Jarosław Ornicz: Solarna zagadka (Skała Czarownic – część ostatnia)

Jarosław Ornicz: Solarna zagadka (Skała Czarownic – część ostatnia)
Ostatnimi elementami, które składają się na dającą się odczytać kompozycję rytów ze Skały Czarownic, jest para rytów widocznych na zdjęciu poniżej.
W internecie można spotkać się z interpretacja , iż ryt widoczny po lewej, przedstawia strzałę (z grotem skierowany ku dołowi).  To sugestywne porównanie.Według mnie może on przedstawiać jednak zupełnie co innego. Kiedyś już poświęciłem tej kwestii trochę czasu we wpisie Żywie opowieść noworoczna  , więc teraz tylko przypomnę , że może tu chodzić o wyobrażenie głowy zwierzęcia z wpisanym między rogami krzyżem. Symbolika ta swymi korzeniami sięga czasów zamierzchłych, sięgających epoki brązu i wiązana jest z tzw. byczymi bóstwami. Tabela na poniższym zdjęciu ukazuje ryty z regionu alpejskiego , wśród których znajdują się takie właśnie ryty. Symbolika owych „byczych bóstw” interpretowana bywa jako solarna i wiązana jest z okresem równonocy wiosennej, tzw. punktem barana, który z uwagi na ruch precesyjny Ziemi , przypadał w tamtym okresie w znaku Byka (obecnie przypada w znaku Ryb).

Kwestią dyskusyjną pozostaje, czy widoczny powyżej ryt przedstawia byczą czy też baranią głowę. Jednakże jego symbolika wydaję się być ewidentnie solarna. Przemawia za tym jego połączenie/wplecenie na skale z drugim rytem, zwanym „solarnym kołem/krzyżem”. Interpretacja również tego rytu nie jest sprawą oczywistą , gdyż podobnie jak w przypadku pozostałych rytów nie zostało wykonane ich profesjonalne odwzorowanie jego kształtu. Zatem wszelka dyskusja na ten temat siłą rzeczy musi opierać się o indywidualne jego postrzeganie , co nie jest rzeczą jednoznaczną.
p1070354

więcej: http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/2016/10/solarna-zagadka.html

 

Podziel się!