Niesamowite zagadki: Tomasz Strejczyk – O „Władcy Pierścieni”, J.R.R. Tolkienie i języku Elfów

Tomasz Strejczyk

O „Władcy Pierścieni ” J. R.R. Tolkiena

To naprawde wspaniała książka napisana poprzez J. Tolkiena, filozofa angielskiego “The Lord of the Rings” i film nakręcony na jej podstawie. Jest to historia wspólnych walk Ludzi i Elfów przeciwko Siłom Ciemności z początków Epoki Żelaza.

Przywódca Zła – Saronman, mówi do Orc’s – swoich siepaczy, wykonawców każdego krwawego rozkazu: “ Byliście kiedyś Elfami, ale Ciemne Siły was pojmały, torturowały, poddały praniu mózgu, aż staliście się Orc’s”. Nie należy sugerować się ich przeraźliwym wyglądem – jest to tylko pokazanie poprzez ich wygląd obrazu ich wnętrza, myśli i gotowości do każdego okrucieństwa.

Z nimi jest sprzymierzona część Ludzi akceptujących Zło, nie zdając sobie sprawy, że wszystcy staną się niewolnikami Saronmana. Wszystko to jest w odniesieniu do obecnych czasów i do tzw. Specialnych Sił. W drugiej części “Dwie Wieże” (czy to jest zbieżność z 9/11 ?), jest wspaniały obraz rozterki Umysłów Ludzkich pomiędzy Dobrem a Złem w postaci dziwacznego stworzenia – Golluma.

Gorąco polecam ten film. Generalnie ani recenzenci ani widzowie za bardzo nie moga doszukac sie tego co chce powiedziec J. Tolkien. Jest to przede wszystkim zacheta do przeciwstawienia sie rzadom Jednostki, przesaczonej zgubnymi ideami i przekonaniami, ze demokracja sie nie spelnia. Błędnie albo celowo utozsamia sie Orc’s z Goblinami. Tak jak ponizej podaje, Orc’s byly kiedys Elfami a teraz sa Mutantami, gotowymi z kazdego zrobic „Squash” na rozkaz swego dowodcy, bez zastanawiania sie i dociekania czy ktos jest winny. Bardziej Krwiozercze sa natomiast Gobliny, wygladajace naprawde przerazliwie ale to jest znowu wyglad bedacy refleksja ich zlych intencji i gotowosci do wykonania kazdej brudnej roboty a nie ich rzeczywisty wyglad. Mozemy je utozsamiac ze wspolczesnymi Specjalnymi Silami do szczegolnych zadan terrorystycznych czy antyterrorystycznych.

Tomasz Strejczyk

STUDIUM LINGWISTYCZNE PISMA ELFÓW

Jest to krótkie opracowanie dotyczące pisma i języka Elfów – czyli Dzieci Światłości tzw. Firstcomming, dla zachęcenia do pogłębienia własnych wiadomości poprzez fachowców i czytelników interesujących się takimi tematami jak i również dla osób uważających, że to wszystko dotyczy tylko “krasnoludków” jeżeli mówi się o książkach J.R.R.Tolkienana, na temat “zagubionych” najwcześniejszych języków Świata.

Tolkien w swoich listach i przedmowie do drugiego wydania książki “ Władca Pierścieni “, podaje, że początkowo zamierzał opracować studium lingwistyczne języka elfów, zbierając na początku XX stulecia w Anglii, mity, legendy, opowiadania ludowe i pieśni z Dawnych Dni, które jeszcze się zachowały w pamięci ludu angielskiego zamieszkującego wioski i miasteczka w rejonie Warwick, nie zatrutego jeszcze pośpiechem i nowoczesnością.
Polecam „gorąco” książki Tolkiena, które powiedzą znacznie więcej o tych przekazach, jak „Silmarillion” , „Niedokończone Opowieści” czy „Księga Zaginionych Opowieści” w której są wszystkie informacje na temat rękopisów spisanych w języku Elfów, z których korzystał Tolkien. Korzystał również z przekazów i zachowanych pieśni ludowych w języku staroangielskim, którym jeszcze Elfy które zostały w tzw. Śródziemiu porozumiewały się z ludźmi.

Valaquenta fascimile Rękopisów

Podstawowy alfabet pisma Elfów – nazywa się Tengwar do pisania piórem lub pędzelkiem a jego kanciasta forma ryta w metalach , kamieniach, drewnie, cegle nazywa się Cirth czyli Kirth. Później z Kirth Secondcomming czyli śmiertelni już ludzie wykształcili własne formy pisma runicznego a z Tengwaru własne alfabety. Jak się uważnie przyjrzymy np. alfabetowi hinduskiemu czy hebrajskiemu, to styl czy tzw. krój pisma jest zbliżony czy podobny do Tengwaru.

