Wela – Obrazy kosmicznego drzewa: Wierszby – Drzewa Świata – Drzewa Życia – Drzewa Drzew

Wela- Obrazy kosmicznego drzewa: Wierszby – Drzewa Świata – Drzewa Życia

Buddyjskie Drzewo Świata

[ Budda – po windyjsku w tłumaczeniach podawane w znaczeniu „oświecony”, my tłumaczymy myślę że całkiem prawidłowo jako Bądta – będący, istniejący – znaczy to nie co innego jak istotny, żywy, trwający, napełniony boskim istem, żywym boskim płynem. Będący w odróżnieniu od Myślący, czyli mianujący, nazywający. Istotą bycia boskiego bowiem jest medytacja, która zaczyna się od niemyślenia, od wyzbycia się myśli i wznoszenia się potem, w wyniku różnorakich „świętych” zabiegów ku zjednoczeniu z Bogiem w jego Bycie. Bądta to Zjednoczony z Bogiem w jego Bycie – szczególny święty, który będąc natchnionym, przepojonym boskim istem i wenią może udzielić nam ważnych wskazówek zarówno o Weli, Niebie jak i Ziemi i sposobach postępowania w tych wszystkich Trzech Światach – różnych Trzech Wymiarach Istnienia.]

Kwiecista Gałązka z Drzewa Światła Świata – Drzewa Słońca-Sołńca – Słowiańsko-Skołocko-Istyjskiego Drzewa Drzew – Drzewa Ognistego, czczonego też jako Ołtarz Ognia  – Z tego Sołowitego Drzewa zrodzili się Sołowianie i Sokołoci oraz Istowie – z Zerywanów przyszli na Świat w Starej Kolibie i z Pąpów Odrodzili się w Nowej Kolibie

Współczesne Drzewo Drzew w Disneylandzie – niektórzy mylą je z Wyrajem przez obecność zwierząt, ale te zwierzęta rodzą się z pnia Drzewa Drzew – Wierszby

Idea  kosmicznego drzewa,  natchnęła do stworzenia wielu jego obrazów bardzo licznych artystów w ciągu minionych wieków. Mimo różnych filtrów sublimacyjnych nałożonych na tą odwieczną – przyrodzoną ideę – obecną już w najprostszych religiach prehistorycznych i we wszystkich tak zwanych pogańskich – czyli przyrodzonych wiarach – fascynuje ona i zajmuje twórców wszystkich epok, włącznie z autorami żyjącymi w dzisiejszym – podobno naukowym i pozbawionym religijności głębokiej – czasie współczesnym.

Drzewo Życia [autor: Lavanya Mani]

Popatrzmy na kilka obrazów tego najważniejszego Drzewa Świata.

Kiełtyjskie Drzewo Świata

Drzewo Świata  nazywane też Drzewem Życia bądź Drzewem Drzew rośnie na samym wierzchołku  Weli – na jej Wierchu i stanowi owego Wierchu Zwieńczenie – Wiechę. Obszernie o tym czym jest owo Drzewo traktuje w zasadzie wiele ustępów z wielu Taj całego Wielkiego Czwórksięgu Wiary Przyrodzoney Słowian, szczególnie Taja Dziewiąta Księgi Tura, którą można w całości znaleźć na tym blogu. Także obrazy wykonane przez ilustratora pierwszego wydania Małgorzatę Chełkowską i wersję Drzewa Drzew wykonaną ręką Jerzego Przybyła zamieściliśmy w różnych artykułach na tym blogu  – tutaj przytoczymy je na zakończenie dla porządku po to ABY BYŁY, razem z innymi reprezenttując niejako polski wkład w zobrazowanie idei Drzewa kosmicznego.

Świetlista Korona Drzewa Życia

Należy sobie wyraźnie uświadomić – co dla laików nie jest wcale oczywiste – że Drzewo Rajskie zwane Wyrajem i znane chrześcijaństwu jako Drzewo Dobrego i Złego nie jest w żadnym wypadku tym samym co Drzewo Drzew – drzewo kosmiczne. To drugie – drzewo kosmiczne – trzymające kopułę Niebiosów nad Welą, zostało stworzone reką Swąta i jest jedynym Drzewem Swąta, Drzewem Żywym, Drzewem Życia z którego każda zerwana gałązka może wzejść życiem jako iż jest nasycona swątowym istem.

Drzewo Świata [autor: Daniel Colvin]

Drzewo Świata [autor: Daniel Colvin] – wersja Świetlista

To drzewo tak bardzo przypomina Wyraj, zwłaszcza że umieszczone na wyspie, ale drzewo Drzew również rośnie jakby na wyspie – otoczone wijącą się Rzeką Rzek – Pełnicą, która na Wierchu Weli ma swoje Źródło Źródeł i rozpoczyna swój bieg przez wszystkie Niwy Welańskie.

