Święto Dziadów 2013

Na Święto Dziadów odsyłam wszystkich  w tym roku na Przypiecek, czyli do zaprzyjaźnionego blogu Słowiańskiego, gdzie możemy przeczytać jak widzą to doniosłe święto Bracia Słowacy:

http://przypiecek.blogspot.com/2013/10/dziady-swieto-przodkow.html

ogien_i_zar

DZIADY – Święto Przodków
Jeszcze nie tak dawno temu Święto Plonów i Równonoc wyznaczyły kres lata, oddając naszą krainę we władanie jesiennemu Bóstwu. Czas mija tak szybko… Ledwie ucichł radosny nastrój ostatnich uroczystości, ledwie z głowy wywietrzał tamten miód; kto by pomyślał, że to już prawie miesiąc minął… Kolejny z Braci Miesięcy, Listopad, nadejdzie niebawem – zedrze z drzew piękne barwne suknie, rozchlapie się po polach tysiącami kałuż, rozsiąpi na wietrze, przemoczy się i przegnije na liściach leśnych paproci…

DSC_0316

Początek Listopada zapisał się już w naszej świadomości jako czas szczególnej czci oddawanej Przodkom. Co prawda, biorąc pod uwagę długie dzieje Słowiańszczyzny (w obliczu przeprowadzonych badań genetycznych najostrożniejsze szacunki mówią dziś o minimum 5-6 tysiącach lat), listopad jest terminem dość młodym, związanym z chrystianizacją naszych ziem. My, Słowianie, czcimy naszych Przodków podczas każdego z czterech wielkich dorocznych świąt, sławimy ich i łączymy się z nimi także w czasie ważnych wydarzeń rodzinnych. Dawniej szczególnie bogate obrzędy Dziadów przypadały wiosną. Przyjmujemy dodatkową, listopadową datę święta Przodków, bo: po pierwsze – okazji do oddawania Im czci nigdy nie jest za wiele; po drugie – w ten sposób mamy możliwość świętować w tym samym terminie, co nasze katolickie rodziny, a nie jest to bez znaczenia.
więcej  – w pięknej oprawie graficznej, na: http://przypiecek.blogspot.com/2013/10/dziady-swieto-przodkow.html
Grablichter
Kupując (TERAZ – TUTAJ!)  Budujesz Wolne Media Wolnych Ludzi!
slowianic nr 2 przod
Podziel się!