Well.pl: Niezwykłe odkrycie w polskiej jaskini. To może być przełom w archeologii

Niezwykłe odkrycie w polskiej jaskini. To może być przełom w archeologii

Od Poli Dec

Jaskinia Tunel Wielki w województwie małopolskim – choć odkryta 50 lat temu – wciąż potrafi zaskoczyć naukowców. Nowa analiza badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego wykazała, że kamienne narzędzia, które w niej odkryto, mogą pochodzić nawet sprzed 500 tys. lat!

 

 

Polska jaskinia Tunel Wielki skrywała wielką tajemnicę

Pod koniec lat 60. w jaskini Tunel Wielki w województwie małopolskim przeprowadzano wykopaliska archeologiczne. Zespołem badawczym kierowali wówczas Waldemar Chmielowski oraz Stefan Karol Kozłowski. W jaskini znajdującej się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znalezino m.in. krzemienne narzędzia, ceramiczne naczynia oraz ludzkie szczątki. Wstępnie znaleziska datowano na holocen oraz środkowy paleolit, a według tej analizy znaleziska miały liczyć między 11,7 tys. lat a 40 tys. lat.

 

Po latach do tematu polskiej jaskini powrócił archeolog Claudio Berto, który uważał, że datowanie znalezionych przedmiotów jest nietrafione.

– Zaczęło się od spostrzeżenia eksperta zajmującego się szczątkami drobnych ssaków, dr Claudio Berto. Powiedział, że analizowane przez niego gatunki z pewnością są starsze niż 40 tys. lat i mogą mieć nawet pół miliona lat – mówiła w rozmowie z PAP dr Małgorzata Kot archeolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

W związku z tymi spostrzeżeniami w 2018 roku Małgorzata Kot i jej zespół badawczy wrócił do Tunelu Wielkiego. Ponownie otworzyli i rozszerzyli jeden z rowów, dokładnie badając różne warstwy materiału nagromadzonego przez lata i zbierając więcej materiału kostnego do analizy.

Małopolska: Najstarsze znalezisko archeologiczne w Polsce

Najnowsze badania badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Wrocławskiego wykazują, że znalezione narzędzia są znacznie starsze niż początkowo oceniano. Analiza dowodzi, że mogą liczyć od 450. tys. do 550 tys. lat. To oznacza, że to najstarsze znaleziska archeologiczne wykopane na terenie Polski!

Analiza skamieniałości wykazała, że niektóre kości należały do zwierząt, które występowały na obszarze dzisiejszej Polski ok. 450–550 tysięcy lat temu. To m.in. szczątki wilka mosbacheńskiego (Canis mosbachensis), likaona (Lycaon lycaonoides), przodka niedźwiedzia jaskiniowego oraz lwa jaskiniowego i jaguara.

Homo Heidelbergensis na terenie Polski

Biorąc pod uwagę, że znalezione w polskiej jaskini narzędzia mają pół miliona lata, oznacza to, że musiały zostać wykonane przez wymarły gatunek człowieka Homo Heidelbergensis. Była to forma pośrednia między Homo Erectus a Neandertalczykiem i Homo Sapiens. Homo Heidelbergensis żył właśnie Europie około 500 tys. lat temu.

Dotychczas najstarsze ludzkie szczątki odkryte w Polsce należały do neandertalskiego dziecka i pochodziły sprzed ponad stu tysięcy lat. Jeżeli w przyszłości badaczom uda się odnaleźć kości Homo Heidelbergensis, będziemy mogli mówić o przełomie w polskiej archeologii.

 

https://www.well.pl/life/148/niezwykle_odkrycie_w_polskiej_jaskini_to_moze_byc_przelom_w_archeologii,11375.html

Podziel się!