Oświadczenie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Śląska w związku z faszystowskimi ekscesami w Wodzisławiu

Oświadczenie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Śląska w związku z neofaszystowskimi ekscesami w Wodzisławiu

Publikuję to oświadczenie ponieważ od lat zwracamy uwagę władz Polski na neofaszystowskie zachowania i wystąpienia działaczy Ruchu Autonomii Śląska, który bezczelnie mailami rozsyła materiały wprost z hitlerowskiej propagandy. Zupełnie bezkarnie.

Józef Musioł
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska
w Warszawie

Oświadczenie

Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie jest zbulwersowane i oburzone jawnymi  i dotąd nie  ściganymi  zachowaniami organizacji nacjonalistów gloryfikujących faszystowskich przywódców III Rzeszy Niemieckiej i ich symboli .

To niebezpieczne zjawisko pojawia się w Polsce od kilku lat i jest albo tolerowane, albo minimalizowane tak w przestrzeni publicznej jak i  w  funkcjonowaniu organów ścigania i bezpieczeństwa. Odnieść można wrażanie, że te instytucje albo nie mają wyobraźni tego zagrożenia   dla   Państwa , albo celowo to zagrożenie świadomie dopuszczają.

A zaczęło się od zlikwidowania  w latach 90 tych u.w. Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich – Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce i  nadaniem jej nowej nazwy „Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”, a następnie podtopieniem jej  w nowo-powołanym Instytucie Pamięci Narodowej.

 

 

Ostatnie ujawnione nacjonalistyczno-hitlerowskie „uroczystości” w podwodzisławskim lesie są podwójnie szokujące. Jak  przez tyle miesięcy tego faktu nie ujawniły organy bezpieczeństwa  jeżeli w ogóle je wykryły, a  jeżeli  nie wykryły to rodzi  to kolejne pytanie o zakres ich właściwości i  o ich kompetencje.

I jeszcze jedno Wodzisław był miastem docelowym Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku. To na szlaku do tego miasta ewakuowano marszem pieszym więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau i ładowano do bydlęcych wagonów na stacji kolejowej w tym mieście nazywanym  Loslau.  Na tym szlaku mordowano tych, którzy dalej już iść nie mogli. To tym szlakiem pędzeni byli więźniowie różnych narodowości i wyznania , w tym m.i. śląscy patrioci, że wymienię Wodzisławianina, żołnierza AK inż. Benedykta  Kozielskiego.

Z przerażeniem miejscowa ludność to obserwowała i udzielała pomocy ryzykując życiem, bo za to ci dziś czczeni przez apologetów Hitlera, zabijali na miejscu.  Na tym szlaku rodzina Franciszka i Parzychów na poddaszu swego domku w Moszczenicy -dzisiaj Jastrzębie Zdrój-   przechowywała bodaj 7 więźniów Polaków, Żydów  i Rosjan, w latach 80 tych u.w. wyróżniona Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ten  szlak i dworzec kolejowy w Wodzisławiu przesiąknięty jest krwią ofiar nazizmu.

Cześć i szacunek tym ofiarom od lat dawały i dają władze Wodzisławia organizując specjalne sesje popularno-naukowe i pochody protestujące przeciwko zbrodniom hitlerowskim.

Współczuję tym władzom, że za przyczyną bezkarnych apologetów hitleryzmu i nieudolności, bądź nieodpowiedzialności różnych czynników powołanych do badania i ścigania tego rodzaju  przestępstw spotkała to okrutnie doświadczone przez wojnę miasto tak niezasłużona infamia .

Ta fala nazistowskiego nacjonalizmu ,która  przelewa się  przez Polskę, winna rodzić głęboką refleksję wszystkich instytucji, tych od wychowania młodego pokolenia, po organy badania i ściganie tego niebezpiecznego zjawiska. Procesowi temu poddane winno być każde następne pokolenie po to, aby nie zaznało katastrofy pogardy dla Człowieka.

dr Józef Musioł, b. dyrektor Głównej Komisji Badania i Ścigania Zbrodni Hitlerowskich IPN w Polsce

Warszawa 22.01.2018r

 

Hajlujące dzieci na tle swastyki. Działacz RAŚ: Wiedzą, w co należy wierzyć

„Marudzicie. Niektóre dzieci od małego wiedzą, w co należy wierzyć” – taki komentarz Michała Buchty przy zdjęciu dzieci na tle flagi ze swastyką można przeczytać na facebookowym profilu Ruchu Obywatelskiego „Polski Śląsk”. – Naszym zdaniem to propagowanie ideologii nazistowskiej (mimo niby „dowcipnego” kontekstu). Pytanie: czy Pan Buchta reprezentuje swoje prywatne poglądy, czy stanowisko Ruchu Autonomii Śląska – zastanawiają się teraz działacze.

