Planeta: Odkryto złote skarby Sarmatów. Archeolodzy przecierają oczy ze zdumienia

Odkryto złote skarby Sarmatów. Archeolodzy przecierają oczy ze zdumienia

Od Poli Dec

Do niezwykłego odkrycia doszło w Kazachstanie. Archeolodzy odkryli tam złote bransolety sarmackie wśród darów grobowych. Artefakty liczą około 2500 lat.

 

 

 

 

  • W Kazachstanie odkryto złote bransolety Sarmatów sprzed 2500 lat w grobach na stanowisku Karabau-2. Znaleziono także broń, ceramikę i biżuterię.
  • Odkrycie potwierdzać ma, że region atyrauski był ważnym ośrodkiem Sarmatów, a nie tylko obrzeżem ich imperium. Archeolodzy znaleźli już ok. 1000 artefaktów.
  • Sarmaci byli wojowniczym ludem koczowniczym, wpływowym w Europie Wschodniej. Ich kultura przetrwała w tradycji i znaleziskach archeologicznych.
Archeolodzy odkryli złote bransolety sarmackie. Gdzie je znaleziono?

W Kazachstanie badacze odkryli złote bransolety, które należały do Sarmatów wśród darów grobowych. Poza tym znaleziono też broń, biżuterię oraz naczynia ceramiczne. Te znaleziska liczą sobie około 2500 lat. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku Karabau-2, czyli w regionie atyrauskim, na zachodzie Kazachstanu, niedaleko Morza Kaspijskiego.

Odkrycia w Kazachstanie

Odkrycia w Kazachstanie Fot: Akimat of Atyrau region

Tym żyje planeta 

Mowa o jednym z kurhanów, które zidentyfikowano już w zeszłym roku. Łącznie odkryto 9 pochówków, a 7 z nich było w bardzo dobrym stanie.

Historycy już wcześniej uważali region atyrauski za powiązany z Sarmatami. Prawdopodobnie tworzyli na tym terenie coś na kształt swojego państwa lub nawet imperium. Teoria ta została obecnie potwierdzona przez ostatnie wykopaliska – mówił Marat Kasenov, kierownik wykopalisk.

Sarmaci na obszarze Kazachstanu. Co wiemy?

W odkrytych grobach sarmackich odkryto rzecz jasna ludzkie szczątki, ale wśród kości była też złota biżuteria, broń i wyroby z ceramiki. Archeolodzy określili niektóre z pochówków „królewskimi”, oceniając w ten sposób bogactwo złożonych darów grobowych. Najważniejszym z odkryć była złota bransoleta, której końce przypominały z wyglądu lamparta plamistego. Ta biżuteria ważyła 370 gramów.

Widoczne lamparcie główki na bransolecie

Widoczne lamparcie główki na bransolecie Fot: Akimat of Atyrau region

Do niedawna archeolodzy uważali, że nasz region znajduje się na obrzeżach Imperium Sarmackiego. Jednak nasze wykopaliska sugerują, że Nizina Nadkaspijska i obszar w pobliżu rzeki Emba znajdowały się w sercu tego rozległego mocarstwa – ocenia archeolog Kasenov.

Cenna sarmacka bransoleta ze złota

Cenna sarmacka bransoleta ze złota Fot: Akimat of Atyrau region

Na ten moment przyjmuje się jednak, że ludy sarmackie nigdy nie utworzyły jednolitego państwa, choć wiadomo, że zamieszkiwali te tereny w okresie od V wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Zespół Kasenova będzie prowadził dalsze badania na tym obszarze. Na ten moment odkryto już około 1000 starożytnych artefaktów z tego okresu.

Sarmaci – kim byli, co to za lud?

Sarmaci to lud indoeuropejski, który od IV wieku p.n.e. do IV wieku n.e. zamieszkiwał stepy Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Byli koczownikami, doskonałymi jeźdźcami i wojownikami, słynącymi z umiejętności władania łukiem oraz włócznią. Ich społeczeństwo miało charakter wojowniczy, a kobiety Sarmatów również uczestniczyły w walkach, co mogło inspirować późniejsze legendy o Amazonkach.

Odkryte skarby sarmackie

Odkryte skarby sarmackie Fot: Akimat of Atyrau region

Ich kultura miała duży wpływ na ludy Europy Środkowej i Wschodniej, a w Polsce idea sarmatyzmu stała się podstawą tożsamości szlachty w XVI–XVIII wieku. Sarmaci zostali ostatecznie wchłonięci przez inne ludy, głównie Słowian, jednak ich dziedzictwo przetrwało w kulturze i tradycji. Archeologiczne znaleziska, takie jak bogato zdobiona broń i biżuteria, świadczą o ich wysokim poziomie rzemiosła i charakterystycznym stylu artystycznym.

Źródło: Planeta.pl/Wikipedia/National Geographic Polska/Akimat of Atyrau region

źródło: https://www.planeta.pl/nauka/odkryto-zlote-skarby-sarmatow-archeolodzy-przecieraja-oczy-ze-zdumienia

Podziel się!
Ładuję komentarze...