GW: Jad pszczeli zabija 100 proc. komórek raka piersi w 60 minut. Ważne odkrycie naukowców z Australii

Jad pszczeli zabija 100 proc. komórek raka piersi w 60 minut. Ważne odkrycie naukowców z Australii

Od Poli Dec

Jad pszczeli zabija 100 proc. komórek raka piersi w 60 minut. Ważne odkrycie naukowców z Australii
Zawarta w jadzie pszczelim melityna jest w stanie w ciągu jednej godziny zniszczyć komórki nowotworowe agresywnych odmian raka piersi. Substancja wytwarzana przez pszczoły miodne może być zamieniona na syntetyczny odpowiednik. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące, ale zastosowanie takiej metody leczenia u ludzi wymaga dalszych prac badawczych – studzą emocje australijscy uczeni.
Co to jest melityna i jak może pomóc w walce z rakiem piersi?

Melityna to główny składnik jadu pszczoły miodnej. Odpowiada za wywoływanie bólu po użądleniu. U niektórych może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.

Po przebadaniu ponad 312 gatunków pszczół i trzmieli (pochodzących z Perth w Australii, a także z Wielkiej Brytanii i Irlandii) naukowcy z Instytutu Medycznego Harry’ego Perkinsa oraz Uniwersytetu Zachodniej Australii wykazali, że w określonym stężeniu melityna może w ciągu 60 minut doprowadzić do unicestwienia komórek potrójnie ujemnego raka piersi oraz raka piersi HER2+, czyli tzw. dodatniego raka piersi, który bardzo szybko doprowadza do przerzutów nowotworowych.

Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że melityna nie tylko błyskawicznie poradziła sobie ze zmianami nowotworowymi, ale – co bardzo ważne – nie uszkodziła przy tym zdrowych tkanek.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie stężenie, ponieważ w większych ilościach melityna może być toksyczna. Jad trzmieli nie miał natomiast istotnego wpływu na komórki rakowe. Szczegółowe wyniki badań prowadzonych przez dr Pilar Blancafort oraz dr Ciary Duffy z Instytutu Badań Medycznych Harry’ego Perkinsa opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego ”Nature Precision Oncology”.

Jad pszczeli lekiem na raka piersi? Nowe odkrycie daje nadzieje chorym

Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórek rakowych w ciągu 60 minut i znacznie zmniejszyć częstotliwość przesyłania do komórek rakowych chemicznych sygnałów niezbędnych do ich wzrostu i podziału

– wyjaśnia dr Blancafort. Naukowcy uważają, że ich nowe odkrycie może pomóc nie tylko w walce z rakiem piersi, ale także z rakiem jajnika. Choć badano zarówno pszczoły, jak i trzmiele, to tylko w przypadku jadu pszczół miodnych udało się uzyskać zadowalające rezultaty.

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101458,28956281,jad-pszczeli-zabija-100-proc-komorek-raka-piersi-w-60-minut.html

Podziel się!