 

Maile od RAŚ do Jerzego Przybyła 2013:

Takie materiały i wiele innych, otrzymywał na maila jako Polak ze Śląska Jerzy Przybył od członków RAŚ, często przesyłane wprost z Niemiec z Drezna i Lipska!!!

O innych materiałów RAŚ otrzymanych przez Jerzego Przybyła z linkami do faszystowskich map i artykułów, w tekście poniżej:

16.08. : Jak Onet robi lans RAŚistom i wybiela polskie KGB!

 

RAŚ a sprawa polska, czyli o RAŚizmie

Powiązania są międzynarodowe – rosyjskie i niemieckie.

W 2012 oczywiście nic się nie dało z tym zrobić. Wtedy to było na rękę PO w koalicji z RAŚ na Śląsku

Hulaj dusza, piekła nie ma – tak pewnie pomyśleli sobie katowiccy kibice Ruchu, którzy na swojej stronę internetowej chwalą się fotkami z wyjazdu do Macedonii na pucharowy mecz z Metalurgiem Skopje. Na dwóch zdjęciach widać wyraźnie, że fanom nieobce są faszystowskie gesty. Kibice sami sobie zamazali twarze, ale nie mogą czuć się anonimowi – Przed meczem powstaje imienna lista osób, która potem trafia do klubu naszego pucharowego rywala. Tak było w przypadku Metalurga Skopje i tak jest teraz przed spotkaniem z Victorią Pilzno – informuje rzecznik Ruchu Donata Chruściel. – Weryfikujemy listę, sprawdzając, czy nie ma na niej osób z zakazami stadionowymi. W odróżnieniu od spotkań w naszym kraju, na mecze w Lidze Europejskiej mogą jeździć osoby, które nie posiadają Karty Kibica Ruchu.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/632987,faszystowskie-gesty-kibicow-ruchu-chorzow,1,2,id,t,so,nk.html

 

 

 

Rosyjscy nacjonaliści: Warszawa rosyjskie miasto (WIDEO)

http://jagiellonia.org/antypolonizm-rosyjscy-nacjonalisci-warszawa-rosyjskie-miasto-wideo/

– Mało nam jest Krymu. Dołączmy Donbas do Rosji. Mariupol – rosyjskie miasto. Kijów – rosyjskie miasto. Tallin – rosyjskie miasto. Mińsk – rosyjskie miasto. Wilno – rosyjskie miasto. Warszawa – rosyjskie miasto. Stambuł – rosyjskie miasto – skandowali aktywiści rosyjskiej Partii Narodowo-Bolszewickiej, na czele której stoi ekscentryczny rosyjski działacz społeczny i pisarz Eduard Limonow.

 http://jagiellonia.org/antypolonizm-rosyjscy-nacjonalisci-warszawa-rosyjskie-miasto-wideo/

Neonaziści wszystkich krajów, łączcie się z Rosją!

 

22 marca 2015 r. Sankt Petersburg stał się stolicą międzynarodowego neonazizmu. Rosyjska partia Rodina (Ojczyzna), której liderem jest wicepremier Dmitrij Rogozin, zorganizowała Międzynarodowe Rosyjskie Forum Konserwatywne „w obronie tradycyjnych wartości” i przeciwko zachodnim sankcjom wobec Moskwy.

Przedstawiciele kilkunastu partii ultraprawicowych z Europy, z których część jest zaliczana do neonazistowskich, przeciwstawiali się „amerykańskiemu imperializmowi” i deklarowali poparcie dla stanowiska i polityki prezydenta Władimira Putina w kryzysie ukraińskim. Europejscy neonaziści chcą przy wsparciu putinowskiej Rosji zbudować „nowy porządek światowy” i wyrazili wolę zorganizowania ruchu, który miałby służyć jako wspólna trybuna i platforma przeciwko „zagrożeniom dla narodowej suwerenności i tożsamości”. Ruch ten według deklaracji Fiodora Biriukowa z Rodiny, ma stać się „kamieniem węgielnym nowego świata”.

