TVP Szczecin: Niezwykłe odkrycie podczas warsztatów. Bursztyn z pszczołą sprzed milionów lat

Niezwykłe odkrycie podczas warsztatów. Bursztyn z pszczołą sprzed milionów lat

Od Poli Dec

Niezwykłe odkrycie podczas warsztatów. Bursztyn z pszczołą sprzed milionów lat

Niezwykłą inkluzję – pszczołę sprzed milionów lat, zatopioną w skamieniałej żywicy znalazła nastoletnia uczestniczka warsztatów szlifierskich, zorganizowanych przez Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu. Niezwykle rzadkie i cenne znalezisko nie opuści jednak murów placówki. Okaz został przekazany w depozyt do muzeum i będzie jednym z jego najciekawszych eksponatów.
To były codzienne warsztaty szlifowania bursztynu, organizowane przez kołobrzeskie muzeum. Każdy uczestnik za kilkadziesiąt złotych kupuje kawałek zastygniętej przed milionami lat żywicy, który po oszlifowaniu może zabrać do domu na pamiątkę. Ten, którym zajęła się Małgosia Kowol, 15-letnia turystka z Zabrza okazał się niezwykły.

– Ucieszyłam się trochę, że coś znalazłam w środku, ale nie spodziewałam się właśnie tego, że to jest pszczoła i że to jest tak cenne znalezisko – powiedziała Małgorzata Kowol.

Cenne znalezisko to tak zwana inkluzja, czyli zatopiony w żywicy owad. Ta odnaleziona w Kołobrzegu jest niezwykła przede wszystkim ze względu na swój rozmiar: ma aż centymetr długości – tak duże pszczoły zachowane w całości w kawałku bursztynu trafiają się bardzo rzadko.

– Przed okres 15 lat, ja znalazłem tylko dwie pszczoły, szlifując codziennie około 500 do 700 gram bursztynu – tłumaczy Kamil Staszczak, dyr. Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu.

Ten kawałek, w którym znaleziono kołobrzeską pszczołę, ważył zaledwie dziesięć gramów. Jego wartość jest obecnie szacowana nawet na kilkanaście tysięcy złotych, ale jego nastoletnia właścicielka wraz z rodzicami zdecydowała, że pozostanie on w muzeum.

– Jest taka możliwość, żeby użyczyć tego bursztynu, czyli pozostaje on tu w muzeum, żeby wszyscy mogli go oglądać, żeby mogli podziwiać i zachwycać się tak, jak myśmy się zachwycili – dodaje Joanna Kowol, mama Małgorzaty.

Cenna inkluzja czeka jeszcze tylko na szczegółowy opis i już w przyszłym tygodniu będzie udostępniona zwiedzającym.

zobacz wideo u źródła:

TVP3 Szczecin
Podziel się!