Rynek Zdrowia: Witamina D i przełomowe odkrycie polskich naukowców

Witamina D i przełomowe odkrycie polskich naukowców. Szpital kipi z dumy

Od Poli Dec

Polscy naukowcy odkryli to co mówi Jerzy Zięba od 10 lat – że witamina D3 w odpowiednim stężeniu w organizmie człowieka zapobiega rakowi i leczy raka – w tym wypadku jeden rodzaj raka – czerniaka. Chwała im jednak za wykonanie wreszcie tych badań, które jak widać z tekstu są mimo wszytsko na etapie wstępnym. Zgodnie z zalecaniami Jerzego Zięby, dr Huberta Czerniaka, dr Jaśkowskiego.

Dorośli ludzie powinni utrzymywać poziom witaminy D3 w swoim organizmie powyżej 60 ng/ml – nawet na poziomie 100 ng/ml – jak ja to czynię od kilku dobrych lat, zgodnie z zaleceniami autorytetów światowej nauki medycznej przedstawianymi przez Jerzego Ziębę i dr Huberta Czerniaka.  D3 zawsze przyjmujemy z witaminą K2MK7. CB

Witamina D i przełomowe odkrycie polskich naukowców. Szpital kipi z dumy

– To prawdziwa radość i duma poinformować, że w murach naszego Szpitala doszło do, powtarzając za kilkoma portalami medycznymi, przełomowego odkrycia polskich naukowców, ważnego w leczeniu groźnego nowotworu, jakim jest czerniak – komunikuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu. 

Szpital dumny z odkrycia dotyczącego związku witaminy D z czerniakiem.

  • Nie milkną echa odkrycia, dokonanego przez badaczy związanych z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Poznaniu
  • Przeprowadzili oni badania potwierdzające korzystny wpływ prawidłowego stężenia witaminy D na leczenie zaawansowanego czerniak
  • Kilka dni temu wyniki ich prac zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Cancer”

Witamina D a czerniak

Przypomnijmy, dr Łukasz Galus – onkolog pracujący w Oddziale Klinicznym Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej oraz główny autor badania, pod czujnym nadzorem prof. dr. hab. n. med. Jacka Mackiewicza – ordynatora Oddziału, przeprowadzili badania potwierdzające korzystny wpływ prawidłowego stężenia witaminy D na leczenie zaawansowanego czerniaka.

Dr Łukasz Galus, cytowany w szpitalnym komunikacie przypomniał, iż „w ostatnich latach pojawiło się leczenie immunoterapeutykami, które dla chorych na czerniaka stało się przełomem. Dzięki tej terapii udało się część pacjentów wyleczyć z choroby przerzutowej, a niektórym chorym wydłużyć okres przeżycia o wiele lat. Jednak to leczenie działa u co drugiego pacjenta. Natomiast ostatnie badania dotyczące witaminy D wykazały, że chorzy poddani tej samej immunoterapii, a u których poziom witaminy D mieści się w granicach normy – mają o ponad 19 proc. większe szanse na odpowiedź na leczenie”.

– Analiza objęła 200 pacjentów, którzy przyjmowali immunoterapię na podstawie tzw. inhibitorów punktów kontrolnych. Naukowcy sprawdzali poziom witaminy D przed rozpoczęciem leczenia i później, cyklicznie co trzy miesiące – informuje poznański szpital.

Prof. dr hab. med. Jacek Mackiewicz również potwierdził, iż u znacznego odsetka pacjentów w trakcie terapii przy wyrównaniu stężenia witaminy D – guzy się zmniejszały, poza tym w tej grupie był też dłuższy okres bez progresji choroby.

