale płatną) na renomowanych uczelniach w Europie, w USA, w Australii, czyli są świetnie wykształceni przez polskie. Dlaczego więc nasze ciągle nie mogą przebić się do światowej czołówki?

Każdy nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada zwiększenie prestiżu rodzimych uczelni i ich awans w takich rankingach jak omówiony wyżej. Nic z tego jednak nie wynika i prawdopodobnie tak samo będzie po wprowadzeniu szumnie określanej jako konstytucja dla nauki reformy przygotowanej przez ministra i zarazem wicepremiera doktora Jarosława Gowina (wychowanka UJ), zwłaszcza że budzi ona wiele protestów w środowisku akademickim.

Obawiam się, iż pozostanie nam jeszcze przez długie lata pasjonować się tym, czy UJ jest przed UW, czy na odwrót, ale w czwartej setce światowych uczelni. Ewentualne wskoczenie do trzeciej byłoby powodem do ogłoszenia przez rektora i ministra ogromnego sukcesu, podczas gdy tak naprawdę ciągle mamy do czynienia z tkwieniem w kompromitującym nas akademickim marazmie.

źródło: https://www.salon24.pl/u/bukojer/965238,akademicki-marazm

 

Czytajcie też:

Zbędne ogniwo pośrednie. Dlaczego kondycja nauki polskiej jest słaba?

Podziel się!