RudaWeb: Granica pierwszej Lechii przesuwa się na Północ

Archeologowie poinformowali o odkryciu dwóch rondeli lendzielskich na Pomorzu Zachodnim. We wrześniu rozpoczną szczegółowe badanie zabytków. Jeśli wykopaliska potwierdzą wstępną opinię specjalistów, to granice kultury lendzielskiej zostaną przesunięte aż nad Bałtyk.

 

 

źródło: https://rudaweb.pl/index.php/2017/08/30/granica-pierwszej-lechii-przesuwa-sie-na-polnoc/

Kultura lendzielska uznawana jest za pierwszą rolniczą cywilizację w Europie na północ od Sudetów i Karpat. Rozwijała się w pierwszej połowie V tysiąclecia p.n.e., jako pochodna od wińczańskiej znad Dunaju. Wznosiła wielkie koncentryczne budowle, które łączyły funkcje miejsc kultu, spotkań społeczności (wiecową?) i astronomiczną (rolniczego kalendarza). Niewykluczone również, że służyły one obronie. Dotychczas najdalej na Północy znaleziono taki zabytek w Wenecji niedaleko Biskupina, a więc na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. My wiążemy kulturę lendzielską z pierwszym państwem Lechitów.

29 sierpnia 2107 r. portal tvn24.pl podał, że w okolicach Cedyni w Zachodniopomorskiem paralotniarz dwa lata temu zauważył kręgi w zbożu. Szczecińscy archeolodzy są jednak pewni, że to nie dzieło kosmitów, ale naszych przodków. Kręgi zauważył również około rok temu historyk-pasjonat Marcin Dziewanowski, który z kolei dostrzegł je na zdjęciach satelitarnych. To on pierwszy domyślił się wagi zabytku. „Nasza interpretacja idzie w tym kierunku, że są to pochodzące z neolitu obiekty, które nazywamy rondele” – wyjaśniła Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, która jest w zespole badającym kręgi. Dodaje, że prawdopodobnie pochodzą one z okresu 4900-4600 p.n.e..

Matuszewska ujawniła, że oprócz kręgów pod Cedynią podobny obiekt odkryto jeszcze w jednym miejscu na Pomorzu Zachodnim:„Na razie nie zdradzam gdzie, bo musimy wykonać badania geomagnetyczne, by to potwierdzić” – stwierdziła archeolog.

Rondele były lokalnymi centrami cywilizacji rolników, zasiedlających od niemal 7 tysięcy lat obszary od środkowego Dunaju do (jak się teraz okazało) bałtyckiego Pomorza. Była to kultura bezpośrednio wyrastająca ze słynnej cywilizacji Vinča i tak, jak ona znała już wyroby z miedzi. Przypomnijmy, że teren kultury Vinča to kolebka Słowian. Większość kronik wyraźnie stwierdza, że przodkowie Serbołużyczan, Czechów i Polaków – pod wodzą Lecha – przybyli na swoje obecne ziemie znad Dunaju. Ustalenia genetyki z kolei wskazują, że nad Łabę, Odrę i Wisłę dotarli ponad 7 tys. lat temu, czyli w okresie funkcjonowania kultury Vinča, przynosząc ze sobą rolnictwo, rzemiosło i wierzenia. Naszym zdaniem założyli też pierwsze państwo na ziemiach polskich.

NA ZDJĘCIU: portret Lecha I, olej na płótnie, XVIII w. FOT: Piotrus/wikimedia.org

Podziel się!