Starożytna irlandzka literatura mitologiczna w jednym z zachowanych z ogólnego niszczenia poprzez fanatycznych misjonarzy wszystkich przekazów z Dawnych Dni, rękopisie tzw.“Wurzburg Codex” z około 700 r. n.e., znajdującym się w Muzeum w Edynburgu podaje, że Elfowie to bohaterska, królewska i bogom podobna rasa nadludzko pięknych i mądrych istot. Czynem niesamowitego barbarzyńskiego zniszczenia wszystkich archiwów i pism starożytnych, było spalenie biblioteki Aleksandryjskiej w 500 roku n.e. poprzez fanatyczny tłum judo-chrześcijański.

Tolkien dosłownie w ostatnim momencie uratował przed zniszczeniem i zapomnieniem te bezcenne przekazy, rękopisy i dane z Dawnych Dni. Nie znalazły one należytego zrozumienia i propagatora, ponieważ podważyłyby wiele dotychczasowych mitów, pojęć i teorii. Tolkien nie chcąc narazić swojej kariery oksfordzkiego profesora, używał słowa invention od łacińskiego słowa invenire, oznaczającego – znaleźć lub odkryć w jego najstarszej formie, pozwalającego Tolkienowi w ten sposób podkreślić dużą prawdziwość jego twórczości, a co przeważnie jest interpretowane, że to wszystko jest fantazją – czy wymyśloną historią.

Np. w j. staroangielskim, słowo Elfscyne oznaczało komplement dla kobiety – oznaczało, że jest piękna jak kobieta Elfów. Wielu znanych pisarzy uważa, że we wszystkich literaturach od czasu powstania Świętych Ksiąg Ludzkości nie ma Mitu Stworzenia Świata, który dorównywałby pod względem piękna i wyobraźni Mitowi zawartemu w Silmarillion.

Kolejnym ciosem dla przeciwników Kronik Dawnych Dni jest archeologiczne odkrycie 7 szkieletów Hobbitów sprzed co najmniej 18 tys. lat ( aż do 95 tys. lat) na wyspie Flores w Indonezji. Ich wzrost wynosił około 3 i pół stopy co jest zgodne z Kronikami Tolkiena. Podaje to Magazyn “National Geographic” i Gazeta “Toronto Star” z 28 Października 2004 roku. Obecnie znalezisk jest więcej.
Wszystkie wyczerpujące informacje na temat alfabetów i języków używanych poprzez Elfy znajdziecie Państwo np. w Dodatku E 3 tomu książki “ Władca Pierścieni “ J.R.R. Tolkiena
Bibliography: “Tolkien: A look Behind “The Lord of the Rings” by Lin Carter
“The Road to Middle – Earth” by T.A. Shippey and “Letters” by Christopher Tolkien

Valaquenta

„Valaquenta stanowi jeden z początkowych tekstów opublikowanego Silmarillionu
i jest pięknym opisem mocy rządzących światem – Eru i jego „aniołów”: Valarów i Maiarów, ale również Nieprzyjaciela i jego sługi. Bogactwo języka, piękne opisy oraz duża ilość quenejskiej nomenklatury to wspaniałe wyzwanie dla nas – fascynatów lingwistycznej strony twórczości Tolkiena.”

„Christopher Tolkien twierdzi (IV 274), że pierwowzorem postaci Pengolodha był Gilfanon z Tavrobel, znany z najwcześniejszej wersji legendarium – Ksiąg Zaginionych Opowieści (HoMe I i II). Gilfanon mieszkał na wyspie Tol Eressëa w miejscowości Tavrobel2, a jego siedzibę nazywano Domem Stu Kominów3. Zatrzymał się u niego Eriol (zwany też Elfwine), któremu mędrzec nakazał spisać wszystko, co ów zabłąkany Anglik usłyszał o historii Elfów. Gilfanon był Elfem z Kôr, „zaprawdę jednym z najstarszych przedstawicieli czarodziejskiego ludu (ang. fairies) i najbardziej sędziwym z tych, którzy dziś żyją na wyspie”.

W „Annałach Valinoru” („Annals of Valinor”, w skrócie AV) z roku 1930 spotykamy Pengoloda Uczonego z Gondolinu, który zamieszkał w Tavrobel na wyspie Tol Eressëa. Ponieważ i do niego udał się wspomniany wyżej Eriol-Ælfwine i przetłumaczył tam na staroangielski jego księgę, podejrzewać możemy, że doszło tu do zwykłego zastąpienia
starszego imienia nowym: Gilfanon > Pengolod.

