Boris Čok (Słowenia): Zapraszamy na Donačką Gorę!

Boris Čok (Słowenia): Zapraszamy na Donačką Gorę!

Nadesłał Boris Čok

Zapraszamy na dwudniowe badania terenowe, które odbędą się po niezwykłym stanowisku archeologicznym Donačka Gora. Nacisk zostanie położony na megalityczne dziedzictwo i starożytność.
Nie tak daleko do tej góry niezliczonych legend była Rogaška Gora, wcześniej Rogač. Bogata tradycja ludowa wspomina ruiny sanktuarium tajemniczej celtyckiej bogini „wysoko w górach”. Tutaj, w pobliżu siedmiu źródeł, wieki później, napotkano czarodziejów i czarownice z Dolnej Styrii. „High in the Hill” to także Dvor, starożytna i trudno dostępna osada otoczona ze wszystkich stron pionowymi ścianami.
Dziesięć lat temu okazało się, że te historie nie są jednak wynikiem ludzkiej wyobraźni.
Wykopaliska archeologiczne we wrześniu 2016 r. Potwierdziły osiadłość obszaru w rejonie Dvor między 1500 p.n.e. aż w 1200 n.e .. Kilkaset metrów na zachód od Dvora w niedostępnych zboczach znajdują się pozostałości niegdyś monumentalnych ścian (wysokość do 12 m), które otaczają przestrzeń, wykute w skale.

 


Czy to jest sanktuarium tajemniczej celtyckiej bogini?
Suche ściany otoczone są masywną pionową skałą, która ma dziurę graniczącą tuż pod wierzchołkiem i znajduje się w pobliżu siedmiu sprężyn. Pionowa skała z otworem na szczycie jest kultowym obiektem z czasów prehistorycznych, jako „matjar”, znany również u starych Słoweńców z zachodniej Słowenii. Czy to legendarne magiczne miejsce spotkań na Donačce Gora to prawdziwie kultowe miejsce dla Staroobrzędowców?
Istnieje wiele dowodów na korzyść tej tezy…

Podziel się!