Ukraińskie lato i inne obrazy lata z Królestwa Sis – część 1

Ukraińskie lato i inne obrazy lata z Królestwa Sis – część 1

Walery Busygin – Lato na Ukrainie

Jak o każdej porze roku tak i teraz, kiedy zaczęło się lato, pora Ruji-Rujewita, Gaika-Gaji oraz Bogów Czucia (czyli koszych Bogów Miłości) udamy się w przepiękną podróż przez wspaniałe ziemie Królestwa Sis.

Nie zaczniemy tym razem ani na wschodzie, ani na zachodzie, ani w Polsce, lecz po sąsiedzku na pięknej, żyznej ziemi Ukrainy – ziemi która niegdyś była spichrzem Wielkiego Kaganatu Skołotów, Istów i Słowian  – takim spichrzem powinna być znowu w przyszłości.

Zaczynamy od Ziemicy starodawnych Budynów, Skraińców-Skrzyńców i wielu innych szlachetnych plemion słowiańskich, skołockich i istyjskich, ziemi która była także domem Dawianów. Nic dziwnego że jest nam droga, że była droga od tysiącleci, ode zawsze – bo to nasza ziemia rodzinna.

Ziemia, w której udomowiono bydło i nauczono się pić mleko oraz spożywać dziesiątki jego przetworów. Ziemia na której osiodłano konia, ziemia która wydała bojowe rydwany i nauczyła się wykuwać żelazo a z niego broń i narzędzia. Ziemia, która wydała na świat i rozpowszechniła na całej ziemi pierogi, makaron i chleb, która karmiła wszystkich mlekiem i miodem – pokolenie za pokoleniem. Ziemia niezniszczalna – silna Duchem Przeszłości i głęboką Pamięcią Korzeni.

Ukraina

Świętogóra

To święte miejsce Słowian, Świętogóra, położone magicznie i objawione. Miejsce kultu Wiary Przyrody od 1500 roku p.n.e.

zacxhód, pola Światogorsk 3 img10242Łany – zachód, lato na Ukrainie okolica Świętogóry

Rośliny zbożowe – rośliny zbożowe to podstawa wyżywienia człowieka. Z tego powodu zajmują aż 70% powierzchni upraw na Świecie. Gatunków uprawianych zbóż jest kilkanaście ale tylko pszenica, ryż, kukurydza i jęczmień uprawiane są na całym świecie. Inne z roślin zbożowych czyli proso, sorgo, żyto i owies mają obecnie znaczenie bardziej lokalne. Obecnie rocznie zbiera się ponad 2 mld ton zbóż na świecie, czyli 2 razy więcej niż w roku 1960 (ledwie 50 lat temu – miałem wtedy 8 lat i pamiętam doskonale Olimpiadę w Rzymie w czarno-białym telewizorze – a ledwie 5 lat później byli już Beatlesi,  a dwa lata później po The Beatles, byli już hippisi w USA, a rok później w Polsce).

Zachód pod Światogorskiem img10234Łąki i pola uprawne – pszenica

Pszenica – roślina o dużych wymaganiach Potrzebuje ponad 100 dni okresu wegetacji i minimum trzech miesięcy z temperaturą powyżej 10 stopni. Duża różnorodność odmian sprawia, że jest uprawiana od południowej Skandynawii po RPA z pominięciem strefy równikowej deszczów zenitalnych. Występuje w uprawie nawet na wysokości 4000 metrów n.p.m. Największym miejscam uprawy jest Niż Europejski gdzie plony dochodzą nawet do 80 q/ha . W Europie uprawiana jest także na jej południu. W Azji jest uprawiana w rejonie Pogórza Kazachskiego, w południowej Rosji od Kazachstanu po jezioro Bajkał i na Nizinie Chińskiej.


Zachód lato Światogorsk 2 img10236Zielono

Jęczmień – ma niewielkie wymagania , charakteryzuje się krótkim okresem wegetacyjnym, uprawiany nawet w okolicach koła podbiegunowego. Używany głównie jako składnik pasz,  spożywany pod postacią kaszy i dodawany jako mąka do wypieków chleba, czy do wyrobu makaronu. Duże ilości jęczmienia wykorzystuje przemysł piwowarski. W Europie uprawy jęczmienia to głównie  Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska i Ukraina. W Azji Chiny, Kazachstan, Turcja.