„Nie popieramy sankcji zadekretowanych przeciwko Rosji wskutek kryzysu ukraińskiego” – oświadczył eurodeputowany i były szef neonazistowskiej niemieckiej partii NPD Udo Voigt, skazany w przeszłości za to, że nazwał publicznie Adolfa Hitlera „wielkim człowiekiem”. Oświadczył on na forum, że „godna podziwu jest cierpliwość, jaką wykazuje Władimir Putin wobec agresywnej polityki NATO”. Z kolei Nick Griffin, były lider skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP), nazwał forum w Petersburgu zgromadzeniem „oporu wobec niszczenia tradycyjnych chrześcijańskich wartości przez współczesny świat”.

Uczestnicy Forum z Ataki, NPD i Złotego Świtu nawet nie kryją się z fascynacją III Rzeszą i nazizmem. Poglądy ich członków są tak radykalne, że niektóre skrajnie prawicowe partie w Europie wręcz odmówiły uczestnictwa w Forum. Stało się tak w przypadku węgierskiego Jobbiku, francuskiego Frontu Narodowego oraz Austriackiej Partii Wolności, której liderzy na trzy tygodnie przed rozpoczęciem Forum zrezygnowali z przyjazdu do miasta nad Newą. Pomimo faktu, że szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, w 21 marca 2015 r. krytykowała w rosyjskiej telewizji publicznej europejskie sankcje wobec Rosji zadekretowane – jak oświadczyła – „na rozkaz USA” i „antyrosyjską propagandę” dotycząca kryzysu ukraińskiego. Nawiasem mówiąc, wszystkie partie – również te, które nie uczestniczyły w Forum – potępiają sankcje Unii wobec Moskwy.

Powszechnie wiadomo, że niektóre europejskie partie prawicowe są finansowane przez Kreml. W listopadzie brytyjski dziennik „The Times” opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa, które wskazują na to, że rosyjskie banki udzieliły korzystnych kredytów bułgarskiej Atace, greckiemu Złotemu Światowi, belgijskiemu Interesowi Flamandzkiemu, węgierskiemu Jobbikowi, austriackiej Partii Wolności i francuskiemu Frontowi Narodowemu (tylko to ostatnie ugrupowanie dostało 9 mln euro).

Przeciwnicy forum, próbowali zakłócić forum, ale każdego, kto wykrzykiwał antyfaszystowskie hasła bądź trzymał plakaty z napisami wzywającymi do przeciwstawienia się nacjonalizmowi, legitymowali funkcjonariusze policji. 8 osób trafiło do aresztu.

Komentarz wspólnoty Rosyjska V kolumna w Polsce na Facebooku:

Czekamy teraz na wyrazy zaniepokojenia Leszka Millera i Tadeusza Iwińskiego „nasileniem tendencji nacjonalistycznych w Rosji”. Bo zaniepokojenie takim nasileniem… na Ukrainie towarzysze z SLD byli już uprzejmi wyrazić akurat w przeddzień petersburskiej konferencji putinofilskich faszystów. Naziści i skrajni nacjonaliści oczywiście jak w każdym dużym kraju na Ukrainie istnieją, ale różnica jest jednak taka, że w jednej dzielnicy Moskwy jest ich tyle, co na całej Ukrainie razem wziętej, a na Ukrainie nie korzystają ze wsparcia logistycznego władz ani ochrony milicji i nie płacą im oligarchowie z najbliższego kręgu prezydenta, tacy jak Konstantin Małofeev, który finansuje rozwój tego całego paneuropejskiego prorosyjskiego brunatnego Kominternu. Ale tego typu szczegóły nie są już takie istotne dla wyborców tow. Millera i tow. Iwińskiego. Czy Pani Ogórek już się dodzwoniła do Putina?

Jagiellonia.org / pap

2016:Prokuratura nie będzie ścigała lidera RAŚ Jerzego Gorzelika

 

https://slask.onet.pl/prokuratura-nie-bedzie-scigala-lidera-ras-jerzego-gorzelika/czcgxh

 

 

 

Podziel się!

    © Czesław Białczyński