Ościsłowo: Napisz e-maila do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Ościsłowo: Napisz e-maila do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

belchatow2Na naszych oczach rozgrywa się spór o nową odkrywkę węgla brunatnego w Ościsłowie. Po jednej stronie mamy lobby węglowe, które „po trupach” dąży do rozpoczęcia inwestycji. Po drugiej stronie jest ochrona środowiska i przyszłość mieszkańców zagrożonego zniszczeniem regionu. Właśnie pojawiły się w tej sprawie nowe fakty, które dzięki Tobie mogą przechylić szalę zwycięstwa!

W grudniu na terenie planowanej odkrywki archeolodzy odkryli kurhany liczące 5,5 tysiąca lat. To jedyne zachowane w tak dobrym stanie cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce [1] Wszelkie prace górnicze mogą zniszczyć to wyjątkowe dla prahistorii Polski znalezisko.

Choć prawo stoi po stronie ochrony zabytków, inwestor już działa, aby usunąć stojącą mu na drodze przeszkodę [2]. Wiemy, że w dokumentacji złożonej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) nie uwzględnił tego odkrycia. Jednak nie łudźmy się. Użyje wszelkich metod, by inwestycję zrealizować. My więc też piszmy do RDOŚ, aby równoważyć naciski inwestora. Przekonajmy urzędników, że kurhany to ważny powód, aby zatrzymać prace górnicze. Kliknij i wyślij e-maila do RDOŚ. Przekierujemy cię na stronę ze szczegółowymi wskazówkami jak to zrobić. Wspólnie pokażmy, że są wartości ważniejsze niż kasa.

W grudniu przekazaliśmy do RDOŚ ponad 5 tysięcy podpisów osób sprzeciwiających się kopalni. Uzyskaliśmy zapewnienie, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę. Między innymi dzięki temu wydanie decyzji przełożono na koniec stycznia [3]. W naszej walce nie jesteśmy sami. Przeciwko odkrywce protestują mieszkańcy regionu, którym wysychają studnie i pola. A także gminy, którym w miejsce atrakcyjnych turystycznie jezior i lasów wyrosną hałdy. Teraz sprawa skupia uwagę archeologów z Polski i świata [4].

W Akcji Demokracji wspólnymi siłami stajemy po stronie pryncypiów. Dlatego złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o naruszenie prawa przez Marszałka Kuchcińskiego [5]. Stajemy po stronie niesłusznie zwalnianych pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu [6]. Po stronie praw człowieka, by móc swobodnie demonstrować [7] – choćby w takich sprawach jak budowa nowych kopalni. Bronimy też środowiska – a czasem te spraw się spotykają w jednym miejscu – jak w Ościsłowie. Twój e-mail do RDOŚ to głos po stronie środowiska, ludzi – a teraz także ochrony zabytków. Napisz go już dziś!

Dziękując za wspólną walkę w tej sprawie,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Archeolodzy podjęli starania o wpisanie znaleziska do rejestru zabytków. Media donoszą, że w grudniu doszło do spotkania władz kopalni z przedstawicielami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O czym rozmawiali, nie wiemy. Przepisy dotyczące ochrony środowiska są jasne: zabytki i krajobraz kulturowy muszą zostać wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji umożliwiających inwestycje [8]. Decyzja należy do RDOŚ. A zależy od Ciebie i tego, że informacja o wadze znaleziska dotrze do urzędników. Napisz e-maila by wiedzieli, ile osób uważnie przygląda się tej sprawie!

[1] Cmentarzysko sprzed 5,5 tys. lat stoi na drodze kopalni odkrywkowej, onet.pl, 16.12.2016[2]Archeolodzy odkryli kurhany sprzed 5,5 tysiąca lat. Budowa kopalni pod znakiem zapytania, tvn24.pl, 20.12.2016
[3] Nie chcą kopalni odkrywkowej. Przynieśli 5 tys. podpisów, Wyborcza.pl, 02.12.2016
[4] Burial mounds found in Poland could stop mine development, ArchaeoFeed, 22.12.2016
[5] akcjademokracja.pl/kuchcinski
[6] akcjademokracja.pl/teatr-wroclaw
[7] akcjademokracja.pl/zgromadzenia
[8] Art. 62 ust. 1 pkt 1 Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wyliczając elementy, dla których w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymienia m.in. zabytki oraz krajobraz kulturowy.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.
Podziel się!