Każda z tych gałazek, nasion, liści, owoców, kwiatów, strzępków kory, miąższu pnia, korzeni – ma siłę stworzenia nowego życia – całej jego nowej gałęzi – całej dziedziny żywota o zupełnie nieprzewidywalnym kształcie. Przykłady zapisane dotychczas w Księdze Tura i Księdze Ruty pokazują, że z odłamanego wiechcia – z kilku gałązek, których Swąt – Światowit  używał w bani wyrósł zarówno świat roślin, zwierząt jak i świat ludzi, z drzazg zaś porwanych przez Dziwienia wyrośli Stwolinowie i Jątki. Trudno powiedzieć, co jeszcze mogłoby powstać przez rozsadzenie po swiecie fragmentów tego drzewa – pewne jest że byłoby to coś niezwykłego, czego dotychczas nie ma i czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Drzewo Świata i Materia Świata (Baja)

Niektóre kapiszty powiadają, ze Czwarte Wyjście Swąta z Kłódzi będzie jednocześnie zniszczeniem znanego świata i być może posianiem nowego świata, który zrodzony zostanie przez Swąta w zupełnie nowym porządku, na miejsce starego Świata, z poszczególnych członów i odłamków Drzewa Drzew.

Drzewo Świata (z kontynentami korzennymi) [autor: Michaj Criste]

Drzewo Świata – z wplecionymi w korę pnia obrazami Księżyca, Planet i Ziemi

Inne Drzewo Świata

Naturalna realizacja – jeszcze raz Disneyland –  wcielenie Drzewa Świata, chociaż dla nas jego ziemskim wcieleniem jest po prostu Wierzba

Gwieździste – Drzewo Drzew [przypomina współczesne teleskopowe kosmiczne zdjęcia wszechświata, czyli Swąta]

To nie jest Drzewo Świata – to Wyraj – bo pod drzewem świata nie mogłoby być ludzi. Ludzie – a raczej Dusze Zmarłych Prawych – mężczyzn i kobiet oraz dzieci – siedzą pod Wyrajem.

Krysznaickie Drzewo Świata – Dla nas wierzących Wiary Przyrodzonej Słowiańskiej – w Koronie Drzewa Świata może siedzieć tylko sam Bóg Bogów, albo jedno z dwójki jego pomocników Świćgałęza lub Świętogłaza.

Gałązka z Drzewa Świata – piękna rzeźba z Indii

I znów – To nie jest obraz Drzewa Świata czyli Drzewa życia – to Wyraj – bo tylko pod Wyrajem moga się znajdować zwierzęta i inne rośliny

Indyjskie Drzewo Świata z postacią symboliczną Światowita – Trzy głowy widoczne na pniu i czwarta w koronie drzewa

Chrześcijańska adaptacja i sublimacja Drzewa Świata z XII wieku n.e.

Yggdrasil – skandynawskie Drzewo Drzew

Trzy Drzewa Życia Williama Morrisa – Rubinowe

Granatowe

Błękitne

pogańskie Drzewo Drzew z Walii

Tureckie Drzewo Życia na porcelanowym talerzu ozdobnym

Jane Sassaman – Egzotyczne Drzewo Życia

Sztuka użytkowa- stolik z motywem Drzewa Życia

Jubilerskie Drzewo Drzew

Obraz- z tkanin (metodą paczworku)- Drzewo Świata

Drzewo Drzew – tusze barwne

KOLEJNE DRZEWO Z MOTYWAMI ZWIERZĘCYMI

Korzeń Drzewa Życia przeradzający się w Wierzchołek Drzewa Umarłych – Wyraju

Drzewo Drzew w Kłódzi na Wierchu Weli – Rosja 1994

Olena Kormuhina – Drzewo Życia, Lwów

inne Ukraińskie Drzewo Drzew z Kijowa

Windyjskie Drzewo Drzew (India)

Ernst Nieizwiestnyj – pomnikowe Drzewo Świata – w centrum handlowym w Moskwie

Wedyjskie Drzewo Drzew – Adriana Karima

Asyryjskie, perskie Drzewo Drzew – Ołtarz Ognia, z motywem Zoroastryjskim

Zofia Stanisławska – Drzewo Życia

Drzewo Drzew w Kłódzi –  widok wielopątnego Wierchu Weli i spadających wód Rzeki Rzek

Białoruskie Drzewo Świata – kilim (dywan – dawan – opowiadający – dawający o dewach-Diewsach – bogach)

Istyjskie Drzewo Diewów

Istyjskie Drzewo Świata – inna wersja, a raczej aspekt tego samego Świętego Drzewa (Drzewa Świata-Swąta)

Damien Hirst – Drzewo Światła Świata (witraż wartości ponad 1 mln USD)

Inne mistyczne Drzewo Życia Damiena Hirsta złożone z tysięcy motylich skrzydeł (ironia sztuki)

Bryant: Drzewo Życia

Anna Turner – Drzewo Życia – makatka (motyw bardzo popularny w polskiej i w ogóle słowiańskiej i bałtyjskiej (istyjskiej) sztuce ludowej

Drzewo Świata – witraż

Jeszcze jedno Drzewo Świata – Drzewo-Kwiat (Cwiet-Swiet – to jeden i ten sam święty rdzeń słowny)

Rzeczywisty wzorzec bajnego drzewa drzew z poniższych obrazów

Drzewo Drzew – Ilustracja z I i II wydania Księgi Tura

Drzewo Drzew Jerzego Przybyła

Odsyłam też do artykułu Dobrosława Wierzbowskiego na tym blogu poświęconego Motywowi Adoracji Drzewa Życia u Irańczyków i u Słowian. Poniżej przykład:


Podziel się!