Różnica między tymi dwiema postaciami polega na tym, że Gilfanon pochodził z plemienia Gnomów – Noldoli, ale nie miał żadnych związków z Gondolinem. Tymczasem Pengolod urodził się w Valinorze, ale później znalazł się w Śródziemiu i wreszcie „powrócił” – jak czytamy w AV – na Najdalszy Zachód. W Śródziemiu zamieszkiwał w Gondolinie, a po jego upadku w Przystani Sirionu, skąd udał się na Tol Eressëa (IV 263).

Zarówno wersja „Annałów Valinoru” z roku 1930 (AV 1), jak i ta, która powstała około roku 1937 (AV 2), są w zamierzeniu Tolkiena po części dziełem Pengoloda / Pengoloða (my pozostaniemy przy wersji Pengolodh). Pengolodh jest redaktorem AV 2 i uzupełnia oryginalny tekst Rúmila własnymi komentarzami – jest zatem kontynuatorem pracy Rúmila
(V 122).

Około roku 1937 Tolkien przypisuje Pengolodhowi kolejne swoje dzieło, a w zasadzie serię pism lingwistycznych, czyli „Lhammas A”, „Lhammas B” i „Lammasethen”. Tym samym postać mędrca ewoluuje ku najsłynniejszemu językoznawcy Dawnych Dni. Teraz Pengolodh staje się największym autorytetem w dziedzinie lingwistyki Ardy. Widzimy, że orientuje się on znakomicie nie tylko w tematyce języków Elfów, ale również języków Ludzi i innych mówiących stworzeń swojego świata.

Na przełomie lat 1937/1938 powstaje kolejne ujęcie legend dawnych dni, zatytułowane Quenta Silmarillion. I to dzieło przypisuje Profesor Tolkien naszemu Pengolodhowi. Wraz z Annałami Valinoru i zapewne też Annałami Beleriandu oraz Lhammas, które omówiłem powyżej, Quenta Silmarillion stanowiła zbiór pism Pengolodha z Gondolinu. Jego dzieło
miał przetłumaczyć na staroangielski średniowieczny marynarz Ælfwine. Strona tytułowa Quenta Silmarillion wygląda następująco:

Quenta Silmarillion
Oto
Qenta Noldorinwa czyli Pennas inGeleidh
albo
Historia Gnomów

Jest to historia, w której streszczono wiele starszych opowieści […]. Relację tę spisał wpierw Pengolod z Gondolinu, a Ælfwine przełożył ją na mowę swoich czasów, nie dodając nic – jako rzecze – prócz wyjaśnień kilku imion.
Dalej czytamy, że historie te spisał Pengolod Uczony z Gondolinu, tak w tym mieście, przed jego upadkiem, jak i później, w Tathrobel na Samotnej Wyspie, Toleressëa, po powrocie na Zachód (LR 203). Przy kompilacji dzieła miał Pengolodh korzystać z pism Rúmila z Valinoru.”

„Właściwie wszystko co wiemy dziś o nazewnictwie wśród Elfów i o początkach języków eldarińskich oraz o poglądach innych uczonych na te sprawy, wiemy wprost lub pośrednio od Pengolodha. Zanim upadł Morgoth i zatonął Beleriand, Pengolodh zebrał wiele materiału lingwistycznego. Przeżył on katastrofę końca Pierwszej Ery i pozostał w Śródziemiu przez wiele lat Drugiej Ery. Dążył do jak najpełniejszego poznania języków Ardy, wiele podróżował po Eriadorze, zamieszkał nawet wśród Krasnoludów z Casarrondo (Khazadd _m). W tym czasie stworzył dzieło swego życia – Lammas czyli ‘Opis Języków’, w którym zawarł całą swoją wiedzę o mowie Elfów, Ludzi i Krasnoludów, jak również – korzystając z rękopisu I Equessi Rúmilo – o Valarach. Pengolodh był również znakomitym kronikarzem i historykiem. Napisał Inias Beleriand czyli Annały Beleriandu, w których zapisał wydarzenia Dawnych Dni. Być może to on również był autorem Quenta Silmarillion czyli ‘Historii Silmarilów’.”

