Ślady przeszłości: Ilirowie na terytorium Czarnogóry

Ślady przeszłości: Ilirowie na terytorium Czarnogóry

Nadesłał Jarosław Ornicz

Na samym początku mowa o genezie zasiedlenia Bałkanów – na skutek migracji pasterskich plemion z terenów płd. Rosji – chodzi o tereny obecnej Ukrainy, następnie w epoce brązu następuje zmieszanie tych już rodzimych kultur śródziemnomorskich z Indoeuropejczykami. Był to kolejny dopływ potomków tych samych ludzi , którzy przybyli tam wcześniej z płd. „Rosji”?
W 5’24” mowa o wierze Illirów, podobnej jak u dawnych Słowian -wyraźnie to pada w materiale – może jednak chodzić o rodzaj wiary, czyli wiarę naturalną, a nie dokładnie taką samą ? Ten fragment koresponduje z filmikiem poprzednim, gdzie są zdjęcia takich miejsc kultu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FZYxwGaU1wU

Urednik Dragica Kovačević-Radenović. U emisiji govore prof. dr Marko Višić, arheolozi Čedomir Marković i Milena Vrzić. Tekst čitala Zorica Vukić. Reditelj mr Tatjana Babović. Proizvodnja TV Crne Gore, februar 2009. godine.

 

Redaktor Dragica Kovačević-Radenović. W filmie mówi prof. Dr Marko Višić, archeologowie Čedomir Marković i Milena Vrzić. Tekst przeczytany przez Zoricę Vukić. Dyrektor Tatjana Babović. Produkcja Telewizji Czarnogóry, luty 2009.

Podziel się!