KzWW – Projekt Lelek „Brzask Bogów”
Nadchodzi bardzo ciekawy czas – czas Brzasku Bogów i Święta Słońca!
Zacznijmy od tego, że słowo PROJEKT w świecie polskiej hudby/gędźby/muzyki (i nie tylko) jest słowem często nadużywanym. W tym wypadku jednak jest nie tylko w pełni uzasadnione, ale powiedziałbym, że rozciąga się w znacznie szerszym wymiarze, także na poprzedni właśnie nagrodzony (14.04 2016) Nagrodą Fryderyka album „Święto Słońca”, jak również wstecz na inne wcześniejsze dokonania Kapeli ze Wsi Warszawa.
Nie jestem muzykoznawcą ani krytykiem muzycznym, ale zwyczajnym miłośnikiem sztuki wszelkiego rodzaju, a muzyki/hudby szczególnie. Jest taki rodzaj muzyki słowiańskiej i nie tylko, którego nie odważyłbym się nazwać muzą, muzyką, ani hudbą. „Lelek – Brzask Bogów” należy właśnie do tej kategorii.
Nazywam ją gędźbą nawiązując nie tyle do określenia Stanisława Szukalskiego używanego przez niego dla świętej mowy, przemowy wieszczej – co do odwiecznego określenia muzyki kultowej będącej świętym zaśpiewem, melorecytacją, mantrą, medytacją i magicznym wezwaniem, całością śpiewno-muzyczną wypływającą z nadrzędnej idei prowadzenia dialogu z mocami Wszechświata (guseł), będącej materią gęstą jak w malarstwie jest ikona, jednocześnie zaś materią płynną i nieuchwytną przepełnioną duchem i duszą. Jak gęśle gęślarza-wróża mają swoją duszę a i gęślarz ma ją niezawodnie, tak ta muzyka z płyty Brzask Bogów ma, poza myślą nadrzędną i samym gęśli dźwiękiem, także owego Nowego Ducha i własną duszę.
Dlaczego myśląc to wszystko na temat Brzasku Bogów dałem temu artykułowi taki zdawałoby się spłycający nagłówek? Nie jest to zabieg formalny mający zaintrygować czytelnika. Obydwa ostatnie wydawnictwa Kapeli ze Wsi Warszawa i towarzyszących jej muzyków są istotnym i ważnym głosem świata kultury w sprawie Nowej Europy. Nie jest to głos, który spodobałby się zwolennikom uniformizacji ludzi i sformatowania wszystkich nacji/osób do postaci bezkulturowego Ujednoliconego Europejczyka. Wręcz odwrotnie jest to głos za Wolnością i Europą Wolnych Ludzi, Wolnych, a nie ubezwłasnowolnionych i pozbawionych swojego indywidualnego ukształtowania etnicznego.
Nie będę się tutaj wymądrzał o tym co artysta chciał powiedzieć, ani tym bardziej na temat z jaką wirtuozerią tego dokonał. Skupię się na idei, bo moim zdaniem poza artystycznym pięknem dzieła, stworzoną słuchaczowi możliwością zanurzenia się w świecie starych dźwięków i głosów, ona jest tutaj najważniejsza. Żeby zrozumieć sens całego projektu „Lelek – Brzask Bogów” trzeba zacząć od „Święta Słońca”. O idei zaś Święta Słońca (łączącej w jedność wszystkie tak różnorodne przyrodzone wiary świata) i o tym, że została ona zauważona, zrozumiana i doceniona, a także na czym polegała opowiedzą najlepiej poniższe teksty:
Komunikat
FRYDERYKI 2016 – Album roku muzyka korzeni (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)
- Adam Strug „Mysz” (Producent albumu: Wojciech Waglewski, Universal Music Polska)
- Chłopcy kontra Basia „O” (Producent albumu: Tomasz Waldowski, Art2Music)
- Jafia „Ka ra va na” (Producent albumu: Marcin Pospieszalski, Warner Music Poland)
- Kapela Ze Wsi Warszawa „Święto Słońca” (Producent albumu: Mariusz Dziurawiec, Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando)
- Maleo Reggae Rockers „Wake Up” (Producent albumu: Darek Malejonek, Universal Music Polska)
Święto Słońca – ze strony zespołu KzWW
Kapela ze Wsi Warszawa
„Święto Słońca”
„Święto Słońca” to 7. album Kapeli ze Wsi Warszawa i pierwsza podwójna płyta w dyskografii Zespołu. KzWW wyrusza w muzyczną drogę ku słońcu, ponad horyzont, ze Wschodu na Zachód, spotykając niezwykłych artystów z Indii, Persji i hiszpańskiej Galicji. Wspólnym elementem łączącym tak geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny i to ta duchowa wspólnota stała się główną inspiracją dla konceptu nowego wydawnictwa. ”Święto Słońca” przedstawia bazujące na najstarszych polskich pieśniach ludowych, uniwersalne opowieści o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego. Wszystko w zgodzie z unikalnym i charakterystycznym dla Kapeli stylem „transminimalroots”, ale w zupełnie nowej skali.
„Kroczymy po muzykanckiej ścieżce już 18 lat, przy okazji każdej kolejnej podróży dostrzegając, jak wiele łączy ludzi na całym świecie. „Święto Słońca” to próba opowiedzenia o duchowym braterstwie, przekraczającym nabrzmiewające w tych niespokojnych czasach podziały religijne czy etniczne. To także opowieść o dwóch naturach świata, Yin i Yang, żywiole męskim i żeńskim, dniu i nocy, Słońcu i Księżycu. Stąd dwie płyty i ich zróżnicowanie, stąd eksperymenty w ramach brzmienia Kapeli i wykorzystanie nowych instrumentów, stąd także różnorodność i charyzma zaproszonych do wspólnych nagrań Gości. Jesteśmy wdzięczni i szczęśliwi, że właśnie Oni uświetnili naszą płytę, podjęli zaproszenie do zmierzenia się z muzyką polską i oddali jej swoje serca i talenty.” – mówi o nowej płycie Maciej Szajkowski, muzyk – założyciel Kapeli.
Największa dotychczasowa produkcja Kapeli ze Wsi Warszawa. Niezwykli Goście z wielu muzycznych światów: awangardowa wokalistka z Galicji Mercedes Peón, geniusz kemanche z Iranu Kayhan Kalhor, wirtuoz sarangi Ustad Liaquat Ali Khan z Indii, legendarny czarodziej gramofonu DJ Feel-X, wybitny altowiolista Michał Zaborski i inni. Nowa jakość produkcji dźwięku dzięki realizacji Studio AS One. Blisko 3 lata intensywnej pracy, 5 sesji nagraniowych w najlepszych polskich studiach, 13 utworów, 2 płyty, 1 album.
Nadeszło „Święto Słońca”!