Pierwszy lot polskiej rakiety Perun! – zostań patronem / patronką

Pierwszy lot polskiej rakiety Perun! – zostań patronem / patronką

Od ZwykłySzaryCzłowiek

Pierwszy lot polskiej rakiety Perun! – zostań patronem / patronką

 

Opis zrzutki

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jeszcze 50 lat temu Polska być może została 6. krajem na świecie, który wysłał obiekt w przestrzeń kosmiczną? W latach 70. ubiegłego wieku rakieta badawcza Meteor 2K najprawdopodobniej przekroczyła umowną granicę kosmosu, czyli wysokość 100 km. Dowodów tego osiągnięcia nigdy nie opublikowano, a program został niespodziewanie zamknięty i na kolejne kilkadziesiąt lat musieliśmy zapomnieć o podboju kosmosu.

Choć od tamtej pory loty kosmiczne pozostawały jedynie w sferze marzeń pasjonatów, teraz wracamy do gry. Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej Perun jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia. Pod koniec czerwca planujemy lecieć z Ustki na wysokość 50 km i sprawdzić wszystkie systemy przed jesiennym lotem kosmicznym.

W 2004 roku dwóch braci, Robert i Andrzej Magiera, wraz z przyjacielem Jerzym założyli w Gdyni małą firmę zajmującą serwisowaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Od tamtego czasu rozwijali firmę, a zajawka kosmosem i filmami science fiction z dzieciństwa stawała się ich życiową pasją. Zaczęło się od malutkich rakiet budowanych dla frajdy, z rolek po ręczniku papierowym, wydmuszek jajek i „karmelka”, podskakujących na dwa metry na zapleczu firmy. Z czasem modele rakiet rosły i z coraz większymi silnikami wzlatywały wyżej. W 2010 roku razem z pasjonatami z całego kraju stworzyli Polskie Towarzystwo Rakietowe i wspierają jego działanie do dzisiaj. Zamiłowanie do rakiet okazało się przydatne do testowania rozwiązań opracowywanych w SpaceForest, a takie rakiety jak Carbonara czy Bigos z powodzeniem służą do prowadzenia badań wewnętrznych w firmie.

Dzięki ciężkiej pracy i cierpliwości, w kolejnych latach firma rozrosła się do ponad trzydziestoosobowego zespołu, który opracował wiele rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w Europie i obecnie pracuje nad rozwojem rakiety Perun.

Andrzej i Robert Magiera przy rakiecie Perun demonstrator. źr.: gdynia.pl, cykl „Wtorki z Rodzinnymi”, fot.: Jakub Maj

nby4cmDxRGzl6dJd.png

Projekt SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), w ramach którego powstała rakieta Perun rozpoczął się w 2018 roku. W styczniu 2020 udany lot odbyła rakieta Perun demonstrator, czyli model w skali 1:1 docelowej rakiety. Demonstrator osiągnął pułap 10 km wznoszony silnikiem SF 200 o impulsie 200 kNs. Zobaczcie, jak to wyglądało:

https://zrzutka.pl/ms994p

Podziel się!