Kupalia – Lato

Pierwszy dzień lata na Ukrainie  – To przede wszystkim Kupalnocka, czyli swięto Ivana Kupały, albo Boga Miłości i Płodności – Kupały (Kupajły)

Święto Kupały – Ukraina

Pierwszy letni poranek po Nocy Świętorujańskiej

Świętogórsk

Swiatohirśk (ukr. Святогірськ, ros. Святогорск, Swiatogorsk) – miasto na Ukrainie w obwodzie donieckim, rejonie słowiańskim. Liczy 5 100 mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. Jest miejscowością letniskową oraz wczasową. Leży nad Dońcem.

W pobliżu miasta znajduje się prawosławna Ławra Świętogórska.

Svyatogirs'kaya_Lavra_21Sanktuarium Świętej Góry – miejsce święte Wiary Przyrody

Ławra Świętogórska

Ławra Zaśnięcia Bogurodzicy (ukr. Свято-Успенська Святогiрська Лавра) – duży monastyr męski, ważny ośrodek życia prawosławnego (ławra) należący do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Jest usytuowany w pobliżu Świętogórska we wschodniej Ukrainie. Tytuł ławry otrzymał w 2004 r.

Dla nas to jedno z głownych miejsc pogańskiego kultu na Ukrainie. |Miejsce jakże podobne do na przykład Czrnej pod Krakowem, jakże podobne do Poczajowa no i nie bez powodu poświęcone Świętemu Mikołajowi – Mikule-Mądowi, jednemu z Bogów Przeznaczenia – z Tynu Koszów-Kosych (Plątów), a także postaci która przejęła część atrybutów Pana Zaświatów – Welesa. To żaden przypadek że ławra jest ławrą Zaśnięcia Bogurodzicy – tak Zaśnięcia Snem Wieczystym – przejścia do Welesowej Krqainy. Ta góra to miejsce dawnej czci – Wszystkich bogów Przeznaczenia: Plątów, Makoszów-Źrzebów, Dziewów-Koszów (Kupały i Dziewanny) i Panów Śmierci i Morzenia – Morów i Władców Weli – Welesów.

Svyatogirs'kaya_Lavra_1Świętogóra


Lato na Ukrainie okiem Aleksieja Zotowa

Karpaty, wspaniała góra Goweria

Karpaty – Goweria

Karpaty – Goweria

Ukraina wbrew pozorom to nie stepy, ale też lasy, przepiękne, góry i bory Zachodniej Ukrainy i Ukrainy południowej – tej Wołoskiej.

Karpaty Zachodnie – strumień

Karpaty – Goweria

Karpackie hospodarstwo

Owies – nie ma dużych wymagań, udaje się dobrze nawet na słabych glebach. Ma krótki okres wegetacji, najlepszym klimatem do uprawy jest umiarkowany chłodny z odmianą wilgotną. Służy głównie jako pasza dla koni, ale w dobie rozszerzającego się wegetarianizmu i weganizmu jako podstawa placków, bułeczek, ciasteczek, sałatek i setek innych potraw – głównie z płatków owsianych.

Żyto – nie wymaga szczególnie dobrych gleb. Cechuje się dużą tolerancją klimatyczną, odporność zboża na mróz. Jest to gównie zboże chlebowe. Otręby żytnie to dobra pasza. Europa Środkowa i Wschodnia to główne obszary upraw.

Bath – Wodo i Wodnice  pilnujące budynku łaźni-bani?

Ten portal na budynku żywcem z dawnej łaźni.

Kijów

Kijów – lato

Kijów – statua i fontanna

Dniepr w Kijowie

Inne ujęcie Dniepru w Kijowie

Katedra Włodzimierza – Kijów

Katedra Włodzimierza – wnętrze

Pomnik – Macierz – Matka Ziemia Rodzima – na wzór dawnych pogańskich stołpów dominująca nad Kijowem

Kijów w obiektywach innych fotografików

Park Zwycięstwa i wzgórze z jeszcze innym ujęciem statui Macierzy

Pełnia słodyczy – Wata cukrowa, symbol letniego spaceru i piękna Ukrainka.

Skoro o cukrze to buraki, słoneczniki i rzepaki

Burak cukrowy – potrzebuje dobrych nie zakwaszonych gleb, najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanymi o dużym nasłonecznieniu. Uprawiany na obszarze europejskiego niżu – Polska, Ukraina, Rosja.