„A oto nasza apokryficzna opowieść, która wyjaśnia jak dokument z Dawnych Dni dostał się w nasze ręce. Jest to relacja angielskich i szkockich uczonych z XX w. Znalezione rękopisy pochodzą prawdopodobnie z II i IV Ery. Są dziełem
elfickich (?) kopistów. Rękopis opisany przez Elanor jest niewątpliwie dziełem elfów z Imladris (MS VQ 1 – powstałym w IV erze), natomiast fragmenty rękopisu opisanego przez Galadhorna powstały w środowisku związanym z jeszcze z
Celebrimborem i bractwem Gwaith-i-Mírdain (MS VQ 2 – w II erze). Styl pisma na marginaliach MS VQ 2 przypomina styl pisma samego Celebrimbora, jednak brak dowodów na to, że to on był komentatorem. Natomiast tekst główny zapisany jest wydłużoną pionowo minuskułą noldorską. Rękopis MS VQ 2 przez długi czas znajdował się w bibliotece Elronda w Imladris, a potem zawędrował do Minas Tirith (być może w czasach króla Eldariona, syna Aragorna Elessara). Ciekawy jest materiał, z którego wykonano księgę. Mamy bowiem do czynienia z rodzajem bardzo trwałego papieru, który prawdopodobnie pochodził z manufaktury w Lórien i wykonany jest z drewna i liści mallornów.

Nie znamy dalszych losów dokumentów. Pojawiają się one znowu w latach 20. XX w., gdy w jednym z antykwariatów w Edynburgu znajduje te karty pewna kolekcjonerka starożytności. Wraz z grupą studentów i pracowników naukowych
z Uniwersytetu Edynburskiego prowadzi ona badania, kontaktuje się z profesorem z Leeds, młodym Tolkienem. W ten sposób o treści „Valaquenty” dowiaduje się pracujący od dawna nad rękopisem Czerwonej Księgi przyszły
autor „Władcy Pierścieni.”

Valaquenta – Macieja Wygnańskiego [pdf. – do pobrania]

