Pomnik Wojtka odsłonią 18 maja 2014 w Krakowie

http://niezalezna.pl/54589-pomnik-wojtka-w-krakowie

Wojtek_at_Winfield_Aerodrome_on_Sunwick_Farm,_near_Hutton_in_Berwickshire_after_the_war

 czytaj też: Wojtek – o przyjaźni człowieka i niedźwiedzia

Pomnik Wojtka w Parku Jordana

18 maja, w 70. rocznicę zdobycia przez polskich żołnierzy klasztoru na Monte Cassino, odsłonięty zostanie w Krakowie pomnik niedźwiedzia Wojtka, jednego z symboli armii generała Władysława Andersa. Podobizna zwierzęcia stanie w Parku im. dr. Henryka Jordana.

Wojtek – syryjski niedźwiedź brunatny – w kwietniu 1942 roku został przygarnięty przez żołnierzy Armii Andersa na terenie obecnego Iranu. Wojtek został wpisany na listę personelu 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Z żołnierzami, najpierw w stopniu szeregowca, a potem kaprala, przeszedł szlak bojowy od Iranu, przez Irak, Syrię, Palestynę, Monte Cassino do Szkocji. Po demobilizacji jednostki oddany został do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r. Umieszczona jest tam tablica ku czci „polskiego bohatera”.

Jak poinformował prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, uroczystości związane z odsłonięciem krakowskiego pomnika zaplanowano na 18 maja, w 70. rocznicę zdobycia klasztoru Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Andersa.
– Nie ma lepszej daty na tę uroczystość – zaznaczył Cholewa.

Odlana z brązu podobizna Wojtka, wysoka na 2,3 metra stanie w rozwidleniu alejek w krakowskim parku, z których jedne kierują się ku placowi zabaw, a drugie ku galerii Wielkich Polaków, gdzie znajdują się popiersia znamienitych rodaków.

Autorem projektu rzeźby jest Wojciech Batko, artysta-rzeźbiarz, absolwent krakowskiej ASP. Zgodnie z jego koncepcją, Wojtek będzie stał na mapie, na której odbiciami niedźwiedzich tropów i żołnierskich butów zostanie oznaczony cały jego szlak bojowy. Zwierzę łapą będzie wskazywało drogę do pomnika swojego dowódcy, gen. Władysława Andersa.

Polish_Soldier_in_Iran_wojtekNiedźwiedź ma jak na razie pomnik w Instytucie gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Wojtek przeszedł do historii jako pierwszy miś uhonorowany specjalnym bankietem przez szkocki parlament. Pierwszą książkę o Wojtku „Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu” w 1968 r. napisał Wiesław Lasocki, w czasie wojny zesłany do ZSRR, następnie żołnierz gen. Andersa, który po wojnie osiadł w Londynie. Ukazała się w emigracyjnym wydawnictwie Gryf, a w 1971 r. przetłumaczono ją na angielski. Losy Wojtka spod Monte Cassino spopularyzowała Aileen Orr swoją książką „Wojtek The Bear: Polish War Hero”.

W tym samym parku znajduje się popiersie Pułkownika Kuklińskiego, raz po raz dewastowane przez V kolumnę Rosyjską w Polsce.

Podziel się!