Zapraszam do naszych Słoweńskich Przyjaciół oraz na szamańską syberyjską muzykę

U Słoweńskich Przyjaciół i szamańska syberyjska hudba

Svetovid timerski

Od dłuższego czasu poszukiwałem opowieści i opisów ze Słoweńskiej Baji. Oto dzięki spotkaniu 1-2 września pod Ślężą nawiązaliśmy bliską współpracę z Bartoszem Wilczkiewiczem, który zamieszkał obecnie w Gdańsku. Od dawna Bartosz interesuje się tym samym tematem i posiada w Słowenii bardzo ciekawe kontakty z tamtejszymi Rodzimowiercami.

 

Prezentuję tutaj kilka obrazów i linków ze Słoweńskiej Baji.

Radegast

Zapraszam na rodzimowierczą stronę internetową prowadzoną przez  Matjasza Anżura i Spółkę na Słowenii:

http://www.staroverci.si/onas.html

 

Nasi przyjaciele ze Słowenii są aktywni na wielu płaszczyznach artystycznych , zobaczcie też na Youtube – teledysk :

Bojana Cibej i jej brat stworzyli ostatnio teledysk do swojego duetu

GOLI VITEZ – GITA


http://www.youtube.com/watch?v=FgXqpmaUbJ0
Sceny kręcono na zamku Struga – w którym organizowane są spotkania Rodowierców i słowianofilów. Struga znajduje się obok zamku Otocec na wyspie rzeki Krka.

Swarog

Góra Świętowita w Systemie Świętych miejsc Karantanów – można o tym przeczytać na ich stronie WWW;

http://www.staroverci.si/knezji_kamen.html

Sveško polje. Razmestitev svetih mest: 1- (Krnski) Grad; 2 – prostor vojvodskega stola na Sveškem (Gosposvetskem) polju; 3 – Svatne (Gospa Sveta); L – Lindwurmgrube (kotanja, kjer naj bi prebival celovški zmaj)

I pomyśleć, że jeszcze w latach 90-tych polscy uczeni wmawiali nam autorytatywnie z wyżyn swej wszechwiedzy, że kult Świętowita z całą pewnością miał tylko lokalny pomorski charakter, a figura z Ukrainy jest irańska. No tak, jest scytyjska – tylko że Scyci to właśnie Prasłowianie

Nowy Świętowit – po Wielkiej Zmianie

Niektóre prace artystyczne powstają w natchnieniu – bez spekulacji. Są to niemal czyste przekazy ze Sfery Nadświadomości, Bywa, że z wyprzedzeniem ukazują one to co się zrealizuje za chwilę.  Przy okazji prezentuję tu wstępnie rzeźbę w glinie Bartosza Wilczkiewicza.

1   września 2012 na przełęczy Tąpadła widzieliśmy pokazaną jako część Trywidu Ślężańskiego, pracę Joanny Maciejowskiej – Świętowit Wielkiej Zmiany – w szeregu powielonych, coraz mniejszych postaci  w różnych Wszechświatach czy też w strudze czasu umykającego w przeszłość. Były to figury Świętowita o pustych ścianach. Bartosz Wilczkiewicz stworzył swoją rzeźbę już w lecie 2011 roku, ale przysłał mi jej fotografię 26 września – właśnie teraz. Dlaczego tutaj  o tym piszemy? Bo stworzył ją jako podarunek dla swoich Słoweńskich Przyjaciół – dzisiaj ta rzeźba jest w ich rękach – jest to Nowy Świętowit – PO WIELKIEJ ZMIANIE – zapisany na nowo – omówimy go analitycznie w innym artykule,  przy okazji Wielkiej Zmiany – podczas Słońcestania i Święta Narodzin Światła Świata – Bedrika (Bożej Krówki) oraz wielkich trzydniowych  Dzikich Łowów – 21 12 2012 – 24 12 2012.

Ten Pierwszy Świętowit z Nowym zapisem na ścianach jest już w tej chwili obiektem bardzo cennym – ten palwan (choć nie drewniany a gliniany) łączy Słoweńców i Polaków a w sposób symboliczny jednoczy całą Słowiańszczyznę – Arkońsko-Skandynawską (Wenecko-Morską) i Nurusko-Lągijską (Harsko-ParaLacką)

Popatrzcie dokładnie i zinterpretujcie to co widać. A  co jest na pozostałych ścianach tego posągu niech pozostanie tajemnicą do 20 grudnia 2012.

 

Czekamy na tłumaczenie Bartosza ze słoweńskiego do naszego Kwartalnika i do naszego blogu – myślę, że będą nie mniej genialne, a póki co posłuchajcie doskonałej, archetypicznej szamańskiej muzyki syberyjskiej jaką mi nadesłał (jest tam tego więcej):

ВеданЪ КолодЪ – Племена 

http://www.youtube.com/watch?v=2ltUG7tzW2o&feature=related

Przy okazji – czy znamy bliskich nam Rodzimowierców z Gdańska i okolic, których namiary moglibyśmy podać Bartoszowi?!Chętnie nawiązałby kontakt i pewnie wynikły by z tego nowe fajne inicjatywy.  Czy ktoś z Gdańska nas czytuje i ma ochotę oraz energię i czas na nową, twórczą znajomość?

Bartosz Wilczkiewicz – Strasz

Podziel się!