1. Gadowski & Piech & Sumliński: Powołaliśmy dzisiaj Ruch Obrony Polaków!; 2. Najważniejsza mowa polityczna XXI wieku – Javier Milei po polsku na WEF w Davos; 3. Niezależna.pl: Igor Girkin skazany

Gadowski&Piech&Sumliński: Powołaliśmy dzisiaj Ruch Obrony Polaków!
25 stycznia 2024 roku.

1. Gadowski & Piech & Sumliński: Powołaliśmy dzisiaj Ruch Obrony Polaków!

Wojciech Sumlinski
@w_sumlinski

Razem z

i

powołaliśmy dziś do życia „Ruch Obrony Polaków”! Szczegóły – wkrótce.

2. Najważniejsza mowa polityczna XXI wieku – Javier Milei po polsku na WEF w Davos (z dubbingiem AI)

https://www.youtube.com/watch?v=HD7WiRN3nbI

3. Niezależna.pl: Igor Girkin skazany. „Putin bardziej obawia się środowisk prowojennych niż liberalnych” – mówi ekspert

Igor Girkin został dzisiaj skazany przez sąd w Moskwie na cztery lata pozbawienia wolności za „wzywanie do działalności ekstremistycznej”. – To jest próba neutralizacji nie w pełni kontrolowanych przez Kreml i rosyjskie służby, głosów w przestrzeni publicznej głosów nacjonalistycznych i prowojennych. To pokazuje, że reżim Putina obawia się bardziej kręgów imperialnych i nacjonalistycznych niż liberalnej demokracji – mówi Grzegorz Kuczyński. Jak przypomina prof. Piotr Grochmalski Igor Girkin był pierwszym kandydatem, który rzucił wyzwanie Władimirowi Putinowi w walce o fotel prezydenta Rosji.

Igor Girkin
Printscreen Twitter – Printscreen Twitter

Po wybuchu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę Igor Girkin krytykował zarówno Władimira Putina a także szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa oraz szefa rosyjskiego MON-u Siergieja Szojgu za nieumiejętne prowadzenie działań wojennych.

 -Był tym blogerem, który od początku wojny wyrażał się bardzo krytycznie wobec Szojgu za niekompetentne prowadzenie działań zbrojnych na Ukrainie

–  zauważył prof. Piotr Grochmalski.

W lipcu ubiegłego roku został zatrzymany w Moskwie a następnie oskarżony na podstawie artykułu 282 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który dotyczy publicznego nawoływania do ekstremizmu za pomocą Internetu. Dzisiaj 25 stycznia Moskiewski Sąd Miejski skazał Igora Girkina na cztery lata pozbawienia wolności za „wzywanie do działalności ekstremistycznej” za pośrednictwem kanału Telegram.

Wyrok ten to pokaz zdecydowanej siły. Girkin stał się zbyt popularny w środowisku zwolenników prowadzenia wojny. 

– mówi prof. Piotr Grochmalski.

Girkin przebywając już w areszcie zgłosił swoją gotowość do walki o fotel prezydenta Federacji Rosyjskiej w roku 2024. 

Władimir Putin wziął za mordę te środowiska, które w czasie wojny ośmieliły się krytykować władze. Wcześniej wyeliminowano Prigożyna oraz zneutralizowano Grupę Wagnera a także krytyczne głosy wobec reżimu ze strony militarnych blogerów rosyjskich. Chodzi o zapanowanie informacyjne nad całym środowiskiem i cały ten przekaz był jednolity. 

– tłumaczy z kolei Grzegorz Kuczyński.

Ekspert ds. Rosji uważa, że wyrok na Girkina przypomina sytuację po roku 2014 i 2015 kiedy to nacjonaliści rosyjscy, którzy brali w walkach w Donbasie politycznie urośli zbyt w siłę. Wtedy to FSB przeprowadziła operację, w której zatrzymano dziesiątki nacjonalistów rosyjskich.

Ten wyrok to ostrzeżenie dla kręgów blogerów militarnych i środowisk nacjonalistycznych żeby nie krytykować władz reżimu i armii. 

– mówi ekspert.

Igor Girkin miał bardzo duże w działaniach zbrojnych i o charakterze operacji specjalnych. Jeszcze jako funkcjonariusz FSB operował na obszarze Dagestanu a następnie brał udział w II wojnie czeczeńskiej. Girkin był jednym z dowódców separatystów walczących na Ukrainie w latach 2014-2015. Girkin powołał sąd wojskowy we wschodniej części Ukrainy, który skazywał ludzi na śmierć za działalność pro-ukraińską. Odpowiedzialny był ponadto za zabójstwa dziennikarzy ukraińskich. Prokuratura Generalna Ukrainy oskarżyła Girkina o kierowanie w roku 2014 grupą o charakterze terrorystycznym. Z kolei  holenderski sąd w roku 2022 zaocznie skazał Girkina na dożywocie za zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines 17 lipca 2014 co doprowadziło do śmierci 298 osób.

Źródło: niezalezna.pl

Podziel się!