27. 10 . 2015 – Polska bardziej Zielona – od 2008 spada spożycie mięsa i wędlin o 2-3% rocznie!

Polska bardziej Zielona – od 2008 spada spożycie mięsa

Hunter_Aleksander_Ikaniewicz

Hunter – Aleksander Ikaniewicz

Tanie wędliny już Polakom nie smakują

Konsumenci są gotowi wydać więcej na kiełbasy i szynki wysokiej jakości. Ale to nie zahamuje kurczenia się rynku – donosi „Rzeczpospolita”.

„W najbliższych latach popyt na wędliny może maleć o 2-3 proc. rocznie” – mówi Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. To oznacza, że nie uda się odwrócić spadkowego trendu w spożyciu szynek i kiełbas, który trwa od 2008 r.

W 2014 r. na przeciętnego Polaka przypadało niespełna 24,4 kg wędlin – wynika z danych GUS. To niemal 1 proc. mniej niż rok wcześniej i aż 15 proc. poniżej poziomu spożycia z 2008 r. Tylko w II kwartale 2015 r. nasze wydatki na wędliny zmalały o 3,1 proc. do ponad 3,6 mld zł – wynika z danych GfK.

Janusz Rodziewicz wyjaśnia, że na popularności tracą głównie wędliny najtańsze. „Ciężar zakupów przesuwa się w stronę wyrobów wyższej jakości” – zwraca uwagę Tomasz Łączyński, prezes Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.

„Polacy wybierają także coraz chętniej wyroby mięsne produkowane bez fosforanów, o obniżonej zawartości soli, bez glutaminianu sodu czy bez glutenu” – zaznacza Krzysztof Kania, szef Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/zywnosc/tanie-wedliny-juz-polakom-nie-smakuja/d8zqe6

 

Podziel się!