Osada sprzed 8000 lat odkryta w jeziorze Ochrydzkim
Starożytna osada sprzed 8000 lat, odkryta w jeziorze Ochrydzkim, to najstarsze ludzkie siedlisko kiedykolwiek odnalezione na terenie Europy.
Szwajcarskie media poinformowały o niezwykle ciekawym odkryciu archeologów podwodnych z uniwersytetu w Bernie. Badacze prowadzący wykopaliska na podwodnym stanowisku w jeziorze Ochrydzkim, które położone jest na granicy pomiędzy Albanią i Macedonią Północną, poinformowali, że odnalezione tam pozostałości ludzkiego siedliska liczą sobie około 8000 lat i są najstarszym tego typu znaleziskiem na terenie Europy.
Archeolog podwodny podczas wykopalisk Fot. Swiss radio and television
Wykopaliska w jeziorze Ochrydzkim
Archeolodzy ze szwajcarskiej uczelni przez dwa lata eksplorowali stanowisko zlokalizowane na brzegu jeziora, niedaleko albańskiej miejscowości Lin. W tym czasie zespół badaczy pod kierownictwem profesora Alberta Hafner m.in. wydobył z dna drewniane kłody, na podstawie których określono wiek siedliska.
Wyniki badań okazały się zaskakujące, ponieważ wiek badanych elementów specjaliści określili na 5800 do 5900 lat p.n.e. Odnaleziona osada liczy sobie zatem około 8000 lat i jest starsza o mniej więcej 2000 lat od najstarszego tego typu obiektu, który odnaleziono nad jeziorem w Szwajcarii. Bez wątpienia jest to sensacyjne odkrycie, które ma niezwykłą wartość naukową.
To znalezisko ma znaczenie nie tylko dla tego regionu, ale dla całej południowo-wschodniej Europy – powiedział Albert Hafner.
Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym jeziorem w Europie. Jest to miejsce narodzin rolnictwa i hodowli zwierząt w tym regionie. Służy jako podstawa “wielkiej transformacji kulturowej w Europie”, jak opisał Albert Hafner, profesor archeologii na Uniwersytecie w Bernie.
Jak poinformowali archeolodzy stanowisko w odkryte w jeziorze, jest dość rozległe. Swoim obszarem obejmuje wiele prehistorycznych wiosek nad brzegiem jeziora. Odkrycia w jeziorze Ochrydzkim dokonali miejscowi mieszkańcy.
Na początku lat 70. poziom wody w jeziorze znacznie się obniżył. Dzięki temu to zatopione miejsce stało się widoczne – wspomina Adrian Anastasi z Albańskiego Instytutu Archeologii w Tiranie.
To właśnie on mając wiedzę o około 500 dobrze zbadanych stanowiskach osadniczych nad jeziorem w Szwajcarii, opowiedział się za współpracą z Uniwersytetem w Bernie. Podwodne wykopaliska stanowią spore wyzwanie i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. Dlatego pomoc doświadczonych badaczy była nieoceniona.
Mamy tu do czynienia z dużą ilością roślinności przybrzeżnej. Trzeba nawigować przez gęste trzcinowiska, aby dotrzeć na miejsce nurkowania. Wykopaliska pod wodą wzbudzają osady i widoczność mocno się pogarsza. Dlatego konieczne jest stworzenie pod wodą sztucznego prądu przy pomocy rur i sprężonego powietrza – powiedziała archeolog i nurek badawczy Marie-Claire Ries.
Określenie wieku z dokładnością do roku
Nowo odkryta pewność, że osady mają prawie 8000 lat, nie jest wystarczająca dla naukowców.
To są daty radiowęglowe. Są nieprecyzyjne. Chcemy określić wiek z dokładnością do dekady, a nawet roku za pomocą dendrochronologii, która obejmuje badanie słojów drzew – wyjaśnia Albert Hafner.
Ostatecznym celem badań nad jeziorem Ochrydzkim jest ustalenie, kiedy i w jaki sposób rolnictwo i hodowla zwierząt powstały w regionie. Jak również w jaki sposób praktyki te rozprzestrzeniły się z Europy Południowej do Szwajcarii.
źródło: https://divers24.pl/51656-osada-sprzed-8000-lat-w-jeziorze-ochrydzkim/