W sierpniu dla uczczenia 50. rocznicy powstania filmu „Porwanie Baltazara Gąbki” wyruszy Krótkofalarska Wyprawa z Krakostanu do Kirgistanu

W 50 rocznicę Porwania Baltazara Gąbki wyruszy Krótkofalarska Wyprawa

Co prawda główne wydarzenia związane z 50 rocznicą wyprodukowania filmu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki ” w Studio w Bielsku Białej, będą miały miejsce w roku 2019, ale już tego lata rusza początkująca te obchody egzotyczna wyprawa na Daleki Wschód. Sama powieść została wydana po raz pierwszy w roku 1965, a film powstał w 1969. CB

 

 

Radio Klub Beskidzki SP9KAT z Bielska-Białej po udanych wyprawach  do Mołdawii
i Gruzji organizuje kolejną wyprawę krótkofalarską, tym razem do Kirgistanu. Wyprawa odbędzie się w dniach od 30 sierpnia do 11 września 2018r. Wyprawa będzie zapowiedzią akcji upamiętniającej 50 rocznicę powstania bajki „Porwanie Baltazara Gąbki”. Pierwszy odcinek w/w bajki p.t. „Smok Expedition” ma wiele akcentów krótkofalarskich (m.in. nadawanie alfabetem Morse’a, łączność radiową Szpiega z Krainy Deszczowców).

 

 

Bajka powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a jej akcja rozpoczyna się w Krakowie, dlatego nazwa i oprawa tegorocznej wyprawy radiowej „Z Krakostanu do Kirgistanu” nawiązują do postaci i tekstów z bajki. W związku z powyższym do wyprawy i całej akcji  dołączy grupa radioamatorów z Krakowa reprezentująca klub SP9PGE. Nasi krótkofalowcy planują główną część projektu na 2019 rok, kiedy to będą nadawać m.in. ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Wawelu w Krakowie. Łączności będą realizowane z amatorskich radiostacji.

Powyższe stacje w swoich znakach identyfikacyjnych będą zawierały nazwy: Smok Wawelski, Baltazar Gąbka (te będą nadawać z Krakowa) oraz Bartłomiej Bartolini i Don Pedro (z Bielska-Białej). Nawiązanie łączności radiowych z wszystkimi pięcioma stacjami (w tym z tą w Kirgistanie lub wyprawą do „niespodzianki” w 2019 roku) będzie premiowane pięknym dyplomem.

Taką pamiątkę będą mieli szansę uzyskać najbardziej wytrwali krótkofalowcy z kraju i całego świata. Organizatorzy przewidują również uzyskanie certyfikatu uczestnictwa dla tych, którym nawiązanie łączności z wszystkimi pięcioma stacjami nie uda się. Wydarzenie ma na celu upamiętnić śp. Stanisława Pagaczewskiego, autora książki, na podstawie której powstała w 1969 roku animowana seria „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Ciekawostką jest to, iż synem pisarza jest krakowski krótkofalowiec Tomasz Pagaczewski, który wraz z swoimi siostrami chętnie wspiera w/w inicjatywę środowiska radioamatorów z Bielska-Białej i Krakowa!

Wybór lokalizacji tegorocznej wyprawy podyktowany jest brakiem aktywności amatorskich stacji radiowych w tej części Kirgistanu. Wyjazd ze sprzętem krótkofalarskim daje możliwość nawiązania kontaktu z tą białą plamą na radioamatorskiej mapie świata, co dla krótkofalowca jest równorzędne ze zdobyciem bardzo unikalnego znaczka przez filatelistę. W planie wyprawy oprócz łączności
z radioamatorami z całego świata przewidziane są również próby międzynarodowej łączności kryzysowej Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej (BASR) pomiędzy Bielskiem a Kirgistanem (4,5 tysiąca kilometrów w linii prostej).

