1. NTV: E-Parlament – Bezprecedensowe wsparcie dla wniosku E-Referendalnego; 2. Interia: Czeka nas mroźna zima. Takich śniegów nie było od 56 lat; 3. Białoruś + Sojusz Polska-Ukraina + Putin buja Europejską Łodzią; 4. WM: Nagle zmarł dziennikarz szczepiony na COVID-19 (i to nie jeden!)

Wczoraj wieczorem siły ukraińskie zaatakowały rakietami ośrodek wypoczynkowy Obóz Myśliwego w okupowanym przez Rosjan Melitopolu. „Swoją bazę urządzili tam kadyrowcy. Wśród bardzo wielu zabitych i rannych najprawdopodobniej znalazł się nieoficjalny szef regionu z ramienia Ramzana Kadyrowa – Murad Saidow” – informuje za ukraińskimi mediami Biełsat.

Atak na rosyjską bazę w Melitopolu. Straty liczone nawet w setkach żołnierzy [WIDEO]

 

1. NTV: E-Parlament – Bezprecedensowe wsparcie dla wniosku E-Referendalnego o podjęcie prac nad statutem E-P

https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/aiovg_videos/e-parlament-bezprecedensowe-wsparcie-dla-wniosku-e-referendalnego-o-podjecie-prac-nad-statutem-e-p/

https://www.facebook.com/ntvniezaleznatelewizja/videos/723017875411970

2. Interia: Czeka nas mroźna zima. Takiej pokrywy śnieżnej nie było od 56 lat

Z danych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej wynika, że zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat. Synoptycy informują też, że już w grudniu w Polsce temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Dla części kraju już teraz wydano ostrzeżenia przed marznącymi opadami.

Wielkość pokrywy śnieżnej na półkuli północnej jest ważnym parametrem dla meteorologów. Okazuje się, że w tym roku badacze notują rekordowe dane. 

Według NOAA/Rutgers Global Snow Lab zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi około 41 mln km2. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu od października 1966 do lipca 2022.

Patrząc na mapę Rutgers Daily Snow Extent, wyraźnie widać, jak Rosja jest teraz całkowicie pokryta śniegiem. Ten widoczny jest również w całej Kanadzie i na Alasce. Jest to ważny parametr w prognozowaniu wczesnej zimy.

Na podstawie zasięgu jesiennej pokrywy śnieżnej na półkuli północnej można przewidzieć, że zima będzie chłodniejsza niż zwykle nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej.

Zima w Polsce. Jaka pogoda?

O tym, że tegoroczna zima w Polsce może obfitować w siarczyste mrozy, pisaliśmy  w sobotę. Z danych wynika, że już w grudniu w Polsce temperatura może spać do -20 stopni Celsjusza.

Synoptycy ostrzegają też przed marznącymi opadami. „Dla wschodniej i północno-wschodniej części kraju zostały przedłużone ostrzeżenia meteorologiczne przed opadami marznącymi. Ostrzeżenia obowiązują do jutra (poniedziałku – red.) do g. 08:00. Zachowajmy ostrożność na drogach i chodnikach” – podaje w niedzielę IMGW.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-czeka-nas-mrozna-zima-takiej-pokrywy-snieznej-nie-bylo-od-56,nId,6437606?fbclid=IwAR3GdWbyiEmEKOuRr0j0cIEfzAlyx21vn5VG6uqNmwIQk4TDxwNRB8khUpg#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

https://www.youtube.com/watch?v=uBwl-cAkH-E&t=547s

https://www.youtube.com/watch?v=GPZ7mu0Yfv8

https://www.youtube.com/watch?v=weGhcBof4ww

Kapitan Lisowski: Putin buja Europejską Łodzią. Marcin Samsel o kluczowym momencie tej wojny.

https://www.youtube.com/watch?v=IBtHmIspdjo

4. Wolne Media: Nagle zmarł dziennikarz szczepiony na COVID-19

Media rozpisują się o nagłej śmierci amerykańskiego dziennikarza sportowego Granta Wahla (48 lat) w Katarze, ale milczą o jego statusie szczepienia na COVID-19.

Grant Wahl w poniedziałek napisał w medium społecznościowym, że odwiedził szpital i lekarze podejrzewali u niego zapalenie oskrzeli.

Dziennikarz zasłabł w czasie piłkarskiej dogrywki. Koledzy po fachu usunęli wokół niego krzesła i wezwali pomoc medyczną, ale mimo reanimacji nie udało się przywrócić mu życia. Reuters pisze, że szczegóły śmierci są nieznane, a Departament Stanu USA nie odpowiedział na prośbę agencji prasowej o komentarz. Śmierć potwierdziła za to – nosząca zupełnie inne nazwisko – jego żona dr Céline Gounder.

„Jestem taka wdzięczna za wsparcie ze strony rodziny piłkarskiej mojego męża Granta Wahla i tak wielu przyjaciół, którzy odezwali się dziś wieczorem. Jestem w kompletnym szoku” – napisała na „Twitterze” wdowa, która jest epidemiologiem chorób zakaźnych i pracowała w grupie prezydenta Joego Bidena ds. koronawirusa.

O dziennikarzu było głośno na początku mundialu w Katarze, gdy zatrzymano go za noszenie tęczowej koszulki w ramach solidarności z ruchem LGBTQ+.

Nigdy nie chorował na COVID-19, ale chwalił się na „Twitterze” przyjęciem szczepionki od Pfizera. Podobnie jak jego żona, był wielkim zwolennikiem preparatów mRNA.

Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: PAP, NCzas.com
Źródło: WolneMedia.net

Radio Poznań: Odszedł znany poznański dziennikarz Bartek Szambelan – Zmarł nagle w nocy podczas podróży powrotnej do kraju. Miał zaledwie 45 lat. (10.12.2022)
Podziel się!