Neon24.pl: Zawisza Niebieski – Nie rozumiem takich Polaków

Neon24.pl: Zawisza Niebieski – Nie rozumiem takich Polaków

Nazywają siebie patriotami, „prawdziwymi Polakami”, a historią, kulturą naszą się brzydzą, wiedzy o niej unikają jak diabeł święconej wody.

Polskę chcą widzieć od dnia chrztu Mieszka. A wcześniej co? Nasi ojcowie byli ślepi, jak to się zwykło określać w kulturze chrześcijańskiej, św. Paweł oślepł, zanim mu nawrócenie otworzyło oczy, Mieszko też w młodości miał być ślepy. Otóż Polska nie powstała wraz z chrztem.

 

Mieszko odziedziczył kraj już w pełni ustabilizowany, jeszcze niewielki terytorialnie ale już w Europie się liczący. Ekspansja Piastów zaczyna się w początkach wieku X, gdy na terenach Wielkopolski zaczęły powstawać grody o wałach nowej konstrukcji a z wielu grodków plemiennych pozostały tylko zgliszcza. W różnych grodach archeologowie umieszczają gniazdo Piastów. Mógł być to Kalisz, mógł być Giecz, ale nie Gniezno. Gniezno jako gród powstało stosunkowo późno, bo ok. roku 939/940. Gniezno było celem Piastów, nie kolebką, gdyż tam miał mieścić się silny dla Wielkopolski kult, wzmiankowanego przez Długosza a także innego polskiego XV w intelektualisty kanonika, rektora UJ, autora pierwszego polskiego traktatu o naszej ortografii Jakuba Parkoszowica, Boga podziemi, Nyja. Oni, kanonicy o przedchrześcijańskich bogach mówić się nie bali, a dziś napisz coś o nich, to w środowiskach o których piszę, nazwą cię „turbosłowianinem”, „neopoganinem”. Trudno nie zadać pytania tym ludziom, czy neopoganinem był również Długosz?
Ale nic, sięgnijmy dalej w naszą historię. Na naszej ziemi znajdujemy świadectwa wcześniejszych kultur. Czy to były kultury słowiańskie? To tylko kwestia tego, kogo Słowianinem nazwiesz. Jakie kryteria oceny przyjmiesz. Jeśli przyjmiemy kryteria genetyków, haplogrupa R1a, to nasza bytność na tych ziemiach jest od bardzo dawna, bo obecność tej haplogrupy (mutacji) stwierdzono u przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej datowanej na III tysiąclecie p.n.e.
Podziel się!