Language Elvfes

Words Remembered

The words in this list attempt to define languages that are much more feeling-based than English. Use the definitions as a guide but not as a hard and fast rule. The definitions more give you a feel of what the words mean.
What were the original elven lands called?
Finding an otherkin Name
And now on to the word list, such as it is so far.
General Notes:
The suffix of „ai” as in Des’tai implies a state of being that lasts indefinitely.
The suffix „ar” as in „senar” implies a state of being that is in the present, and temporary.
There is no specific verb which meant „to be”. There are no specific pronouns for he, she, etc. These things are implied.
The suffix „-ka” lends to the word a sense of being a thing of the Soul, it takes a word or reference and implies more than a simple choosing, it implies a sense that this is a thing so much a part of oneself or one’s destiny… I am not sure how to explain it. It’s like the difference between a mate, and a Soul-Mate, if that makes sense.
Elven English Origin
‚A Of Shiri
Achabe Spreading Shiri
Acheyla An informal „hello” that comes from a longer, formal greeting (see Harani a’kaheyla de’shanuay”). Also, greeting a friend during times of trouble. Alloryen
Adrastai Scouts — A note on the Adrastai…though technically scouts, I tend to associate them more with knights, viz-a-viz King Arthur, et al, due to their extreme loyalty and dedication to the crown, than I do with any sort of ranger archetype. Tulari
Aidan Little flame Gaelic
A’Laena Sar Until we Meet Again Lis’tarii
Alardan A gathering of one or more tribes of otherkin Miaren
Ali Sanar I am missing you (connotations of I am missing your light) Yyl’Nectaar
Allien Those who are bodily Lis’tarii
Ama Blood Shiri
Amache Laying low (defeating) Shiri
Ame Or Shiri
Amonta de’ Toya” (A-mon-tah Dee Toy-ah) Loosly translated: „GOD(DESS) DAMN IT!” As you may have guessed it’s usually not a happy elf who says this. Though most of the „lighter” elves are rather happy, that’s why you’ll usually find the dark and the occational toxic elf expressing themselves in this way. Lyn’eun, Dark Elf
aNAlalai Danger Amanjaku
Anda Color Shiri
Aqofeltu Forgetfulness Silver Elves
Aranthi White, 5 petaled flower that smells like honey Shiri
Araste Makatar Nih He who lives by the sword shall die by the sword, bringing oceans of tears in weeping Lis’tarii
Arianai You’re wicked 😉 Lis’tarii
Arias’tama Bad Ass The Tir
Ashan’rai Son of the High King Tulari
Asha Spirit Shiri
Ashtae The Area Around. Between. In the Area of Lis’tarii
Astarii Several races of starborn beings….not from the stars but created of them. Unknown Elven
Aut, Yanna Senar Oh my nads (female) are desirous Tulari
Ave Now Shiri
Barith Seas of Chance Lis’tarii
Basan (bay-sane) Sorrow Silver Elves
Beliana Day Yyl’Nectaar
Besove Charging Shiri
Bochara Victor Shiri
Ceshar Informal word meaning goodbye, but implying that we part a friends and will meet again. The Elven equivalent of „See ya later.” Alloryen
Ceshtanen Erased completely Tulari
Chairen A group of individuals working in concert, either through a Draelren or more conventional methods, to heal an individual Tulari
Chev Suffix meaning „beloved,” used to refer to lifemates The Tir
Chura (Your) female fluids. Very rude: the more decorous term is „nectar” Shiri
Clarash A musical instrument like a small harp Alloryen
Daia Dadu Da Let All Stand Against Shadow (A battle Cry) Firefen, Melendil
Dan South Shiri
Dan Proper, traditional Shiri
Dara/daro Aunt/uncle Shiri
Deea Canayen A yearly calendar Firefen, Melendil
Demii Astral equivalent of a Siamese cat. plural: demiie Shiri
Den’shrai Thank you for help. It is connected with Des’tai, and has the connotation of „thank you for helping me on my path”. Tulari
Der Soul – (pronounced dear) Silver Elves
Derzorvadur Soul infusion Silver Elves
Des’eren (desh-er-en) Well met, connotation of Des’tai Tulari
Desh’nerain Brother The Tir
Desh’iriai Sister The Tir
Desh’ketai Father The Tir
Desh’mieve Mother The Tir
Desh’miriai Guardian, bodyguard of a household The Tir
Des’tai Honorable/Walking one’s path Tulari
Deyash nek’tai Walk with me Tulari
Dorai Love/duty to loved ones Tulari
Doulgen’ra A Draelren with the intent of traveling to a specific location, or of exploring Tulari
Drachlande „Rocky/austere land” – Listarii home Lis’tarii
Draelond „Deep Harbor” Lis’tarii
Draels’tai A group of individuals entering the spirit realm in concert Tulari
Draelren The process of entering the spirit realm as part of a Draels’tai Tulari
E The Shiri
Ea The All, The Creator (See Iri’A) Tolkien
Easaahae Peace Lis’tarii
Echye Coward Shiri
Ederoi Angels Shiri
Ehiela Devoted Shiri
Eisha’miai Some sort of elven spirit-sickness, not quite sure here The Tir
Ekahal Wizard Shiri
Ekahua Sorceress and advisor Shiri
Ekahuei Wizard and advisor Shiri
Ekar/a Master/mistress (implies skill and control) Shiri
El’ Used in a name, meaning „of” or „from” Alloryen
Ela Stars Shiri
éla It Shiri
