Czasznica Olbrzymia pod naszym domem (soute na maśle i w panierce)

Czasznica pod naszym domem

Czasznica Olbrzymia na Prądniku Czerwonym – wrzesień 2023 – foto Czesław Białczyński

Wyrosły dwie w pasie zieleni na trawniku wzdłuż rzeczki, pod wierzbami i lipami, między naszym blokiem a Parkiem Zaczarowanej Dorożki. Nie są tak olbrzymie jak mogłyby być, ale robią wrażenie. Są to grzyby jadalne z rodzaju purchawkowatych- że jadalne widać, zamiast kuli mamy tutaj nieźle powygryzany przez ślimaki padołowaty system wąwozów i wybrzuszeń. Rzecz w tym, że w południowej Polsce te grzyby prawie nie występują. Do niedawna w ogóle był to gatunek ściśle chroniony.

foto Wikipedia

Od lat w parku i na trawnikach wokół bloku rosną Pieczarki Polne, czasami jest ich zatrzęsienie. Wyrastają bardzo okazałe i całkiem zdrowe. Niektóre panie zbierają je na zupę albo sos zamiast kupować w sklepie.

Czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Paweł Wietrzyński

Od lat rosną też pod brzozami Czernidlaki, które od biedy są grzybami jadalnymi po pewnych zabiegach.  Ale czegoś takiego jak w tym roku – Czasznic Olbrzymich jeszcze nie widziałem. Od lat rosną także i owocują w kępie drzew wzdłuż ulicy Lublańskiej dzikie Winorośle, które dają czarno-granatowe, słodkie, aromatyczne winogrona. Dawniej było ich mnóstwo i płożyły się w trawie, po przebudowie skrzyżowania, wybudowaniu biurowca i zrobieniu ścieżki rowerowej został już tej winorośli tylko niewielki fragment. Wspina się wysoko na drzewa i zwisa nad chodnikiem – nic tylko rwać. Chyba jednak klimat się zmienia i nie jest to oziębienie globalne, ale ocieplenie.

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Grażyna Drzewiecka

Czasznicę Olbrzymią znalazłem w lasach pod Lanckoroną jako dzieciak i od tamtego czasu nie widziałem tego grzyba nigdy więcej. Wtedy nikt nie potrafił mi powiedzieć co to za grzyb, jak sie nazywa i czy jest jadalny. To było tak dawno, że najstarsi Górale nie pamiętają – w wakacje w 1963. 

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Wiesław Kamiński

Wikipedia o Czasznicy

foto Wikipedia

Czasznica olbrzymia
Widok rozciętej czasznicy olbrzymiej (młodej). Widelec dla skali
Starszy owocnik z żółknącą już glebą.
Owocnik dojrzały

Czasznica olbrzymia, purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea (Batsch) Lloyd) – gatunek grzybów należący do rodziny purchawkowatych (Lycoperdaceae)[1]

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji: Agaricaceae, Lycoperdaceae, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi (według Index Fungorum)[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1786 August Johann Georg Karl Batsch nadając mu nazwę Lycoperdon giganteum. Później gatunek ten zaliczany był do rodzajów Bovista (kurzawka), Langermania (purchawica), Lycoperdon (purchawka) i in. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1904 Curtis Gates Lloyd, przenosząc go do rodzaju Calvatia[1].

Synonimy[2]:

  • Bovista gigantea (Batsch) Gray 1821
  • Calvatia gigantea (Batsch) G. Cunn. 1926
  • Globaria gigantea (Batsch) Quél. 1873
  • Langermannia gigantea (Batsch) Rostk. 1839
  • Lasiosphaera gigantea (Batsch) F. Šmarda 1958
  • Lycoperdon giganteum Batsch 1786

Nazwę polską podał Andrzej Chlebicki w 1997 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako purchawka olbrzymia, kulica kurzawkowata[3], ale w literaturze fachowej od dawna znany jako purchawica olbrzymia[4]. Nazwa podana przez A. Chlebickiego jest zgodna z aktualną nazwą łacińską.

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Adrian Szymkiewicz

Morfologia
Owocnik

Należy do grzybów tworzących największe owocniki. Wytwarza okazałe owocniki osiągające 10–60 cm średnicy, obwód do 135 cm, czasami nawet więcej. Są one kuliste lub nieco spłaszczone, u podstawy posiadają sznur białej grzybni. Perydium jest cienkie. Egzoperydium młodych owocników jest białe i pokryte mączystym nalotem, z czasem ciemnieje i zmienia barwę na jasnoochrową, w końcu na skórzasto-brązową. Endoperydium jest białe, papierowate i podczas dojrzewania również staje się coraz ciemniejsze: szarożółtawe, orzechowe i brudnobrązowe. Po dojrzeniu perydium pęka w różnych miejscach na całej powierzchni i odsłania się gleba. Przy podstawie owocnika gleba jest słabo rozwinięta i występuje tutaj głównie podglebie, tutaj też owocnik pęka najpóźniej[5].