Słonecznik – wymaga dobrych gleb i ciepła, jego nasiona zawierają 40 – 50% tłuszczu. Mogą być spożywane na surowo. Uprawiany w całej Europie oraz w Chinach i Indiach.

Rzepak – jest to roślina, która zawiera ok. 40-45% tłuszczu; z niego wyrabia się olej: jadalny lub techniczny; stosowany jest też jako pasza dla zwierząt; rośnie na glebach dość żyznych i porowatych; występowanie: prawie cała Europa (głównie Niemcy, Francja, W. Brytania, Polska, Szwecja, Czechy).

I jeszcze pocztówkowy Kijów

Bliźniacze miasto Krakowa – starodawne bliźniacze ziemie Nurów i Budynów. Splecione w jedną sięgająca od granicy Śląska – tj od Małopolski, Moraw i dzisiejszej Słowacji, Uhorza i Wołoszy poprzez Karpaty po  Don na wschodzie – Ziemicę Nuruską (Nur-Ruską).

Sobór Michajłowski – Kijów

Monastyr Świętego Michała – Kijów lato

Wzgórze Włodzimierza – gdzie kiedyś stał Perun i inne stołpy b0gów Rusi

Kijów Wzgórze z Parkiem Wodnym (Hydropark)


Zachodnia Ukraina, albo Wschodnia Polskaale to Łącznik, a nie miejsce sporne.

Drewniany kościółek katolicki – Zachodnia Ukraina

Przyroda

Andrij Bartkiv – Dziki Bukiet

Robert Gruchała – Pitros w chmurach

Siergiej Osipow – Kamuflaż

Łuck

Młoda para na zamku Lubarta w ŁuckuŁuck – późne lato w ogrodzie Oli


Łuck – Dom Rzeźbiarza

Przyroda

Andrij Bartkiv – Dniepr

Andrij Bartkiv – Lato

Andrij Bartkiv –  Maki

Andrij Bartkiv -Dzikie Pola

Andrij BartkivAndrij Bartkiv -Bociany


Winnica

Jak wskazuje nazwa dawniej miejsce słynne z uprawy winogron i winnej latorośli.

Vinnytsia is also known by a variety of other names, such as Vinnytsya, Vinnitsa (Russian: Винница), Vinnica (Polish: Winnica) and Romanian: Vinniţa.
All of the variations of the city’s name originate with the Slavic word for Vineyards, ultimately derived from Latin vīnea for the word vine. Some of these reflect names in foreign languages that have had historical influences on the city.

Ulica Michajliczenki z widokiem na Katedrę

Czy nie czas przywrócić tę chlubną tradycję winną Winnicy?

Winnica – Pomnik Ofiarom Czarnobyla


Zachód słońca – nad Bugiem, w Winnicy


Żytomierz

Starożytna osada słowiańskich Drewlan na wschodnim skraju Wołynia. Położona nad rzeką Teterew i  jej dopływem Kamionką. Jeden ze starszych grodów ruskich powstały w IX w. W 1320 r. Żytomierz przyłączono do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Miasto wielokrotnie niszczyli Tatarzy. Od unii lubelskiej 1569 r. był częścią Korony.

Jak wskazuje nazwa był słynny z żyta i wymiany – czyli handlu zbożem

Zagrabiony przez Rosję po II rozbiorze Żytomierz już nie powrócił do Rzeczpospolitej. Intensywnie rusyfikowane miasto liczyło pod koniec XIX w. 70 tyś. mieszkańców w tym ok. 9 tyś. Polaków. Polsko – sowiecki pokój ryski z 1921 r. pozostawił poza Rzeczypospolitą około miliona Polaków w okolicach Żytomierza.

Święty Kamień Drewlan upamiętnia dzisiaj moment założenia miasta

Pomniki cmentarne

Kościoły i cerkwie


Lwów – Piękno bez komentarza


Odessa

Ulica Lecha Kaczyńskiego

Gmach Opery

Nowoczesny budynek mieszkalny


Hotel Odessa

Donieck

Don Kalmius


Kalmius


Bulwary nad Donem nocą

Krym

Przez długie wieki Skołocki, a potem plemienia Turów, wreszcie Tatarski – lecz zawsze Sistański.

Tauryga

Jaskółcze GniazdoPodziel się!