Bielsko-Biała. Atrakcja dla fanów „Porwania Baltazara Gąbki”
W środę, 3 grudnia, w centrum Bielska-Białej odsłonięto pomnik bohaterów kreskówki „Porwanie Baltazara Gąbki”. Atrakcja przedstawia główne postacie słynnej bajki: Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja, którzy stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego Baltazara Gąbki. Twórczynią projektu jest Lidia Sztwiertnia, bielska rzeźbiarka.
Podczas uroczystego odsłonięcia prezydent Bielska-Białej zapowiedział, że niebawem do rzeźbiarskiej kompozycji dołączy także szpieg z krainy Deszczowców, czyli tajemniczy Don Pedro, który śledził kucharza i smoka.
Szlak spacerowy „Bajkowe Bielsko-Biała”
Podobizny animowanych postaci z bajki „Porwanie Baltazara Gąbki” stanowią kolejny element szlaku spacerowego „Bajkowe Bielsko-Biała”. Jak dotąd znalazły się tam już pomniki Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamami. Bajki o tych bohaterach powstały w bielskim Studio Filmów Rysunkowych.
https://turystyka.wp.pl/bielsko-biala-atrakcja-dla-fanow-porwania-baltazara-gabki-6582275046242944a
Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]. A wraz z nim kucharz Bartolini i samochód ekspedycji
Pomnik Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z serialu „Porwania Baltazara Gąbki” został odsłonięty w Bielsku-Białej w czwartek 3 grudnia. Nowa atrakcja miasta znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego. Uciechą dla dzieci jest samochód bohaterów, do którego maluchy mogą wsiąść.
Bajkowe Bielsko-Biała, czyli szlak bajkowych postaci z bielskiej wytwórni Studia Filmów Rysunkowych, ma nowych bohaterów! W czwartek 3 grudnia przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego został odsłonięty pomnik przedstawiający Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z „Porwania Baltazara Gąbki”. Jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci, bo maluchy mogą wsiąść do samochodu Smoka. Tuż po odsłonięciu pomnika kilkoro dzieci skorzystało z tej okazji – frajdę mieli ich rodzice, którzy fotografowali swoje pociechy przy bohaterach serialu, który świetnie pamiętają ze swojego dzieciństwa.
Jestem bardzo zadowolony, że figura Bartłomieja Bartoliniego i Smoka Wawelskiego znalazła się na tym szlaku i doszlusowała do istniejących już postaci – przyznał obecny na wydarzeniu Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Pomnik Smoka w Bielsku-Białej: Bartolini miał mieć inny herb
Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki – Stanisława Pagaczewskiego.
Tomasz Pagaczewski wyznał, że jego ojciec pisząc w latach 60. ubiegłego stulecia tę powieść, miał sporo problemów z cenzurą. – W 1964 r. podczas pisania książki cenzor zażądał od ojca zmiany tekstu, bo nie mogła przejść postać niejakiego Pana Moczarka, jaka pojawiła się w powieści. Ojciec zupełnie nie wziął pod uwagę, że w 1964 r. Gomułka powołał gen. Moczara na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Cenzor to wyłowił. Dlatego w książce nie ma Pana Moczarka, tylko Pan Mżawka – wyjaśniał syn pisarza.
[g]8028101[g]
Najciekawsze jednak, że kucharz Bartłomiej Bartolini wcale nie miał być kucharzem herbu Zielona Pietruszka! – Według cenzora książka musiała być poprawna politycznie i gospodarczo. A kto widział w latach 60. w sklepach mięsnych dobre zaopatrzenie? Kucharz Bartolini początkowo miał być herbu Dwa Widelce i Udziec Barani. Ale kto widział w 1965 roku udziec barani w sklepie mięsnym? Cenzura nakazała ojcu zmianę tego herbu, by nie drażnić społeczeństwa pustymi sklepami. Cenzor nakazał zmienić herb mięsny na herb jarzynowy, bo marchwi i kapusty w krakowskich sklepach było pełno – dodał Tomasz Pagaczewski.
Porwanie Baltazara Gąbki w Bielsku-Białej po… godzinach
Zdzisław Kudła, reżyser, były dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, przypomniał, że pomysł sfilmowania powieści zaproponował w 1968 r. Leszek Mech, scenarzysta, wieloletni współpracownik bielskiej wytwórni.
Pomnik bohaterów serialu „Porwanie Baltazara Gąbki” stanie na bajkowym szlaku
Na szlaku spacerowym Bajkowe Bielsko-Biała stoją pomniki postaci z filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych – Reksio, Bolek i Lolek oraz Pampalini z hipopotamem. Niedługo na szlaku stanie kolejna rzeźba.
3 grudnia o godzinie 10 odsłonięta zostanie kolejna rzeźba na szlaku spacerowym Bajkowe Bielsko-Biała. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego staną bohaterowie serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki” – Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini.
Wyprawa do Krainy Deszczowców
Popularna kreskówka oparta na powieści Stanisława Pagaczewskiego powstała w SFR w latach 1969-1970. Opowiada o przygodach słynnego badacza oraz autora wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazara Gąbki, który wyrusza do Krainy Deszczowców, by obserwować latające żaby. Książę Krak zaniepokojony długą nieobecnością naukowca organizuje wyprawę, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz nadworny kucharz, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, wyruszają samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore. Powstało 13 odcinków serialu, każdy trwa 6 minut.
Uroczystość bez atrakcji dla dzieci
Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który wraz z Wydziałem Gospodarki Miejskiej realizuje projekt Bajkowe Bielsko-Biała, uzyskał wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie Alfreda Ledwiga – twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki i współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.
Z uwagi na sytuację epidemiczną program zaplanowanych na 3 grudnia uroczystości jest okrojony i będzie obejmował odsłonięcie rzeźby oraz wystąpienia osób związanych z powstaniem powieści i serialu, atrakcji dla dzieci tym razem nie będzie. Wydarzenie zostanie sfilmowane, a relacja filmowa będzie dostępna na oficjalnym kanale YouTube miasta.
Szlak będzie rozwijany o kolejne rzeźby. Kolejny pomnikiem, który ma się pojawić będzie pomnik Don Pedra, Szpiega z Krainy Deszczowców. Realizacja tej rzeźby jest na etapie projektu.