Elashta-shiri Heavenly Tribe, the Tuatha de Danaan, ancestors of the Court Shiri
Ela-Ishtel Star Palace; the sky, also refers to a cosmological concept linking elves to stars and the „Star Palace” to a homeland or paradise Shiri
Elen Although Tolkein translates this as „elf/of the stars”, it is in our tongue „elf and friend”. Tulari
Elenari Plural of Elf and Friend. Alternatively, Star Elf (the contraction of eleni (star) and ri (elf). Alternatively, contract elen (star) and ar’i (day) to get Starday. Tulari
Elia Soul or Spirit; Can also be a proper name The Tir
Eliai’iriai Soul-sister The Tir
Eliai’nerain Soul-brother The Tir
Eluana Female name Tulari
Elvaleryn Physical immortality Silver Elves
Embave Resting (also imperative: rest!) Shiri
Emme Four Shiri
Enai Endures, withstands Shiri
Enaerson „Right there” – sexual connotation Lis’tarii
Eng Me Shiri
Enrai High King — A literal translation would be „The first one”, as in the first among equals. Note: Words like Enrai, that are short, often imply a great many things that would take up a few paragraphs in English, and even then you have to have an elven mindset with all the linked ideas to the word to get it. In other words, do not let the apparent simplicity of the definitions mislead you. Tulari
Enta You hear me Tulari
Era Earth (world?) Yyl’Nectaar
Era Katana „Earth Land” Yyl’Nectaar
Ereiash’demaa Badass The Tir
Ereiash’demaa na Enrai Bad Ass to the High King The Tir
Eren’rai Daughter of the King Tulari
Eshai’du Colloquially „dumbass;” more likely „ignorant” The Tir
Eshe Friend, especially in the sense of trusted ally Shiri
Esiai’desh’mirain A noble bodyguard The Tir
Estai Wrath, anger Shiri
Evala Cloak Shiri
Evrantilen Oath-sworn, (noun, plural) Tulari
Fai Huh? Shiri
Farth (fairth) Fae — This word is used to mean all otherkind. Silver Elves
Faladar (fail-la-dare) A sense of something impending…. either something about to happen or something that needs to be done. Silver Elves
Feas Love or like of an inanimate object, as I really love that car or movie Silver Elves
Feln (feel-n) A love that elves have particularly for other elves or things elfin and this perhaps is closest to what you mean by Elven Love. Silver Elves
Fin Air Shiri
Fylorn (fill-lorn) The word for empathy Silver Elves
Ford (like the car) Love of a soul mate or best friend or family Silver Elves
Galadhad Trees Tolkien
Gale Staining Shiri
Gar Proficient? Shiri
Gaya Hear this (formal) Shiri
Gieran Beloved brother (said as Geahren has a bitter connotation) Tulari
Gil-Enrai Champion of the King Tulari
Glora Sun Shiri
Gwai Sky Alloryen
Gwairoch Pegasus or Skyhorse Alloryen
Hae Hanae-Sa See the way Lis’tarii
Hal Festival day Shiri
Halae-Han Walk the water Lis’tarii
Hanae-so, hanie-ho-so Singer of the way Lis’tarii
Harani A’kaheyla de’shanuay”. I am honored/blessed to greet you/walk with you on your path” or something similar. Alloryen
Helath The Paths or Tapestry of Worlds Lis’tarii
Hole Asin Child of the Fae – Fae child Lis’tarii
Ias Formal House, as in Household or Clan Yyl’Nectaar
Iasa Head of the household or „father” Yyl’Nectaar
Iasatar Thank you, be it known I thank you (Sata in this case means „Know”) Yyl’Nectaar
Iri’A The One Force; the creative force behind all things, very much akin to the Force in the Star Wars trilogy The Tir
Iriv’teshai War-companion; The equivalent of the mortal term „buddy” in Vietnam The Tir
I Satanas I Know Yyl’Nectaar
Ishmaen A wizard (not of light) – Used as a slur Firefen, Melendil
Jalar (jay-lair) Divine love or a feeling of oneness or unity with all Silver Elves
Janda’hai Round-Ears — referred to an apelike species of creatures Drae’stari
Ja nevnay An oath, roughly translating to ‚velvet sky’, most often used when thorougly exasperated with someone/thing. I think it’s a refernce to the star goddess, because that seems to be the only reasonable one I can think of Alloryen
Jiach’ar A Draelren with the attent of striking at an individual, spirit or magical construct Tulari
Kai’ Female honorific prefix to a given name (Kai’Laria) The Tir
Kaldar-maaren Shadow-born — Also called dark men — They have no bodies, but they use those of living beings if the will is weak or someone has prepared the way for them by other means. Even then the body gradually fades into the darkness of it’s possessor…so they must seek new hosts constantly. Lyran
Kaleanae Observer, Watcher Lis’tarii
Katamah! Look at the higher soul or self (reach for the stars) to improve oneself Fierfen, Melendil
Katar Neenar Spiritual father, wise teacher of spiritual heritage of the people like a priest of some sort. Alternate meaning – „No idea, don’t know at all” Firefen, Melendil
Katinar Proper name meaning „kitten”. The Tir
Ke’ Male honorific prefix to a given name (Ke’Ninaste, for instance) The Tir
Keh? What? Tulari
Keroth brother Unknown Elven
Keth’enai, to ma na’ei! My brethren, in my heart Unknown Elven
khul’Shalkrum Living Weapon Crytes
Kieran Beloved sister Tulari
