Sebastian Miłkowski: Trzebnica – Świątynia Światła Świata

DSC_0539 komprTrzebnica – kumir na polanie

Jest to las na wzgórzach otaczających park wodny i dawny zespół uzdrowiskowy. Tuż obok „polanki” miało się znajdować lecznicze źródło. Obecnie zasila ono w wodę baseny parku wodnego. Polanka jest bardzo ładnie położona na naturalnej wychodni i skierowana na zachód, tak jakby ktoś ją w ten sposób zaprojektował celowo. Po lewej jest wkopany słup przy krzyżujących się w tym miejscu ścieżkach.

DSC_0543 kompr

Na sąsiednie górce jest też droga krzyżowa z 18 – 19 wieku oraz współczesne miejsce z dębami pamięci oficerów zamordowanych przez NKWD.

Niektóre buki wzdłuż ścieżek są bardzo okazałych rozmiarów, takie kolumnowe olbrzymy.

DSC_0537kompr marysia z siostrzyczkąMarysia z siostrzyczką

DSC_0550kompr WyniesienieWyniesienie/Podniesienie Słońca (patrz Trywid Ślężański)

Wydaje mi się że w przeszłości było to jedno z naszych świętych miejsc, przynajmniej takie jest moje osobiste odczucie ze względu na atmosferę którą się tu wyczuwa. Ponadto chyba nie przypadkiem tzw. św. Jadwiga „upodobała” sobie Trzebnicę na miejsce w którym należało ze szczególną gorliwością szerzyć nową religię… .

 DSC_0552 komprLeśne Duchy

Proszę tylko powiedzieć czy mogę przesyłać zdjęcia pełnowymiarowe, czy może lepiej nie zapychać Panu skrzynki i trochę je „odchudzić”?

DSC_0553kompr

Samo zjawisko optyczne zarejestrował tylko aparat, myślałem że to odbicie w lustrze aparatu podczas podniesienia migawki. Może tak właśnie jest. Tylko nie pasuje mi to odbicie drzew do tego co w tle widać…

DSC_0554kompr

Zrobiłem jeszcze kilka na których efekt odbicia stopniowo zanika.

DSC_0555komprPolanka z kumirem widoczna jest za Marysią

Święte źródło (szczawiany bodajże zawiera ta woda) było poniżej polanki w odległości kilkudziesięciu metrów na prawo od niej.

Podziel się!