Gleba jest watowata, zwarta, dołem bardziej gęsta. U młodych owocników jest biała, w miarę ich dojrzewania staje się złotożółta, szarożółta, w końcu oliwkowobrązowa. Po pęknięciu i odpadnięciu perydium przez krótki czas gleba utrzymuje swoją konsystencję, wkrótce staje się proszkowata. Podglebie jest zwarte, trudne do odróżnienia od gleby[5].

Cechy mikroskopowe

Włośnia średnio obfita, złożona z długich i dichotomicznie rozgałęzionych strzępek o grubości do 8 μm. Mają barwę od jasnożółtej do żółtobrązowej, są łamliwe i posiadają nieliczne septy z okrągłymi jamkami. Sterygmy krótkie; ich długość nie przekracza 2 μm. Zarodniki o kształcie od kulistego do szerokojajowatego i rozmiarach 8–5,6 μm. Barwa czerwonawobrązowa, powierzchnia gładka lub nieco brodawkowana. Każdy zarodnik posiada jedną załamującą światło kroplę.

Gatunki podobne

Jest wiele podobnych purchawek i tęgoskórów, jednak czasznica olbrzymia dzięki swoim olbrzymim rozmiarom jest łatwa do odróżnienia. Jeden z największych znanych owocników, znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach, miał wysokość 46 cm, obwód 212 cm i masę 20,80 kg[6].

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Grażyna Drzewiecka

Występowanie

Czasznica olbrzymia występuje głównie w Ameryce Północnej i Europie – na tych kontynentach jest szeroko rozprzestrzeniona i potwierdzono jej występowanie na wielu stanowiskach. Poza tym występuje na Tajwanie, Nowej Zelandii i w Singapurze[7]. W Polsce jest gatunkiem bardziej rozpowszechnionym w północnej części kraju, na południu rzadko spotykanym[8].

Owocniki pojawiają się na łąkach, pastwiskach, w parkach i ogrodach, na żyznych glebach bogatych w azot, jak i kwaśnych[8]. W Polsce była gatunkiem ściśle chronionym[9], od 9 października 2014 r. została wykreślona z listy gatunków grzybów chronionych[10].

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Adrian Szymkiewicz

Znaczenie
Kulinarne

Młode owocniki są jadalne[8]. W Polsce jednak nie są zbyt chętnie wykorzystywane w celach spożywczych. Ze względu na swoje duże rozmiary często bywają natomiast niszczone[5]. W Czechach są chętnie zbierane. Po pocięciu na plastry panieruje się je i smaży. Jiri Baier twierdzi, że można dość łatwo hodować je w przydomowym ogródku; wystarczy część dojrzałego owocnika zakopać w ziemi i podlewać[6].

Medycyna

Wytwarza kalwacynę. Jest to nierozpuszczalny antybiotyk. Laboratoryjne badania wykazały, że u gryzoni wykazuje bakteriobójcze działanie, zwalcza też niektóre rodzaje raka[5].

Filatelistyka

Poczta Polska wyemitowała 30 czerwca 1980 r. znaczek pocztowy przedstawiający czasznicę olbrzymią, opisaną jako purchawica olbrzymia, o nominale 10,50 , w serii Grzyby niejadalne pod ochroną. Wydrukowano 2 410 000 szt., techniką rotograwiury, na papierze kredowym. Autorem projektu znaczka był prof. Alojzy Balcerzak. Cała seria pozostawała w obiegu do 31 grudnia 1994 roku[11].

czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea )
Autor: Janusz Słowiński

https://youtu.be/A68Qg8v2n6c

https://www.youtube.com/watch?v=TJAc9e72XFY

Łukasz Łuczaj – Czasznica olbrzymia (dawniej purchawica) smaczny grzyb wyglądający jak piłka

https://www.youtube.com/watch?v=94nj_63Ea5g

Paweł i Grzyby: Czasznica olbrzymia, purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea) Dąbrowa Górnicza 23.06.2020

https://www.youtube.com/watch?v=BjGznRQ1wKA

https://www.youtube.com/watch?v=6d_yzl08ZmY

 

Podziel się!