Wielcy Polacy – Warner Bros czyli bracia Warner: Aaron (Albert), Szmul (Sam) i Hirsz (Harry) Wonsal oraz Jack (Itzhak) Wonsal

Wielcy Polacy – Warner Bros czyli bracia Warner

fot: ?LiAnG?/wikimedia, licencja CC BY 2.0

Niemałym zaskoczeniem może być fakt, że również za taką ikoną kina, jak wytwórnia Warner Brothers, stoją biznesmeni o polskich korzeniach. Bracia Warner urodzili się pod Warszawą. Początkowo wyemigrowali do Baltimore, później do Kanady i kolejno do Youngstown w statnie Ohio.

Ojciec rodziny zmienił nazwisko z Wonskolaser na Warner właśnie w trakcie oczekiwania na przybycie całej rodziny z emigracyjnej tułaczki. Bracia Warner są uważani za najważniejsze osoby w amerykańskim przemyśle filmowym.

Warner Bros. Entertainment Inc. (Warner Bros., Warners, albo po prostu WB) – amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe zajmujące się produkcją filmową, telewizyjną i muzyczną. Jest jednym z największych studiów filmowych, należy do Time Warner, główna siedziba firmy znajduje się w Burbank, w stanie Kalifornia. Jest udziałowcem wielu firm: Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Interactive Entertainment, Warner Bros. Television, Warner Bros. Animation, Warner Home Video, New Line Cinema, Castle Rock Entertainment, DC Entertainment oraz nieistniejącej już The WB Television Network.

Wytwórnia została założona przez braci Warner: Alberta, Sama i Harry’ego, żydowskich imigrantów z Polski urodzonych w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu jako: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Bracia zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie. Od lat rywalizuje z inną wytwórnią filmową – The Walt Disney Company.

Warner Bros. jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych (m.in. Casablanca, Przygody Robin Hooda, Sokół maltański, Buntownik bez powodu, Maverick, Brudny Harry, Batman, Zabójcza broń, Matrix czy ekranizacji Harry’ego Pottera) oraz czternastu tysięcy tytułów animowanych (w tym półtora tysiąca kreskówek np. Królik Bugs, Xiaolin – pojedynek mistrzów, Batman przyszłości, przedostatnia produkcja Johnny Test i ostatnia Kudłaty i Scooby Doo na tropie).

Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy przemysłu filmowego od Clinta Eastwooda, przez Mela Gibsona, do Stanleya Kubricka.

 

Goldwyn był najprawdopodobniej pierwszym producentem, który zaangażował literata do pracy nad scenariuszem – była to kobieta.

Goldwynowi zawdzięczamy długość filmów, które do tamtej pory trały kilka minut. To on zrealizował pierwszy obraz pełnometrażowy.

 

 

Podziel się!