Onet: Poszukiwacz „leśnych olbrzymów” znalazł najwyższe drzewo liściaste w Polsce

Poszukiwacz „leśnych olbrzymów” znalazł najwyższe drzewo liściaste w Polsce

Od J.G.D.

Mierzący 48,6 m buk pospolity z okolic Dąbrówki Szczepanowskiej koło Tarnowa jest obecnie najwyższym znanym drzewem liściastym w Polsce. Odkrył go Łukasz Wilk z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, którego pasją jest poszukiwanie leśnych olbrzymów.

„Ostatnio odnaleziony i pomierzony buk zwyczajny Fagus sylvatica, zwany także bukiem pospolitym jest aktualnie najwyższym znanym i zmierzonym bukiem w Polsce oraz jednocześnie najwyższym znanym drzewem spośród wszystkich liściastych gatunków występujących w Polsce. Poprzedni rekord wysokości dla drzew liściastych z Polski należał do innego buka, odnalezionego przeze mnie i mojego brata na obrzeżach rezerwatu Wielki Las w okolicach Rzeszowa; ten mierzył 47,7 m” – przekazał PAP Wilk. O jego odkryciu poinformowano na stronie instytutu.

Rekordowy buk rośnie w okolicach miejscowości Dąbrówka Szczepanowska koło Tarnowa (woj. małopolskie), na terenie leśnictwa Pleśna w Nadleśnictwie Gromnik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

„Łowcy drzew”

Wilk dodał, że sylwetka buka-rekordzisty zwróciła jego uwagę z oddali. Pierwsze pomiary wykazały wysokość 48 metrów. Drugie, poprowadzone wspólnie z Piotrem Gachem z Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych, wykazały, że olbrzym mierzy 48,6 metra. Pomiary monumentalnych drzew prowadzi się, korzystając z taśmy mierniczej i dalmierza laserowego.

Szacowany wiek drzewa to 150-180 lat.

Łukasz Wilk, który obserwacją drzew pasjonuje się od dzieciństwa, od lat jest poszukiwaczem leśnych gigantów. Takie osoby nazywane są „łowcami drzew” (ang. „tree hunters”).

Na czym polega ich działanie? Jak tłumaczył rozmówca, „łowcy drzew” namierzają swoją „zwierzynę”, przeczesując różne zakątki ziemskiego globu w poszukiwaniu niezwykłych drzew. Można działać metodą „na chybił-trafił”, polegając na własnym instynkcie, wiedzy przyrodniczej i doświadczeniu albo bardziej planowo, wykorzystując różne źródła informacji, bazy danych, szczególnie mapy drzewostanów. „Wyprawy często odbywają się poza sezonem wegetacyjnym, kiedy pozbawione liści drzewa stwarzają lepsze warunki do poszukiwań i pomiarów. Oczywiście pasja towarzyszy nam na co dzień, więc gdziekolwiek jesteśmy, zwracamy uwagę na przyciągające wzrok drzewa” – podkreślił.

  • Źródło:
  • PAP

 

 

https://noizz.pl/ekologia/poszukiwacz-lesnych-olbrzymow-znalazl-najwyzsze-drzewo-lisciaste-w-polsce/06qyvzp?utm_source=noizz.pl_viasg_noizz&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2

Podziel się!