1. „To krok w kierunku prawdziwej demokracji”. Kukiz zadowolony z proponowanego referendum; 2. Andromeda: Rosyjska turbopatriotka opowiada o katastrofalnej sytuacji w Doniecku. Tatiana Montian; 3. RMF: PKW zarejestrowała 13 komitetów wyborczych w Wyborach 2023

„To krok w kierunku prawdziwej demokracji”. Kukiz zadowolony z proponowanego referendum

I DEMOKRACJI!!!

„- Jutro Rada Ministrów przyjmie pełne brzmienie wszystkich pytań, wszystkich kilku pytań, referendalnych, które przedłożymy na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Stężycy.”

1. Kukiz zadowolony z proponowanego referendum

Niezależna: „To krok w kierunku prawdziwej demokracji”. Kukiz zadowolony z proponowanego referendum

– Nie ma takiej opcji, żeby referendum ogólnokrajowe wyszło, czyli przekroczyło 50-procentowy próg frekwencyjny, poza tym momentem, kiedy mamy wybory i kiedy ci ludzie idą zagłosować za jedną czy drugą partią – zamiast na kandydatów obywatelskich, to tak na marginesie. Samo rozpisanie referendum – mimo tych wszystkich zastrzeżeń do tego, co rozpisywał Komorowski, jak i do tego teraz – jest dla mnie kolejnym krokiem w kierunku prawdziwej demokracji – ocenił poseł Paweł Kukiz w rozmowie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem w programie TV Republika „Polityczna kawa”

– Jutro Rada Ministrów przyjmie pełne brzmienie wszystkich pytań, wszystkich kilku pytań, referendalnych, które przedłożymy na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Stężycy.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie – jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”, a drugie – o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło – „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”. Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Sprawę w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem skomentował poseł Paweł Kukiz. – Pana działalność polityczna zaczęła się od tego, że pan chciał referenda organizować w Polsce. Niezbyt to panu wyszło z Tuskiem, niezbyt z PSL-em, na końcu dostał pan chyba aż zanadto od PiS-u tych referendów – zauważył redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Paweł Kukiz uznał, że takie twierdzenie jest „przesadą”. – PiS zagłosował za obniżeniem o połowę progu przy referendach lokalnych i chwała za to PiS-owi, natomiast ta ustawa nie przeszła, bo została zablokowana przez Senat. W jaki sposób? To jest taka troszkę skomplikowana sytuacja. Ustawa została uchwalona została taką niewielką ilością głosów, natomiast Senat odrzucił ustawę bez poprawek. Ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe w 2019 roku, które wpisało do naszego porozumienia sprawy referendalne, wstrzymało się od głosu przy tym głosowaniu i zamierza wstrzymać się przy kolejnym głosowaniu odrzucającym to senackie veto, to w tej sytuacji głosy wstrzymujące są liczone są jako podtrzymujące to senackie veto. A więc nie ma nawet sensu tej ustawy głosować, bo z arytmetyki wynika, że ona nie przejdzie dzięki temu, że PSL nie dotrzymało umowy – stwierdził. – Prezes Kaczyński słowa dotrzymał, ustawa została uchwalona – dodał.

– Ja się bardzo cieszę, kiedy w ogóle pojawia się temat referendum w naszym życiu politycznym. Dla mnie w ogóle idea referendum będzie w pełni dobrze przedstawiona pod warunkiem, że wprowadzi się zmiany w konstytucji, które stanowią, że referendum mogą rozpisać samodzielnie obywatele z pominięciem wszelkich władz na przykład po zebraniu miliona podpisów. Przypominam, że to bardzo stary postulat „Solidarności”, taki był postulat Prawa i Sprawiedliwości w chyba 2013 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i taki był postulat PO w chyba 2019 roku, kiedy rządził PiS. Natomiast wszystko tak się układa, że kiedy dochodzi do głosowania nad realizacją tego pomysłu, który teoretycznie wspierają wszystkie opcje polityczne w Polsce, to nagle wszyscy się z tego tematu wycofują. Nam jest bardzo daleko do demokracji bezpośredniej takiej jak na przykład w Szwajcarii – to jest w ogóle nieosiągalny model – gdzie w ogóle nie ma progów frekwencyjnych 

– mówił. – Nie ma takiej opcji, żeby referendum ogólnokrajowe wyszło, czyli przekroczyło 50-procentowy próg frekwencyjny, poza tym momentem, kiedy mamy wybory i kiedy ci ludzie idą zagłosować za jedną czy drugą partią – zamiast na kandydatów obywatelskich, to tak na marginesie. Samo rozpisanie referendum – mimo tych wszystkich zastrzeżeń do tego, co rozpisywał Komorowski, jak i do tego teraz – jest dla mnie kolejnym krokiem w kierunku prawdziwej demokracji – zaznaczył.

źródło: https://niezalezna.pl/494275-to-krok-w-kierunku-prawdziwej-demokracji-kukiz-zadowolony-z-proponowanego-referendum

wPolsce: Paweł Kukiz – „Obywatel ma święty obowiązek uczestnictwa w referendum”. A jeśli nie weźmie udziału? Poseł wskazuje rozwiązanie

Obywatel ma święty obowiązek uczestnictwa w referendum, a jeśli do takiego referendum nie idzie, to niech potem nie biega po ulicach i niech nie krzyczy: „chcemy więcej demokracji” – mówi PAP lider Kukiz‘15 Paweł Kukiz.

2. Andromeda: Rosyjska turbopatriotka opowiada o katastrofalnej sytuacji w Doniecku. Tatiana Montian

https://www.youtube.com/watch?v=bfQKkgLnKgw

3. RMF: PKW zarejestrowała 13 komitetów wyborczych w Wyborach 2023

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w czwartek 13 komitetów wyborczych, w tym m.in. Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy oraz Konfederacji.

Komisja zarejestrowała też dwa komitety koalicyjne: Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe.

Zgłoszone zostały też trzy kolejne komitety: KW Antypartia, KW Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin oraz KW Zjednoczeni.

PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 28 sierpnia.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

źródło: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2023/news-pkw-zarejestrowala-13-komitetow-wyborczych,nId,6955814#crp_state=1

Podziel się!

    © Czesław Białczyński