Ki’Leana Female name. The „Ki” part means spirit fury. Leana means something like „dedicated or in service to”. Ki’Leana could then mean something like „Dedicated to spirit fury”. Tulari
Kiyana Kind of like an angry exclamation word….something to do with expressing spirit fury. (Note: this word and definition were given to us by a person who had never seen this list or the above definition!) Nanine
Kimen Yahae The long path our spirits must travel Firefen, Melendil
Kir’ Male honorific prefix to a given name beginning with a vowel (Kir’Aidan) The Tir
Kiran a’Llyra From/of the soul Wildfae
Kitathas Short form of „Wind of Spirit Fury” Tulari
K’th! Obey! A command from a ‚superior’ to an ‚inferior’. Amanjaku
Kusanar Twilight (just after sunset) Yyl’Nectaar
Kyela Love Silver Elves
Laere-Tere Tellle Valley in the Northern Forests, with lots of running water and a heavy canopy of trees. Lis’tarii
Leana Sar You see the walls of True Lis’tarii
Leire Proper name, „she who stands at the border of dawn” Lis’tarii
Lenae Senecar Yes, we are walking the land of the shadows or the moon; She who walks the plain of the shadows; See into the walking path of the worlds… Lis’tarii
Liana female name meaning „in service/dedicated to”. Lis’tarii
Liana’ Senai I desire you forever, Leeana Lis’tarii
Liana’ Senar I desire you right now, Leeana Lis’tarii
Liktai Na This situation is alien Lis’tarii
Lik’tai Nar Senek’tar This situation is so alien I do not know where „here” is; (I really desire to know). Lis’tarii
Lik’tai Neyanar Not connected to the past. An event that stands alone in your memory not having roots in the past Firefen, Melendil
Lineat Song of the „Pathers” (Those who walk the Path) Lis’tarii
Londelirinen Land of song within song Tolkien mixed with Listarii
Malanai Mother Yyl’Nectaar
Mana No Yyl’Nectaar
Marara Child Yyl’Nectaar
Milana Forest Yyl’Nectaar
Mileana Tar You are thanked. Thank You; Your soul rules the lands of spires. Lis’tarii
Muai’urai House, Clan, and station markings (usually facial) worn mostly in the later years. Some had them made permanent, while others simply drew them on. KySian
Myhidr Lover/Companion – this is a term used for only the closest or most beloved ones. It is not quite a soul mate, but close. Alloryen
Namarie Well Met (I’m not sure of the meaning of this one. It just jogs through my head every now and again. It may have something to do with souls and a reuniting thereof…) Tolkien
Narwa Remember Silver Elves
Narwyn (nair-win) The sense that we have that denotes truth or falsity or the right direction to go in Silver Elves
Neenah Kimayah Tesheeah „The Heavens bar the way to the soul held in rage” Firefen, Melendil
Negeth Is not — For those of you familiar with FASA’s BattleTech universe, this is used similarly to the Clans’ quiaff and quineg, that is, to end a sentence with a question of either affirmation or negation… [Tal] Tulari
Nehatah Brain Lock Tulari
Nesh’tirai Otherkin shapeshifters; large and furry in their normal forms, can pass for elven (jokingly referred to in English as „Wookies”) The Tir
Netherai Literally, „She who is not” It was the nickname for a certain young elf with a propensity for telling others what she was not… Tulari
‚Nieve Suffix meaning „lover,” used to refer to lovers who are not lifemates. The Tir
Ninaste Proper name meaning „master of wonders” or „Leader of the Hunt” The Tir
Nish’allien terestai Go back to the trees; Pejorative used in Shain Cemar (there are no trees in the city, and the rules there are a lot different from standard society) The Tir
Nish Variation of or root of Nis’tai, indicating off, or strayed. May indicate „far from” Tir Dialect
Nis’tai Dishonorable/Off one’s path; Far from what should always be. Tulari
Nis’tar When thinking about actions which are not Des’tai, it does not always seem quite right to say they are Nis’tai because „ai” implies everlasting. There is a form of this word, Nis’tar, which implies a temporary, or single, incident that is not Des’tai. Tulari
Noralyn Continuity of consciousness from one life to another Silver Elves
Oforfamar Leadership Silver Elves
Pira Prefix meaning „little” The Tir
Rialian Far Traveller Listarii
Ri’il manipulation of space/time/matter/energy (hence, Ri’ili or Ri’ali is one who does so) Seran D’Fea
Roch Rhymes with „loch” – Horse Alloryen
Rolyn (roll-lyn) The healing light that we can radiate Silver Elves
Ruach A fermented drink, made of berries, served warm and spiced like mulled wine. Miaren has a recipe! Alloryen
Saeth Cloak of Invisibility Unknown Elven
Saoneldi (say-oon-l-di) Otherkin — This word is composed of the words other and kin… Silver Elves
Sanar Another word for Light (having to do with light of goodness) Yyl’Nectaar
Serae Senar Saikatar I will inspire your greatest desire, I desire you (speaker male), I will be and fulfill your desire Lis’tarii
Saikatar I will be and fulfill your desire of me (as male) Lis’tarii
Sainar I desire you (the speaker wishes to be male) Lis’tarii
Satar You look here (angry/annoyed connotation) Lis’tarii
Sear (pronoounced Seara) Night Yyl’Nectaar
