Harachow i Góra Czartów w Kharkonoszach, Kraju Jakoszanów (Kharachowanów)

800px-CertakHarrachov (niem. Harrachsdorf) – miasto w północnych Czechach położone na terenie kraju libereckiego w Karkonoszach, 4 km od granicy Polski. Przed przystąpieniem Polski i Czech do układu z Schengen istniało tu drogowe przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov oraz na szlaku turystycznym przejście graniczne Polana Jakuszycka-Harrachov.

Najważniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák zbudowany na zboczu Čertovej hory. Pierwsza skocznia narciarska została w Harrachovie zbudowana w 1920 roku. Obecnie w mieście funkcjonuje osiem skoczni wraz z największymi obiektami o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. W Harrachovie ma swoją szkołę skoczków narciarskich Pavel Ploc. Miasto oferuje narciarzom 7 km tras zjazdowych. Narciarzy wożą na szczyt Čertovej hory dwa wyciągi krzesełkowe. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Harrachov znany jest również z leżącej w części miasta zwanej Nowy Świat (Nový Svět) huty i muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy (m.in. ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon). Mieści się tam Minibrowar Novosad.

Čertova hora (dosł. Czarcia, Diabelska Góra, niem. Teufelsberg, 1020 m n.p.m.) – szczyt w Czechach, w zachodniej części Karkonoszy.

Znajduje się na zakończeniu bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego Grzbietu na zachód. Ramię to zaczyna się on w masywie Lysej hory, biegnie przez szczyty: Čertova pláň, Studená, Janova skála i kończy się Čertovą horą.

Masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Porośnięty jest w większości lasem świerkowym.

Na południowo-wschodnich zboczach znajduje się ośrodek narciarski Rýžoviště, a na zboczach północnych kompleks skoczni narciarskich Čerťák. Największa jest mamucia o punkcie konstrukcyjnym K-185. Poza tym są tu skocznie K-125, K-90, K-70 a K-40.

Z leżącego u północnego podnóża Čertovej hory Harrachova na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy pokonujący przewyższenie 350 metrów, drugi krótszy i trzeci, na wschodniej stronie góry, z miejscowości Rýžoviště i 1 wyciąg narciarski („wyrwirączka”).

Piękna miejscowość przy samej granicy. Alternatywa dla Szklarskiej Poręby. Dobrze utrzymane stoki, kilka skoczni narciarskich (także mamucia – doskonale widoczna z wyciągu). Do tego masa przyjemnych knajpek, a nawet minibrowar z produkcją szkła na żywo (mała huta szkła).
Jest także bankomat! (Èeská spoøitelna przy głownej drodze, zaraz obok huty szkła)

Położenie

Miejscowość leży w odległości 15km od Szklarskiej Poręby, tuż za granicą (przejście Jakuszyce).

Dojazd

Jakkolwiek do Jeleniej Góry, potem cały czas drogą numer 3 – około 30 minut.
Ze Szklarskiej Poręby 15 min pod sam stok

Podziel się!