19 05 2016 – Książnica Bielsko-Biała: wykład Jarosława Ornicza, Bogusława Chorążego pt. „Tajemnice na szczytach gór. Z badań archeoastronomicznych Beskidu Śląskiego i Małego” (część I).

wykład Jarosława Ornicza, Bogusława Chorążego pt. Tajemnice na szczytach gór
 Zapraszam na wykład archeoastronomiczny do Bielska Białej. Jarosława Ornicza znacie z kwartalnika „Słowianić” oraz z tego blogu (tutaj jako „Jarka z Bielska”). Popularyzuje on też temat archeoastronomii na swoim własnym blogu: http://halfsciencenonfiction.blogspot.com
W tej samej Książnicy w czerwcu odbędzie się druga część tego wykładu jak również spotkanie z Jerzym Przybyłem i jego sztuką.
Historyczne czwartki – Zaprasza Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne
19.05.2016 r. godz. 17.00 – Historyczne czwartki – Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zaprasza na wykład Jarosława Ornicza, Bogusława Chorążego pt. Tajemnice na szczytach gór Z badań archeoastronomicznych Beskidu Śląskiego i Małego (część I). Wykład poświęcony będzie wynikom badań wybranych form skalnych, bloków kamiennych i kopców kamiennych znajdujących się w różnych punktach Beskidu Śląskiego i Małego. Obiektom tym towarzyszy często przekaz w postaci legend i opowieści. Niektóre z nich noszą na swojej powierzchni tajemnicze ryty i znaki. Autorzy przedstawią wyniki obserwacji niektórych z tych form w kontekście zjawisk astronomicznych. Mogą one rzucać nowe światło na interpretację tych obiektów oraz zawartej na niej symboliki.
Podziel się!