Rafał Kopko Orlicki: Paulownia, drzewo z kształtu jak i nazwy, z mowy Słowian.

Paulownia, drzewo z kształtu jak i nazwy, z mowy Słowian.

 

„Paulownia Puszysta to na pewno jedno z najpiękniejszych drzew, pochodzi z Chin, gdzie uważana jest za roślinę przynoszącą szczęście. Jej liście potrafią osiągać imponujące rozmiary a kształtem zbliżone do serca. Zarówno liście, jak i pędy, pokryte są gęsto włoskami. Liście Paulowni mogą osiągać nawet do 40cm długości i 70 cm szerokości. …”

 

 

 

Nazwę dla odmiany tej rośliny, z gatunku trędownikowatych, nadano podobno na cześć księznej Rosji a później Królowej Holandii Anny Pawłownej Romanow. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Romanowa_(1795%E2%80%931865)

Nie jest to wcale prawda, bo nazywałaby się wtedy Pawłowna lub Pawlownia. Nazwa Puulownia, prędzej kojarzy się z imieniem Paul.

W rzeczywistości, zbiegiem jakiś okoliczności i przedziwnego zakręcania języków zachodnich do swoich presłowiańskich źródeł (stąd łacina od raseńsko – słowiańska ma tyle bliskich mowie słowiańskiej terminów). Tak jest siła dawnej, poarjowej mowy i jej wpływu na języki zachodnie.

To cesarskie drzewo szczęścia, swoim kształtem nawiązuje do słowa „pal” jak i „głownia/głowa”. Termin „pal”, i bliskoznaczne mu „palisada”, „pałac”, „palenisko”, wywodzą się od dwóch morfemów ‚pa’ i ‚al’, oznaczających ; ‚na/ma- wysokie’. Kiedy spojrzymy na kształt tego niezwykle szybko rosnącego drzewa, zauważymy, że zwykle cechuje je prosty i mocny jak pal starozytnych obwarowań obronnych, pień przewodni, przypominający kształtem pal.

Dopiero gatunki wybitnie ozdobne, jak paulownia omszała, są nieco bardziej parasolowate.

Paulownia, jest drzewem, które z uwagi na swój szybki wzrost, pochlania olbrzymie ilości minerałów z gleby. Dlatego ją wyjaławia i nie należy sadzić ich wiele poza przemysłowo nawożonymi plantacjami. Z tego powodu, polecałbym ją polskim samorządom, do nasadzania na zrekultywowanych wysypiskach, gdzie wiele lat będzie wysysać nadmiar związków, nieraz toksycznych, z ziemi, bez szkody dla otoczenia. A jej drzewo może stanowić dodatkowy dochód miast. Jeśli je pozostawimy, dożyje wielu lat i będzie cieszyć nasze oczy fioletowymi wzgórzami.

 

https://www.futuregardens.pl/media/products/8dfa8602209ffb86ccef0f688af307db/images/thumbnail/big_PAULOWNIA-00000000000.jpg?lm=1497486478

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulownia

 

https://plumeria.sklep.pl/paulownia-sadzonka

 

https://www.youtube.com/watch?v=F1utUILtaJs

 

http://oxytree.pl/wp-content/uploads/2014/11/5.jpg

 

http://gisforforestry.blogspot.com/2013/04/paulownia-tomentosa-deciduous-tree.html

 

Rafał Kopko – Orlicki

Podziel się!