– W grupie pacjentów, którzy nie mieli suplementowanej witaminy D, na terapię odpowiadało 36 proc., natomiast w grupie, w której przyjmowano wit. D – odsetek pacjentów reagujących na terapię sięgał 56 proc. – to są osoby, u których guzy albo zniknęły całkowicie, albo zmniejszyły się przynajmniej o 30 proc. W tej grupie udało się wstrzymać postęp choroby na około 11 miesięcy. Natomiast wśród uczestników z niskim stężeniem tej witaminy tempo rozwoju czerniaka zmniejszyło się o niecałe 6 miesięcy – czytamy w informacji szpitala.

Jak dodaje lecznica, prof. Mackiewicz oraz Dr Galus uważają, że choć konieczne są kolejne badania, to już dotychczasowe wnioski są obiecujące i onkolodzy będą mogli w bardzo prosty sposób pomóc jeszcze większej grupie chorych.

– Naszym badaczom gratulujemy sukcesu, a wszystkim pacjentom życzymy pełnego wyzdrowienia! – skwitował szpital w mediach społecznościowych.

źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Witamina-D-i-przelomowe-odkrycie-polskich-naukowcow-Szpital-kipi-z-dumy,245183,11.html

Termedia: Osoby suplementujące witaminę D rzadziej chorują na czerniaka skóry

Redaktor: Monika Stelmach
Wśród osób zażywających regularnie suplementy z witaminą D obserwuje się mniej przypadków czerniaka skóry niż wśród tych, którzy nie przyjmują tej witaminy – wynika z fińskiego badania, które publikuje czasopismo „Melanoma Research”.

Ponadto osoby, które regularnie stosują suplementy z witaminą D, mają też znacznie niższe ogólne ryzyko nowotworów skóry (łącznie czerniaka i raków skóry).

Jak przypominają autorzy pracy, witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Zależność między poziomem witaminy D w organizmie a ryzykiem nowotworów skóry była badana w przeszłości. Wyniki tych prac były niejednoznaczne, a czasem nawet sprzeczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio przeprowadzili badanie w grupie 498 pacjentów z wyższym ryzykiem nowotworu skóry, m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry czy kolczystokomórkowego raka skóry. Badani byli w wieku od 21 do 79 lat.

Doświadczeni dermatolodzy zebrali dane medyczne dotyczące uczestników badania oraz przebadali ich skórę. Ze względu na stosowanie doustnych suplementów z witaminą D wyodrębniono trzy grupy pacjentów: osoby niezażywające ich wcale, zażywające okazjonalnie lub regularnie. U połowy pacjentów zbadano poziom klacydiolu (25-hydroksywitamina D) we krwi i okazało się, że koresponduje on dobrze z udzielanymi informacjami na temat zażywania witaminy D. Kalcydiol jest jednym z metabolitów witaminy D. Powstaje w wątrobie. Z kalcydiolu z kolei powstaje w nerkach najbardziej aktywny metabolit tej witaminy – kalcytriol.

Okazało się, że u osób regularnie zażywających witaminę D ryzyko zachorowania na czerniaka było o 55 proc. niższe. W grupie stosującej regularnie te suplementy było mniej zachorowań na czerniaka niż w grupie ich niezażywającej – 18 proc. wobec 32 proc., jak również mniej zachorowań na jakikolwiek nowotwór skóry – 62 proc. wobec prawie 75 proc.

Nie zaobserwowano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem się skóry, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, jak również ryzykiem podstawnokomórkowego czy kolczystokomórkowego raka skóry.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badanie wskazuje na istnienie zależności – jednak nie dowodzi, iż ma ona charakter przyczynowo-skutkowy.

Na razie nie wiadomo też, jakie dawki witaminy D mogłyby ewentualnie obniżać ryzyko czerniaka. Na razie badacze zalecają przestrzeganie dawkowania zgodnego z rekomendacjami dla różnych grup.

https://www.youtube.com/watch?v=G7JuUapRbLU

 

https://www.youtube.com/watch?v=rkf6ONzm-Js

 

https://www.youtube.com/watch?v=RhAhGIjTpNE

Podziel się!