Sektar An apprentice to the priesthood (getting ready to cross over to mastery) Firefen, Melendil
Selar Seeyata Vorai Phrase meaning „take only a short time to bridge the gap between sisters” Connotation for healing the rifts within families quickly Firefen, Melendil
Se’leana Female name meaining „In service to you (general you)” Tulari
Selek’tar Female spiritual teacher Firefen, Melendil
Senar I desire you (the speaker wishes to be female) Lis’tarii
Seneer Variation of Senar. I desire you (speaker wishes to be female) Lis’tarii
Serae I will arouse your desire Lis’tarii
Seran Newborn Star Seran D’Fea
Note of explanation: Due to our ability to shift sexes, we would commonly open up a romantic interlude by stating our desire and which sex we wanted to start with. (The memories have been getting interesting). 😉
Ser’noth Sister Unknown Elven
Shaeyata Specific style of warrior honor Tulari
Shain Cemar Border Town in Tir The Tir
Shalva (Shale-va) The word that best encompasses the concept of sorrow for someone other than one s’elf Silver Elves
sheFAralach Someone who is a nuisance Amanjaku
Sheltleth Dark in nature/unseelie Tulari
Shema’shestai A phase in elven life corresponding to the mid-20s of mortal life The Tir
Shen Forever or Infinity Alloryen
Shi”ria na My friend’s Old name Unknown Elven
Sh’mai Beloved of my soul Unknown Elven
Shodai’urai An object, given as a personal gesture of affection and friendship, usually marked with the giver’s muai’urai (house markings). Acts almost like an elven „backstage pass”. Drae’stari
Shol (show-l or shoal) Elven breath or the healing or ensouling or awakening breath Silver Elves
Siafanar Flower Yyl’Nectaar
Siagna Path/Street Yyl’Nectaar
Sian Bad Yyl’Nectaar
Siana Yes Yyl’Nectaar
Sildanai Weavers Unknown Elven
Sindora To this land Firefen, Melendil
Sirc The word that elves called themselves in the 1st & 2nd cycles Tulari
Soto-Car
Laena Sa!
Hey, you walk there, „by the singing soul”; I see the way of walking, see, so see the soul of my way. Lis’tarii (no!)
Sulaya Spirit Awe; Someone with a great deal of presence Firefen, Melendil
Sulianna/Suliana Light (I think it has something to do with daylight Yyl’Nectaar
Sukanar Dark Yyl’Nectaar
Sukatanar Temporary darkness over the land Yyl’Nectaar
svaRAlim Has something to do with the flow of power and magickal energies Amanjaku
Ta Yes, I get it Lis’tarii
Taia I hear you Unknown Elven
Talaenar It is finished (the end) Firefen, Melendil
Taluntain Enlightened Silver Elves
Ta’na Ahlay Walk in Light that is like Water Wildfae
Tanaii A Path; a path one chooses, not respective of whether said path is Des’tai or Nis’tai. It does not imply the rightness or wrongness of the path, merely the existance of the path. The Tir
Tanaii-ka This is the path of one’s Soul, when the path chooses one instead of one choosing the path. Probably not too far from des’tai in meaning but Tanaii-ka refers to action, or to the overall duty one has for one’s life as opposed to any one portion of it. For example, choosing to be a hunter is my Tanaii, my path. But being of the Wild Hunt and honoring the things we honor, and doing what we must to, that is my Tanaii-ka, that which has chosen me. When I was given my Hunt Name to honor my particular Talents, that name was the embodiment of my Tanaii-Ka. It is possible, however, for one’s Tanaii-ka to be either Des’tai or Nis’tai, depending on the things one has chosen to do. If I had used my talents and gifts to destroy, to take power, to harm, then the path I am on would would still be Tanaii-ka but it would be Nis’tai, a thing of wrongness and destruction. The Tir
Tashae [You] hear me Tulari
Tashen Pay close attention, important Tulari
Telpareon Far memory Silver Elves
Teremai Compassionate The Tir
Terestai The forest that will ever be Unknown Elven
Teshmeeat Hold onto the light; Alternate definition: So, it comes at last to this, this justice, this final place/conclusion; it was/is/will be inevitable, a crossing of threads that brings a conclusion or cycle-end. Firefen, Melendil
Tihr a’ Lahn Walk/Dance in Light Wildfae
T’negeth Isn’t it — For those of you familiar with FASA’s BattleTech universe, this is used similarly to the Clans’ quiaff and quineg, that is, to end a sentence with a question of either affirmation or negation.. Tulari
Unasae Don’t quit/give in Unknown Elven
Vasata Awaken Silver Elves
Vlana Good Yyl’Nectaar
Unosar Morning Yyl’Nectaar
Yanna Female nads Tulari
Yeata Fire. Also an elven name. Caveney
Yldannan Striders across time Unknown Elven
Zelah Dwarvish idiom meaining „to see is to rage” talking about the battle rage that overtakes one faced with the enemy Firefen, Melendil
Zelsatu Consciousness Silver Elves
Zorvain Infused Silver Elves

Contributors:

Picture: Gilbert Williams
Word List: Rialian, Adara, Silvaerin’a, Firefen, Seran, Melendil, Ky’Sian, Sileniel, Tal Leonan, Ardaniel, Tiernan, Nalissi, Amanjaku, Nanine, and the Silver Elves

fascimile

słownik języka Elfów do pobrania [word]Language Elfves

Podziel się!