Stary Olsa – muzyczna wizja starosłowiańskiej Baji z Białorusi

Pewnie ich bardzo dobrze znacie, ale…

Zachęcam bardzo, bardzo do posłuchania, a jeśli będziecie mogli zobaczyć ich na żywo – zwłaszcza razem z teatrem Javaryna to nie przepuście tego. Wspaniała słowiańska, czysta muzyka.

Tutaj właśnie z Javaryną – sztuka ognia

 

zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z koncertów w Łodzi w 2009 i 2010 roku [foto Dobrosław Wierzbowski]

 

Na dobry początek

W_karczmie

Drumul_Draculi

 

 

Oto oficjalna strona zespołu:

Stary Olsa

 

 

Kilka nutek …

…i kilka słów z ich własnej strony o nich samych i ich muzyce

 

 

 

STARY OLSA jest zespołem grającym średniowieczną i renesansową Białoruską muzykę. Został założony w 1999 roku przez obecnego lidera Zmiciera Sasnouskiego i teraz składa się z 6 muzyków. Swoją nazwę zawdzięcza potokowi w zachodniej cześci regionu Mahiliou (Białoruś).

Repertuar zespołu zawiera Białoruskie ballady folklorystyczne i pieśni wojskowe, Białoruskie tańce narodowe, utwory Białoruskich Renesansowych kompozytorów, kompozycje z Białoruskich kolekcji muzyki (np. Rękopis Jagielloński, Rekopis Wileński), Białoruskie utwory z XVI i wczesnego XVII wieku, jak i również popularne Europejskie melodie z czasów średniowiecza i wcześniejsze.
Stary Olsa współpracują z wieloma bractwami z Białorusi i Europy, z muzeami i centrami badawczymi, mistrzami gry na średniowiecznych instrumentach, ze znawcami pieśni religijnych i średniowiecznych, jak i również z solowymi muzykami używającymi starych instrumentów.

Roza

SStary Olsa używają do swoich występów jak najdokładniejszych (w wyglądzie, technologii i materiałach) kopii standardowych Białoruskich instrumentów takich jak: lira korbowa, dudy, gęśle, lutnie, cymbały, bęben arabski, hudok, wargan.

Głównym celem zespołu jest kompletne rekonstruowanie (w miarę możliwości) muzycznych tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie Białoruś była podstawą kulturalną XIII- XVIII wieku. Jest to unikalne połączenie Białoruskiego folku i muzyki średniowiecznej razem w połączeniu z Eeuropejskimi osiągnięciami muzycznymi tamtego okresu. Aby nawiązać tę osobliwą cechę kulturalną, członkowie zespołu łączą ze sobą brzmienia wczesnych Białoruskich instrumentów z innymi średniowiecznymi instrumentami takimi jak: lutnia, flet, mandolina, bęben arabski.

 

stary_olsa_duda

Muzyka i Dwa wpisy z Folkowa.art, które lepiej mówią niż recenzje:

 

Rammstein1 napisał/a:
Zafascynował mnie zespół Stary Olsa którego mógłbym słuchać godzinami, mam pojedyńcze utwory ściągnięte z oficjalnej strony zespołu, a chciałbym stać się posiadaczem ich płyt, czy wiecie gdzie w polsce mozna dostać ich płyty? 🙂
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Sati napisał/a:
Stary Olsa to cudowny zespol, a jezeli na koncercie wystepuje z nimi tanczaca Jawaryna, to jestem juz w siodmym niebie 🙂 Mozna kupic ich plyty wlasnie na koncertach. Podejrzewam, ze beda grali na festiwalu w Wolinie. Mam 1 plyte. Moge udostepnic. Moze jakas wymiana? Oczywiscie wszystko niekomercyjnie i z zgodnie z prawem 😉

Jeszcze muzyka

 

stary_olsa_vyr

Litwin

 

Stary Olsa – Kelih Kola[2001]

okładka

Tytułowy utwór

Kielich_kola

01. – Zakljacce
02. – Balada
03. – Laddzja
04. – Pir
05. – Tryzna
06. – Shto J Pa Moru (Bel. Nar. Pesnja)
07. – Tancy
08. – Pounja
09. – Ruzha (Bel. Nar. Pesnja)
10. – Vajtouna (Bel. Nar. Pesnja)
11. – Imzha
12. – Pahod
13. – Kelih Kola (Bel. Nar. Pesnja)
14. – Legenda
15. – Brama
16. – Tam Za Halmom

Podziel się!