Krótkofalowcy z SP9KAT chcą w ten sposób zaprezentować szerokie możliwości zapewnienia międzynarodowej łączności przy użyciu sprzętu radioamatorskiego w sytuacjach kryzysowych, gdy inne formy profesjonalnej komunikacji (m.in. Internet, telefonia komórkowa i satelitarna) zawiodą. Powyższa sytuacja może mieć miejsce w wyniku nagłych zdarzeń takich jak: wichury, powódź, osunięcie się ziemi w rejonach górskich, trzęsienie ziemi, śnieżyce lub w wyniku narastającego zagrożenia terrorystycznego.

Do Kirgistanu pojedzie 12 krótkofalowców w różnym wieku (najmłodszy ma 17 lat). Członków wyprawy czeka skomplikowana i długa podróż drogą lądową i powietrzną przez Ukrainę i Kazachstan (2 dni w jedną stronę).

Szczególne podziękowania należą się dla kontrolnych organów rządowych Kirgistanu za wydanie specjalnego pozwolenia radiowego o identyfikatorze EX0PL, dzięki któremu radiostacja wyprawy będzie mogła legalnie  nadawać na amatorskich pasmach fal krótkich z kirgiskiego regionu Issyk-Kul.

Baza wyprawy będzie zlokalizowana w małej miejscowości, o bajkowej nazwie … Jeti, położonej na wysokości ponad 2000 m n.p.m., zaledwie sto kilometrów od granicy z Chinami. To właśnie tam Jurij Gagarin po powrocie z kosmosu aklimatyzował się do warunków ziemskich…

Bielszczanie będą również nadawać z takich wydarzeń i miejsc w terenie jak: Igrzyska Nomadów w Czołpon Ata oraz szczytów Gór Tian Shan o wysokości blisko 4000 m n.p.m., pokazując w ten sposób swoje zacięcie do aktywności sportowo-turystycznej oraz swoją niezależność od konwencjonalnych źródeł zasilania. Do Kirgistanu wraz z uczestnikami wyprawy dotrze spora ilość sprzętu.

Wyprawa jest finansowana z prywatnych środków krótkofalowców, pomocy kilku firm (m.in. Toyota Carolina Bielsko) oraz klubu SP9KAT pokrywającego koszty druku kart potwierdzających łączności. Bielscy i krakowscy radioamatorzy podczas całej akcji zamierzają nawiązać wiele tysięcy łączności z całym światem promując w ten sposób Bielsko-Białą i Kraków.

Pasjonatami krótkofalarstwa są ludzie wszelkich profesji, a nawet osoby znane publicznie. Na całym świecie łącznie zarejestrowanych jest kilka milionów krótkofalowców. Strony internetowe całej akcji “50 rocznica Porwania Baltazara Gąbki”  odwiedzi wiele tysięcy pasjonatów z całego świata.

Krótkofalarstwo określane jest obecnie w krajach wysoko rozwiniętych (m.in. Japonii, USA czy Wielkiej Brytanii) mianem pasji na miarę XXI wieku. W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w tej dziedzinie. Można powiedzieć, że łączność z stacją kosmiczną czy łączności cyfrowe to już nic nadzwyczajnego dla pasjonatów tego pięknego hobby.

Na zakończenie członkowie wyprawy humorystycznie stwierdzili, że będą również próbować odnaleźć zaginionego Profesora Baltazara Gąbkę…;). Czy trop prowadzący w Góry Tian Shan w Kirgistanie jest właściwy..?, zobaczymy ;)! Powodzenia !. Relacja z tej nietypowej wyprawy po powrocie.

 

Łączy ich łączność. Ogólnopolski Zlot Mikrofalowców i Krótkofalowców.

Od 12 lat spotykają się, by porozmawiać nie tylko za pomocą satelity. Na Ogólnopolskim Zlocie Mikrofalowców i Krótkofalowców mogą spotkać się twarzą w twarz. Co ich łączy i czemu łączność jest dla nich ważna

http://opole.tvp.pl/37383816/laczy-ich-lacznosc-ogolnopolski-zlot-mikrofalowcow-i-krotkofalowcow

 

Porwanie Baltazara Gąbki odc 1 Smok Expedition

https://www.youtube.com/watch?v=uUtUgKOTxuo

Podziel się!