Money: Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia dla przemysłu. Koniec monopolu Chin?

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia dla przemysłu. Koniec monopolu Chin?

Morska farma wiatrowa (Adobe Stock)

Od J. G. D.

 

 

Zespół naukowców z University of Cambridge oraz z Austrii znalazł nowy sposób wytwarzania tetrataenitu – podała agencja Bloomberga. Jeśli badania się potwierdzą, oznaczać to będzie, że znaleziono metodę wytwarzania magnesów używanych w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych bez metali ziem rzadkich, które są produkowane prawie wyłącznie w Chinach.

Metale ziem rzadkich są bardzo potrzebne m.in. Niemcom. Wykorzystywane są m.in. do produkcji zaawansowanych technologii. Federacja Niemieckiego Przemysłu alarmuje, że kraj coraz bardziej uzależnia się od tego typu surowców sprowadzanych z Chin. Jeszcze mocniej, niż wcześniej uzależnił się od rosyjskiego gazu czy ropy.

Bloomberg podaje, że 80 proc. metali ziem rzadkich na rynku pochodzi z Chin. Ten monopol może zachwiać nowe odkrycie naukowców z University of Cambridge oraz z Austrii. Chodzi o rewolucyjny sposób wytwarzania tetratenitu, który może zastąpić chińskie surowce.

Co da zamiennik metali ziem rzadkich?

Uniezależnienie się od Chin jest m.in. ważne dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także przemysłu motoryzacyjnego, który w najbliższym czasie ma w UE przejść poważne zmiany. Przypomnijmy, że od 2035 r. na terenie Unii nie będzie możliwości rejestracji nowych aut spalinowych.

„Nowy sposób wytwarzania tetrataenitu może pomóc w produkcji magnesów używanych w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych bez metali ziem rzadkich” – informuje Bloomberg.

https://www.money.pl/gielda/naukowcy-dokonali-przelomowego-odkrycia-dla-przemyslu-koniec-monopolu-chin-6826750511868864a.html

Podziel się!